Човекът винаги е търсил смисъла на своето съществуване. В безкрайната нишка на времето, в която се преплитат история, памет и култура, продължаваме да търсим отговори – кои сме, какво оставяме след себе си и каква е нашата роля в градежа на духовния свят. Отговорите рядко са еднозначни, но едно е сигурно – съществуването ни намира смисъл тогава, когато сме свързани с онези, които са били преди нас, и с тези, които ще дойдат след нас.
"Не е достатъчно да запазим само думите, нужна е обич към тях и към тези, които са ги оставили", пише Гео Милев – мислител, поет, родолюбец, човек, който с дълбокото си усещане за българската култура се превръща в един от нейните духовни стожери. Тези думи сякаш намират отражение и в усилията на творци и изследователи, които посвещават живота си на паметта – не просто като архиви и факти, а като живо, пулсиращо наследство, което ни определя като народ.
В тази посока ни отвежда Юлий Йорданов, който повече от четири десетилетия се труди върху живата тъкан на историята, литературата, културата и журналистиката. Автор, който със слово и критичен поглед разкрива не само портретите на значими личности, но и пулса на времето, в което те са творили.
Най-новата му книга е "Жарава от огнището на мисълта", която освен литературно изследване, е и огледало на културната ни памет. В очерци, рецензии, интервюта и размисли той пресъздава панорама на българската духовност като осветява, както големи имена от миналото, така и творците на съвремието.
Юлий Йорданов е писател, журналист, литературен критик и краевед, носител на редица отличия, сред които "Златното перо" на Съюза на българските журналисти и наградата "Златен век" на Министерството на културата. Човек, чиято мисия е да съхрани и предаде историята на идните поколения.
Юлий Йорданов е най-задълбоченият изследовател на духовното развитие в Българския Северозапад и съответно област Монтана и родния му град Лом.
Творческата му дейност започва в ломския вестник "Народна трибуна", за да премине по-късно в областните вестници. Бил е кореспондент на няколко софийски вестника. Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет "Васил Левски”, на званието "Почетен краевед" на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет "Ангел Кънчев" за литературна критика, на наградата "Журналист на годината" на Синдиката на българските учители, на почетния знак "Кръстьо Пишурка" на Община Лом, на почетния знак на кмета на Община Лом, на най-високата награда на Министерството на културата – "Златен век" и на други отличия.
Член е на Контролната комисия и на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели и е кореспондент на съюзния вестник "Словото днес". Член е на Съюза на българските журналисти. Носител е на почетната грамота на Съюза на българските писатели, на почетната грамота на Съюза на българските журналисти и на най-високата му награда - "Златното перо". Литературен критик. Трикратен носител на наградата "Перо и меч" на Съюза на запасното войнство на Република България.
През 1988 година издава първата си книга "Северозападната литературна нива", която вече е библиографска рядкост. От тогава досега е автор на 19 книги с литературна и изкуствоведска критика.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Юлий Йорданов.
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят "По-голяма част от хората не разбират значението на думата инвестиция. Тя има една конкретна функция –..
Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..