Изводите, които трябва да направим за датата 1 февруари и това, което трябва да помним, първо е, че принципно насилието трябва да бъде осъдено от нас, като форма за решаване на проблеми. Не говоря само за жертвите на комунизма, а да сме общество, осъдило насилието като обществено явление.
Това препоръча проф. Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания при БАН, в интервю пред БНР.
В предаването "Неделя 150" той коментира датата 1 февруари 1945 г. , на която Народният съд излиза с първите присъди срещу представители на политическото и военното ръководство на България до 1944 г., както и потресаващите данни на жертвите на т. нар. Народен съд след 9 септември 1944 г.
"Ликвидиран е интелектуален елит, за да не пречи с оглед на това, което предстои да се направи в България, а то е замислено в периода 1944 - 1945 г. и пуснато в ход 1947 г.", каза професорът.
Той обясни, че не са приемливи опитите присъдите да се обясняват като "съдебна практика" и защото са "рязани партизански глави".
"Твърдят, че този декрет на Народния съд идва да внесе ред, защото в интерес на истината се извършват ужасяващи убийства. От 9 септември до края на октомври 1944 г. са извършени хиляди убийства без съд и присъда. И се казва, едва ли не, "да спрем този процес на революционен устрем и да му предадем законова форма". Тази теза, повтаряна 45 години колкото и да е невярна, се прилагаше като някакво обяснение за Народния съд", анализира проф. Вачков.
Той обаче посочи, че изследователи и историци казват, че "Народният съд е конституционно несъобразен и не може да бъде сформиран по Конституция":
"Такъв тип съд не могат да направят по Търновската конституция, а може Държавен съд за министрите, но става с решение на Народното събрание. А тук се говори за извънредно съдилище с решение на МС, защото по това време Народното събрание е разпуснато и всички са в затвора, а някои са в СССР. Няма го конституционният път. Второ - начинът, по който са избрани и назначени съдии и прокурори, проверени и хора на правителството, и най-вече на БКП в Отечественофронтовската коалиция."
"Когато започват първите заседания, има ясни инструкции от Георги Димитров, който пише "следва да няма никой да оправдан". "А той все още е в Москва и основният транслатор Трайчо Костов, а Димитров транслира Сталин", допълни историкът.
Според него историята доказва, че това, за което са съдени тези хора, при обективен съд не биха могли да бъдат съдени за "въвличане на България във войната".
"Правителствата на Богдан Филов, до 1941 г. и на Константин Муравиев до септември 1944 г. е основно да предпазят България от войната. Те са осъдени и обвинени, че са я въвлекли. Нито от юридическа, нито от историческа гледна точка, като анализ на политиката им, можем да кажем, че тези хора са заслужавали да бъдат съдени", посочи проф. Вачков.
И допълни:
"2730 души са осъдени на смърт, което е рекорд. България по това време е с население 6 млн. души. Но в крайна сметка не говорим за пропорция, спрямо населението, а спрямо определени социални категории. Жертвите са към 150 - висши политици и военни, адвокати, професори, журналисти и общественици. В по-долните нива това са кметове, учители, свещеници. На провинциално ниво процесите съща се развиват. Само в Горна Оряховица, малко градче, осъдени на смърт са над 140 души."
Според проф. Вачков тези оправдания, че се съдят хора, които са рязали глави, е политическо изказване и няма нищо общо с общата историческа действителност, която се разглежда.
"Самото обвинение не е по тази линия , а "въвличане на България във войната", каза още той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Киев и Москва си размениха взаимни обвинения за удара по училище в окупиран от Украйна град в руската област Курск, а Киев заяви, че нови ракетни атаки и нападения с дронове са убили най-малко 18 души в Украйна. Украинските военновъздушни сили съобщиха, че четирима души са загинали при руска атака с управляема авиационна бомба в събота срещу сграда на..
Най-малко четирима палестинци са били ранени при израелски удар днес по автомобил на крайбрежния път западно от лагера Нусейрат в централната част на Ивицата Газа, съобщиха медици за "Ройтерс". Първоначално медиците са заявили пред агенцията, че при удара е загинало младо момче, но по-късно те са уточнили пред "Ройтерс", че са успели да го реанимират...
Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са излъчените днес кандидати, между които следващата неделя ще бъде избран новият Видински митрополит. На 9 февруари Синодът ще посочи кой от двамата ще оглави Видинската епархия. Определят кандидатите за Видински митрополит
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на страната в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в традиционното зарязване на лозята и празника на виното. Темата за бюджета се използва повече..
Продължават протестите пред централата на държавната телевизия ЕРТ в Атина. Искат оставката на цялото ръководство на държавната медия. Отразяването на мащабните протести за железопътната катастрофа предизвика недоволството на опозиция и протестиращи срещу държавната медия. В деня, когато цяла Гърция излезе на демонстрации, държавната..
Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналато лято, продължава, продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства. Първите сглобяеми къщи след пожарите във Воден и Крайново са факт, до два месеца – и останалите Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са..
Закритото преди 7 години градско сметище край кюстендилското с. Радловци се самозапали отново. Сигналът е подаден тази сутрин след 6 ч., казаха от Областната дирекция на полицията. Малко преди 12 ч. кметът на Кюстендил Огнян Атанасов коментира за БНР, че ситуацията е овладяна. На място са изпратени екипи на Районната служба "Пожарна..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..