Китай обяви, че въвежда насрещни мерки в отговор на обявеното от американския президент Доналд Тръмп 10% допълнително облагане върху сегашните мита върху вноса на китайски стоки в САЩ.
Веднага след влизането в сила на американските мерки в 7:01 часа, китайското министерство на финансите обяви, че ще въведе 15-процентен налог върху вноса на въглища и втечнен природен газ от САЩ и 10-процентен върху суровия петрол, земеделската техника и някои класове автомобили. Облагането ще влезе в сила на 10 февруари.
Пекин предприема антимонополно разследване срещу "Гугъл" и включва в списъка на ненадеждните предприятия две американски корпорации.
Заедно с това въвежда контрол върху износа за 25 вида продукти от редки метали. В изявлението на Китай се подчертава, че едностранното налагане на мита от страна на Съединените щати представлява сериозно нарушение на правилата на Световната търговска организация.
Експортният контрол, който влиза в сила незабавно, обхваща металите волфрам, телур, бисмут, индий, молибден и свързаните с тях продукти.
Министерството на търговията на Китай посочи, че контролът е в "защита на интересите на националната сигурност".
Китай доминира в производството или рафинирането на метали, които имат приложения, вариращи от слънчеви панели и атомни изследвания до бронебойни снаряди, отбелязва Ройтерс.
Агенция напомня, че Съединените щати спряха да добиват волфрам през 2015 г. и не са произвеждали рафиниран бисмут от 1997 г., според данни на Геоложката служба на САЩ (USGS).
По-рано американският президент Доналд Тръмп обяви, че отлага въвеждането на 25-процентните мита върху стоките, внасяни от Мексико и Канада.
В замяна и двете страни поеха ангажименти към Вашингтон - за борба с организираната престъпност, трафика на фентанил, прането на пари, както и охрана на общите граници с Америка.
От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..
Турбуленциите ще продължат с пълна пара и тази седмица. Най-вероятно ще видим още спад на борсовите индекси, разпродажби на акции, много е вероятно да започнат и реципрочни мерки на някои държави. Това прогнозира пред БНР икономическият и финансов анализатор Юлиан Войнов във връзка с въведените мита от Доналд Тръмп. "Нещата вървят..
Търговските мита и ситуацията в Газа ще са основни теми на срещата между Доналд Тръмп и гостуващия му израелски премиер Бенямин Нетаняху. Тя се случва на фона на нарастващ брой цивилни жертви на войната и признанието на Израел, че погрешка е бомбардирал конвой от линейки. По последна информация от ивицата журналист и още един човек са..
Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог, предаде БТА. Вучич обяви номинацията тази вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография. Сръбският президент започва консултации за..
По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно..
Отбелязваме Световния ден на здравето, който е професионален празник на работещите в хуманната медицина. У нас от 2006 година денят е обявен за Професионален празник на здравеопазването. Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи, като медицински сестри, лекарски..
Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". Председателят на училищния синдикат Янка Такева ще дискутира темата "Добродетели и религии" в българското училище заедно с представител на Светия Синод на БПЦ. Идеята за промяна в учебната програма е на..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..