Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

Красимир Мартинов
Снимка: личен архив

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа.


„Мост на вярата“ излиза всеки последен петък от месеца и се разпространява на уеб сайта на БНР - „Радио България“, в платформата за подкасти на радиото – „Бинар.бг“, както и в YouTubeканала на „Радио България“.


Българските църкви зад граница са живата връзка с България за сънародниците ни, които в последните десетилетия потърсиха по-добър и сигурен живот в чужбина или, които живеят в различни части на света, поради исторически обусловени процеси и събития. Църковните ни общини извън страната са обединени в две епархии – Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия със седалище в Ню Йорк и Българската източноправославна епархия в Западна и Средна Европа със седалище в Берлин, Германия.


Всеки епизод на подкаста „Мост на вярата“ ще разказва за конкретна българска църковна община в чужбина, в исторически и съвременен контекст. Избрани части от поредицата ще се извеждат в мултимедийни публикации на всички езикови версии на уебсайта на „Радио България“, както и в предаването „Часът на Радио България по програма „Христо Ботев“. Подкастът ще бъде съпроводен от видеоклип за съответната българска православна община, разпространяван в YouTube и каналите на БНР в социалните мрежи.


В първия епизод на „Мост на вярата“ авторите Дарина Григорова (журналист от „Радио България“) и Александра Карамихалева (главен редактор на „Църковен вестник“) разказват за седалището епархията ни в Берлин и ни срещат лице в лице със Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. От него узнаваме подробности за работата на църковните общини в епархията му, 43 на брой, които освен църковна, развиват и милосърдна, социална и просветителска дейност. Научаваме и как Българската православна църква (БПЦ) взаимодейства с институциите и с другите християнски общности в Западна Европа.


От началото на 2025 г. екип на „Радио България“ започна работа и по всекидневната рубрика „Църковен календар“. Тя, както и подкастът „Мост на вярата“ са примери на задълбочаващото се сътрудничество между БНР и БПЦ, скрепено в средата на януари т.г. и с Меморандум за сътрудничество, подписан от генералния директор на радиото Милен Митев и Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05