Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еленко Божков и Руслан Стефанов за "Лукойл"

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

"България продължава да държи критична инфраструктура в ръцете на държава, обявила я за неприятел"

| Интервю
Руслан Стефанов и Еленко Божков
Снимка: Мария Филева

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел.

Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.

"Лукойл-Нефтохим" е компания, която е част от критичната инфраструктура на страната и има монополно влияние, доказано от КЗК. Отчайващо е, че на третата година от войната в Украйна, която постави казуса "Лукойл" пред българската държава, българските политици отказват да разгледат казуса от гледна точка на националната сигурност. ... Трябва да бъде поставена под особен надзор. ... На второ място - приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС. Трябва да бъде ясно, че няма значение кой и как продаде тази компания, тези приходи трябва да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България. ", подчерта Стефанов, като уточни, че няма друг подобен случай и "провалът не е само за българските управляващи, а и за партньорите ни САЩ, НАТО и ЕС".  

Според Божков рафинерията в Бургас не може да стане държавна собственост, защото това едва ли ще бъде разрешено от КЗК, през който регулатор трябва да мине сделката, а и златната акция на държавата в компанията не дава право на притежателя ѝ да участва във вземане на решения като това за продажба:

"Не бива да се изключва, като възможност за преход, назначаването на особен управител".   

Държавата може да участва в покупката на този актив, смята Стефанов.

Руслан Стефанов припомни, че "Лукойл-Нефтохим" 15 години не беше плащала данък печалба:

"Има едни правила в международните финансови пазари, че цената горе-долу е 15-20 пъти печалбата. Те обявиха последната печалба 75 млн. евро, еднократен акт, да не говорим за последните 10 години. Ако видим за последните 10 години - тази компания няма да струва и половин милиард евро. Да не говорим, че тя е в изключително странно положение, тъй като е собственост на държава, която е обявила другата държава, в която се намира, за неприятел. Това би трябвало да е един сериозен риск за който и да е инвеститор. Поради тази причина инвеститорите, които се явяват, са тясно свързани с интересите на Русия, а не на България". 

Той обясни, че доставката на горива, ако бъде засегната, това е въпрос на заплаха на националната сигурност.

По думите му не е трябвало да има дерогация за руски нефт, защото са направени изследвания, които са установили, че не е имало проблем да се доставя нефт за рафинерията:

"Това доведе до огромни печалби за Русия и собствениците на руската компания, но по никакъв начин не доведе до печалба за българските граждани".

Еленко Божков изказа мнение, че компанията струва най-малко 4,5 млрд. евро.

Според Стефанов има политическо разбирателство рафинерията "Лукойл-Нефтохим" да бъде продадена на унгарската компания MOL. 

Божков подчерта, че който и да е бъдещият купувач на компанията, това не би трябвало да повлияе на цените на горивата в България.

Интервюто на Явор Стаматов с Еленко Божков и Руслан Стефанов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате видеото.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че "няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план", предаде Франс прес като цитира говорителят на правителството в Берлин Щефан Корнелиус. "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави“, заяви..

публикувано на 25.07.25 в 15:08
Румяна Ченалова

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура   за провеждане на референдум за еврозоната с 8 въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова. Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Пожарът в костинбродските села

Трайко Младенов: Как се подава SMS от BG-ALERT към хората е по-сложен въпрос

Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..

публикувано на 25.07.25 в 13:50
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на осем училища в Монтанско

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и за основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир.  За осем училища ще има конкурси за директори.  15 са кандидатите за директори на осем училища в област Монтана. Няма недопуснати,..

публикувано на 25.07.25 в 13:47