Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Веселин Герев: Променят се параграфи в закона, без да се отчита реалността с психичноболните

| Интервю
Снимка: стопкадър: bTV

При наличие на пациент с обществено опасни действия няма клиника, която да откаже да го настани. Прокуратурата да се задейства по най-бързия начин, да издаде постановление за настаняване на лечение. Топката е в прокуратурата, заяви психиатърът д-р Веселин Герев в интервю пред БНР.

Той коментира случая с момичето, което прободе с нож трима души тази сутрин в София, а други, нападнати от нея, се разминаха с леки наранявания. 

"Не бих казал, че има голям проблем с местата. Нима в Нови Искър няма места, нима в Клиниката по съдебна психиатрия няма места? Ако трябва, в затвора в Ловеч, там има клиника по психиатрия, така или иначе ще пролежава там", препоръча психиатърът.

Според него случаят е комплициран и от ситуацията, и от самото законодателство: 

"Променят се параграфи и членове, без да се отчита реалността. В рамките на 3 дни има зловещи случаи. По принцип всеки ден се случват такива проблеми, не завършват фатално и не им се дава гласност. С вербална агресия и когато навреме се вземат мерки, не се стига до фатален край и случаят остава така, никой не се интересува от него", коментира д-р Веселин Герев. 

В случаите, когато психичноболният отказва да си пие лекарствата, психиатърът обясни: 

"При тежко психично разстройство, ако откаже да си пие лекарството, влошаване на състоянието настъпва в рамките на 2–3 седмици. Ако близките не могат да го накарат, трябва веднага са се обърнат към полиция, прокуратура и болницата, където е лекуван. Това влошаване с изкривени възприятия, агресивно поведение, параноидна идея води до агресия както към хора от близкия кръг, така и към хора от разширения кръг – случайни хора". 

Д-р Герев посочи проблема - "обществото не е предвидило как да се защитава, а това са тежки и опасни действия".

Друг проблем според него е закриването на диспансерите, превърнати в търговски дружества и функциониращи като такива, както и загубената връзка и контрол над хора с тежки психични заболявания.

"Когато имаше диспансери, ставаше лесно и това се изпълняваше от здравна служба, сестрата минаваше патронаж. Диспансерният метод е въведен във Франция през 50-те години и продължава да функционира. И когато не приемате лекарства, влошите се или не отидете да си ги вземете, тогава самият център идва при вас. И бързо се установява какво е положението. Имам пациенти, които се лекуват така във френски терапевтични центрове. Тук връзката е прекъсната, защото преди години диспансерите ги направихме търговски дружества", обясни психиатърът. 

Той коментира и премахването на чл. 36 от Закона за здравето, според който хора с тежки психоразстройства подлежат на принудително лечение.

"И се въведе едно мнимо правило да се спазват техните човешки права и достойнства. Но когато е в психоза, той е невменяем и за правото, и в медицинския смисъл. И вие ще спазвате правата му, а той по медицински показания няма граждански права. Тогава се намесва дежурен прокурор, съдия и да вземе решение на базата на медицинска експертиза дали да се лекува, или не. А това отнема време. Една родилка се беше заключила в стая с бебето си и чакахме дежурния прокурор 3 седмици да реши дали тя да се лекува", разказа психиатърът. 

И допълни:

"Когато им зачитаме правата, не обърнахме внимание на основен факт, че близките им трябва да носят споделена отговорност с тях. Не може детето ти да е агресивно, не си пие 2 седмици лекарствата, а ти да си спокоен и да чакаш, да видиш какво ще се случи, защото в тази ситуация първо жертва можеш да станеш ти". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41