Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вихра Миланова: Задължително лечение на хора с психични заболявания, без да нарушава автономията им

| Интервю
Проф. Вихра Миланова
Снимка: УМБАЛ Александровска

Както обикновено става, говорим за инциденти, след като те са се случили, а не превантивно.

Това каза пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ "Александровска", в коментар на случая, при който млада жена с психично заболяване нападна с нож трима души на бул. "Витоша" в София.

"Много малко се говори за противоречието между свободата на избор на хората с психични заболявания дали да се лекуват и сигурността - както на пациента, така и на околните. Това е много сложен въпрос, който е преди всичко етичен и правен. Той се намира на границата между индивидуалните права и общественото благо. ... Всяко общество трябва да изработи това оптимално съотношение, като го облече в съответните правни норми, като наложи етични професионални правила и организация на подкрепящата социална среда. ... Не всички модели на търсене на чуждия опит успяха. Трябва да се търси оптимален баланс, защото прекалената държавна намеса ограничава свободата, а липсата на регулация застрашава сигурността. Липсват места, където хората да бъдат наблюдавани и съответно подкрепяни", подчерта тя.

Има спешна нужда от социална и психологическа подкрепа, категорична беше проф. Миланова. 

По думите ѝ трябва да се въведе законодателство за задължително амбулаторно лечение, що се отнася до опасното поведение, но да не се нарушава автономията на пациента.

"Не всеки, който се нуждае от лечение, трябва да бъде хоспитализиран в денонощни стационари. Всичко това може да бъде проведено и в други условия".

Най-важните мерки за превенция на агресия при хора с психични заболявания са ранната диагноза и ефективното лечение, категорично посочи тя и обясни:

"Ефективните превантивни мерки обхващат не само здравната система, но и законодателството и социалната среда. Колкото по-рано се установят тези рискови фактори за проява на агресия, психиатричната помощ може да осигури адекватна помощ и предотвратяване на последиците. Редовен мониторинг и прием на медикаменти имат много важна роля. Осигуряването на задължително амбулаторно лечение на рискови пациенти е много важно. При поява на опасни симптоми да се задейства механизъм за медицинска и социална интервенция. За съжаление такъв механизъм не съществува. Липсва последваща грижа за хора, които са били в болница - те се изписват и няма проследяване".

Проф. Миланова съобщи, че от финансите за здравеопазване само 2% са за психиатрична помощ, което е изключително малко.

Интервюто на Георги Налбантов с проф. Вихра Миланова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание - 5 февруари 2025 г.

Проучване: Индексът на толерантност към сивата икономика сред младите е 91,5, за възрастните – 54

В България има много висока толерантност на населението към икономиката в сянка - при скала от 0 до 100 индексът е близо 75, като за младите хора е над 90. Това показва проучване, което беше представено пред парламентарната социална комисия от директора на Института по философия и социология към БАН професор Емилия Ченгелова. Данните сочат, че работата с..

публикувано на 05.02.25 в 19:48

Близо 300 000 лева повече от местни данъци са събрани в община Монтана през януари в сравнение с година по-рано

Близо 300 000 лева повече от местни данъци са събрани в община Монтана през януари в сравнение с година по-рано. Данъчната кампания върви нормално Успешен старт на кампанията за местни данъци и такси отчитат от община Монтана. През януари са събрани 890 000 лева -  с 280 000 лева повече от януари на 2024 година, съобщи Валерия Филипова, началник отдел..

публикувано на 05.02.25 в 19:41
Министър Иван Иванов в парламента

Иванов: В МРРБ има заявки за 500 милиона лева, които не са разплатени към общините

Близо 2 000 споразумения са подписани по Инвестиционната програма за общински проекти за 2024 година. В регионалното министерство има подадени заявки за 500 милиона лева, които не са разплатени към общините, отчете пред ресорната парламентарна комисия регионалният министър Иван Иванов. В момента се водят разговори с Министерството на..

публикувано на 05.02.25 в 19:31
Изображението е илюстративно.

МЗ: Над 400 обекта в цялата страна са проверени за нерегламентирани естетични процедури

Над 400 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции в първите два дни на извънредните проверки, разпоредени от здравния министър д-р Силви Кирилов във връзка с нерегламентираното предлагане и прилагане на различни естетични процедури, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Прокуратурата се самосезира за случаите на пострадали след..

публикувано на 05.02.25 в 19:22

Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационни системи за Link 22 за новите кораби

Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи за Link 22 за новите кораби. Сделката за над два 2 654 000 лева без ДДС влиза в пленарната зала за одобрение в момента, когато се прави бюджетът за 2025 година. И с уверението на министъра на отбраната, че пари за съществуващите проекти има. Получените заради..

публикувано на 05.02.25 в 19:19

Каква е екологичната цена на Интернет?

Цифровото замърсяване може да компрометира опитите за намиране на решения на климатичните предизвикателства .  Тази констатация прави Румяна Мишонова, доктор по социология, старши консултант по Технологичен трансфер и управление на иновационните проекти в Университета в Люксембург. "Десет процента от произведената електрическа енергия на..

публикувано на 05.02.25 в 19:12
 Георги Самандов

От 20 февруари изплащат компенсациите от държавата за абонатите, останали без ток по празниците

От 20 февруари ще започне изплащането на компенсациите, които държавата отпусна за абонатите, останали без ток по време на Коледните празници. Това обяви заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов. Парламентарната комисия по енергетика изслуша и представители на КЕВР и трите ЕРП-та за авариите, оставили без електрозахранване стотици..

публикувано на 05.02.25 в 19:03