Човекът винаги е търсил смисъла на своето съществуване. В безкрайната нишка на времето, в която се преплитат история, памет и култура, продължаваме да търсим отговори – кои сме, какво оставяме след себе си и каква е нашата роля в градежа на духовния свят. Отговорите рядко са еднозначни, но едно е сигурно – съществуването ни намира смисъл тогава, когато сме свързани с онези, които са били преди нас, и с тези, които ще дойдат след нас.
"Не е достатъчно да запазим само думите, нужна е обич към тях и към тези, които са ги оставили", пише Гео Милев – мислител, поет, родолюбец, човек, който с дълбокото си усещане за българската култура се превръща в един от нейните духовни стожери. Тези думи сякаш намират отражение и в усилията на творци и изследователи, които посвещават живота си на паметта – не просто като архиви и факти, а като живо, пулсиращо наследство, което ни определя като народ.
В тази посока ни отвежда Юлий Йорданов, който повече от четири десетилетия се труди върху живата тъкан на историята, литературата, културата и журналистиката. Автор, който със слово и критичен поглед разкрива не само портретите на значими личности, но и пулса на времето, в което те са творили.
Най-новата му книга е "Жарава от огнището на мисълта", която освен литературно изследване, е и огледало на културната ни памет. В очерци, рецензии, интервюта и размисли той пресъздава панорама на българската духовност, като осветява както големи имена от миналото, така и творците на съвремието.
Юлий Йорданов е писател, журналист, литературен критик и краевед, носител на редица отличия, сред които "Златното перо" на Съюза на българските журналисти и наградата "Златен век" на Министерството на културата. Човек, чиято мисия е да съхрани и предаде историята на идните поколения.
Юлий Йорданов е най-задълбоченият изследовател на духовното развитие в Българския Северозапад и съответно област Монтана и родния му град Лом.
Творческата му дейност започва в ломския вестник "Народна трибуна", за да премине по-късно в областните вестници. Бил е кореспондент на няколко софийски вестника. Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет "Васил Левски”, на званието "Почетен краевед" на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет "Ангел Кънчев" за литературна критика, на наградата "Журналист на годината" на Синдиката на българските учители, на почетния знак "Кръстьо Пишурка" на Община Лом, на почетния знак на кмета на Община Лом, на най-високата награда на Министерството на културата – "Златен век" и на други отличия.
Член е на Контролната комисия и на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели и е кореспондент на съюзния вестник "Словото днес". Член е на Съюза на българските журналисти. Носител е на почетната грамота на Съюза на българските писатели, на почетната грамота на Съюза на българските журналисти и на най-високата му награда - "Златното перо". Литературен критик. Трикратен носител на наградата "Перо и меч" на Съюза на запасното войнство на Република България.
През 1988 година издава първата си книга "Северозападната литературна нива", която вече е библиографска рядкост. Оттогава досега е автор на 19 книги с литературна и изкуствоведска критика.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Юлий Йорданов.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..