„Мост на вярата“ излиза всеки последен петък от месеца и се разпространява на уеб сайта на БНР - „Радио България“, в платформата за подкасти на радиото – „Бинар.бг“, както и в YouTubeканала на „Радио България“.
Българските църкви зад граница са живата връзка с България за сънародниците ни, които в последните десетилетия потърсиха по-добър и сигурен живот в чужбина или, които живеят в различни части на света, поради исторически обусловени процеси и събития. Църковните ни общини извън страната са обединени в две епархии – Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия със седалище в Ню Йорк и Българската източноправославна епархия в Западна и Средна Европа със седалище в Берлин, Германия.
Всеки епизод на подкаста „Мост на вярата“ ще разказва за конкретна българска църковна община в чужбина, в исторически и съвременен контекст. Избрани части от поредицата ще се извеждат в мултимедийни публикации на всички езикови версии на уебсайта на „Радио България“, както и в предаването „Часът на Радио България по програма „Христо Ботев“. Подкастът ще бъде съпроводен от видеоклип за съответната българска православна община, разпространяван в YouTube и каналите на БНР в социалните мрежи.
В първия епизод на „Мост на вярата“ авторите Дарина Григорова (журналист от „Радио България“) и Александра Карамихалева (главен редактор на „Църковен вестник“) разказват за седалището епархията ни в Берлин и ни срещат лице в лице със Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. От него узнаваме подробности за работата на църковните общини в епархията му, 43 на брой, които освен църковна, развиват и милосърдна, социална и просветителска дейност. Научаваме и как Българската православна църква (БПЦ) взаимодейства с институциите и с другите християнски общности в Западна Европа.
От началото на 2025 г. екип на „Радио България“ започна работа и по всекидневната рубрика „Църковен календар“. Тя, както и подкастът „Мост на вярата“ са примери на задълбочаващото се сътрудничество между БНР и БПЦ, скрепено в средата на януари т.г. и с Меморандум за сътрудничество, подписан от генералния директор на радиото Милен Митев и Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.
Повече чуйте в звуковия файл.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..