Образованието трябва да бъде надпартиен и дългосрочен политически приоритет. Това заяви пред БНР Мариана Банчева от Института за прогресивно образование.
"Преди да говорим за промяна в една или друга програма, в един или друг формат за прилагане на изпити, трябва да се проведе големият разговор за това какво се случва в образованието и в нашата страна. Почти всичко може да бъде научено, но не по едно и също време и не по един и същи начин".
Тя коментира намерението на МОН да се върви към отпадане на Националното външно оценяване след десети клас, както и към въвеждане на задължителна матура по математика след 12-и клас.
"Образованието е дългосрочен обществен договор между ключови участници в този процес. Всички решения в него трябва да се взимат с оглед на един по-дълъг период от време и на начина, по който ще се отразят върху обществото и икономиката на страната.
Когато преди десет години се въведе Националното външно оценяване в десети клас, то се направи, защото се предполагаше, че една голяма част от децата няма нужда да продължават да учат в 11-и и 12-и клас, където обучението става строго профилирано и насочено към продължаване във висши училища.
Навсякъде в системите в Европа има училища, които завършват с десети клас. Но тези деца след това не продължават да учат във висши училища. Те влизат на пазара на труда.
Тук отваряме голямата тема какъв е смисълът да има профили и професионални паралелки, в които се учат неща, които могат да бъдат придобити като квалификация за една година в центрове за професионално обучение. Ако всички ученици продължават по-нататък, матурите в десети клас наистина се обезсмислят".
Когато се полагат ключови изпити, няма значение дали са в 7-и, 10-и или 12-и клас, училището трябва да гарантира съотносим брой учебни часове, в които децата изучават тези предмети, посочи още тя в предаването "Преди всички".
"Проблемите с математиката са много големи. И досега нямаме анализ защо децата се провалят още на изпита в седми клас. Ние ги отказваме да учат математика още в рамките на основното образование. Никой не се представя успешно на националното външно оценяване само с обучението в училище.
Свързването на програмата с практическите неща и с възпитанието е интересен феномен в нашето образование. Програмата определя неща, които децата следва да знаят в края на даден клас. Функционалността обаче е въпрос на методи, а не на учебно съдържание".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..
"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..
Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика . Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече, предава любовта си към българския език на своите студенти. " Българският език се преподава в рамката на образованието по..
Певицата DIA , която комбинира звученето на съвременната музика с фолклорни мотиви, представи нова песен в предаването "Понеделник вечер". Тя носи името "Късно е" и е най-баладичната ѝ композиция до момента. Посветена на смелостта на българките, историята в песента ѝ разказва за забранената любов на лирическата героиня...
Обединеното кралство "не избира между САЩ и ЕС", заяви премиерът Киър Стармър, след като президентът Доналд Тръмп заплаши Европейския съюз с търговски мита. Запитан дали би бил готов да смекчи опитите за установяване на по-тесни връзки с ЕС в замяна на това да държи САЩ настрана, Стармър каза, че за Обединеното кралство са важни отношенията и с..
Заседанието на съдийската колегия на ВСС беше отложено заради липса на кворум. Днес трябваше да бъде изслушан съдия Мирослав Петров, който поиска да бъде защитен интегритетът му заради оказан му натиск от прокуратурата. В началото на заседанието обаче стана ясно, че 4-ма от членовете са в отпуск. Пред ВСС се събраха представители от "Ангели на..
"Има тенденция да се придава романтичен оттенък на нацизма и комунизма . Да се минимизира почти дяволската им природа. Основният ми страх е, че много хора считат това за много стара история ." Това каза пред БНР Дейвид Харис, доскорошен изпълнителен директор на Американския еврейски комитет (1990-2022). Не трябва да забравяме, че..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..