Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала.
Това стана ясно по време на кръгла маса на тема: "Изборните правила на поправителен: възможните промени и техният ефект", организирана от Института за развитие на публичната среда.
На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене. След това председателката на правната комисия Анна Александрова ще предложи формиране на работна група, която да помогне с обединяването на петте законопроекта и изготвянето на доклада.
"На 14 Февруари изтича срокът за предложения между първо и втора четене и след обсъждане с Коалиционния съвет смятам, че е редно да направим работна група, която да поработи и да изчисти текстовете и да видим колко предложения са постъпили, защото според мен ще бъдат доста. Работата върви, срокът е 14 февруари, след което ако направим работна група, се надявам в едномесечен срок да можем да сме готови с доклада на второ четене. Една работна група "отхвърля" много работа и законопроектът ще бъде много добре подготвен, за да влезе в комисия на второ четене", отбеляза Анна Александрова от ГЕРБ.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова подчерта, че има нужда от политически диалог:
"Дискусията поставя началото на дебат, тъй като приетите на първо гласуване законопроекти са противоречиви в някои от своите разпоредби. Поради тази причина дискусията започва и предстои. След като изтече срокът за предложения между първо и второ гласуване, дискусията да се прехвърли в Народното събрание, за да се търси най-доброто, за да се предотврати съмнението и да се повиши доверието в изборния процес, както и да се види дали проблемите са в Изборния кодекс или те са извън него".
Лена Бориславова от ПП-ДБ посочи, че тяхната парламентарна група ще настоява за въвеждане на машини, които да броят бюлетините.
"Нещата, които се приеха, са взаимно изключващи се в голямата си част на всяко едно от предложенията. Така че със сигурност трябва да има формиране на обща воля около това как занапред да гласуваме - дали ще има преброителни центрове или ще има изцяло връщане на машините или ще има нов вид машини, които ние предлагаме - т. нар. "броячки", които да помогнат да няма инвалидизиране на бюлетините. Ако вземем за сравнение само предните избори, заради недействителни гласове в някои области на страната, в някои населени места недействителните бюлетини бяха първа политическа сила, тоест най-много брой подадени по този начин гласове бяха неотчетени или заради човешки грешки или умишлено действие на самите хора, които попълват така бюлетините. Но аз по-скоро мисля, че е първата причина".
"Възраждане" са скептични, че предложенията в ИК няма да бъдат приети. Петър Петров заяви:
"След това очаквам управляващото мнозинство да почне да "тупка" внасянето на доклада в комисия на второ гласуване, да измисли някаква работна група с оглед да "опраска" повече от тези предложения, защото друго е на дневен ред при тях в момента. Процедурните правила за избор на членове на ВСС, на инспектората и на Конституционния съд - те ще имат приоритет и в Комисията по конституционни и правни въпроси. Кога ще бъде разгледан Изборният кодекс и дали той ще остане в сегашното състояние, тепърва предстои да разберем. Моите опасения са, че идеята и преговорите между тези коалиционни партньори е, че тези предложения, които са внесени, които целят по-голяма прозрачност и справедливост и честност на вота, да бъдат да не бъдат приемани, най-общо казано".
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..