Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът: Без осветляване на казусите с Нотариуса и Петьо Еврото не може да има съдебна реформа

Президентът Румен Радев и председателката на Народното събрание Наталия Киселова (в средата) взеха участие в дискусията "Оттук накъде със съдебната власт?“
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа.

Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Българския институт за правни инициативи.

Участието на Румен Радев в дискусията беше предшествано от публикации с етикети за него и неправителствената организация - домакин. С коментар на тези коментари започна той изказването си:

"Настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежите на Нотариуса, задушевната атмосфера в "Осемте джуджета", лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, избирателното правосъдие са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност".

Държавният глава не спести критики нито на политици, нито към самата съдебна система.

Върна се към Шестата поправка на Конституцията, отменена в частта си "съдебна власт" в голяма степен от Конституционния съд:

"Реформаторският устрем бе попарен, включително и с участието на самите реформатори.

Акцентира на безплодните опити на две Народни събрания да изяснят истината за влиянието в съдебната система на разстреляния Мартин Божанов - Нотариуса и издирвания Петьо Петров- Пепи Еврото:

"Без да осветлим напълно тези случаи и хората, които стоят зад тях, е все едно да гоним хоризонта. Защото - мрежите на влияние, ако продължат да съществуват, са способни да опорочат всяка реформа, да изопачат всеки закон и да проникнат през всякакви квоти".

Радев опонира на онези, които твърдят, че съдебната реформа не е темата на обществото.

Президентът даде обяснение и защо в последните години погледът на всички е бил насочен към прокуратурата и най-вече главния прокурор. И изброи - намеса в политическия живот, обвързване на личността на главния прокурор с конструирането на управлението:

"Прокуратурата - и то най-вече заради политиците - се превърна в инструмент за държавно управление. Парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор. Крайно време е да се сложи край на тази аномалия".

Държавният глава разкритикува "законодателния ентусиазъм и наказателния популизъм" и абдикацията на депутатите от задължението им да обновят десетки регулаторни органи с отдавна изтекъл мандат, сред които и ВСС и Съдебния инспекторат.

Парламентарният председател  Наталия Киселова се обяви за малки, но правилни законодателни стъпки, които да доведат до положителна промяна в бъдеще. 

"Не може всеки месец да правим процедура за законодателна промяна“, каза Киселова.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В област Велико Търново: 98% от населението е с поставени ваксини от задължителния календар

В област Велико Търново близо 98 процента от населението е с поставени ваксини от така наречения задължителен имунизационен календар. Здравните медиатори помагат на личните лекари при издирване на децата и възрастните, подлежащи на ваксинация, за да се наваксат пропуснатите реимунизации при 14 % от населението. Има леко изоставане в..

публикувано на 02.05.25 в 10:13
Христо Христев

Христо Христев: Мандатността гарантира независимостта на съответните органи

" Мандатността гарантира независимостта на съответните органи от други институции на публичната власт и модела на разделение на властите, който съществува в Конституцията. Без тази мандатност демокрация е невъзможна ". Това заяви пред БНР преподавателят по европейско право в Софийския университет  Христо Христев  във връзка с решението на Съда на..

публикувано на 02.05.25 в 10:11

Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско

След два инцидента с електрически тротинетки в Силистренско - трима младежи са в болница с тежки травми. Две момчета на 14 и 13 години са в медикаментозна кома, а 20-годишно момиче е в критично състояние.

публикувано на 02.05.25 в 10:09
Борис Митов

Борис Митов: Сарафов може да се превърне в най-дълго управлявалия главен прокурор

Абсурдно е вече 2 години не просто да не знаем нищо, а и никой от т.нар. компетентните органи да не се интересува какво се случи с автомобила на Иван Гешев при атентата срещу бившия главен прокурор. Тази позиция изрази в интервю за БНР журналистът Борис Митов от "Свободна Европа". "Сарафов беше искрено възмутен, шокиран, уплашен...

публикувано на 02.05.25 в 10:07

Продължава броенето на гласовете от частичните местни избори в Англия

В Англия продължава преброяването на гласовете от проведените вчера частични местни избори, като се очертава силно представяне на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж. Проведе се и гласуване за едно депутатско място, което бе спечелено от „реформаторите“.  На тези местни избори в Англия се гледа като на първи тест за изборните..

публикувано на 02.05.25 в 09:57
Доналд Тръмп

Тръмп подписа указ за намаляване на финансирането на обществени медии

От Белия дом съобщават, че президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е подписа указ, с който намалява финансирането на Националното обществено радио, както и на корпорация "Пъблик Броудкастинг Сървиз", която обхваща щатските обществени телевизии, предава Ройтерс. В текста двете новинарските медии са определени като пристрастни и..

публикувано на 02.05.25 в 09:54

Репортери без граници: България е 70-а по свобода на словото - след Чили и преди Конго

Според последния доклад за свободата на словото на "Репортери без граници" - България е класирана на 70 място. Тя остава на дъното в рамките на ЕС, където след нея се нареждат единствено Кипър и Гърция. Свободата на медиите е нестабилна. Малкото независими медии в България са под натиск, пише в доклада на организацията. Миналата..

публикувано на 02.05.25 в 09:48