Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Илиев: Не може да имаме претенция за правова държава без спазване на принципа на мандатността

"В България този принцип се нарушава масово и умишлено"

| Интервю
Людмил Илиев
Снимка: Георги Налбантов

Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава, докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл!

Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта:

"За демокрацията ключов принцип е мандатността. В България той се нарушава масово, системно и умишлено. Само в диктатурите няма мандати. В демокрациите трябва да си ходиш, когато срокът на длъжността ти изтече. Това е, което не се случва в България, и това, което трябва да се поправи в момента". 

По думите на журналиста актовете на Народното събрание още докато са в проект трябва да са публични, за да могат и журналистите, и гражданите да ги видят:

"Законодателният процес трябва да е прозрачен и да бъде с участието на медиите и на гражданските организации. ... Друг проблем е липсата на хронограма кога ще се случат назначенията. В коалиционното споразумение е записано, че трябва да има такава хронограма трябва да има. В парламентарния правилник е записано, че в началото на сесията председателят на парламента трябва да обяви кои мандатни длъжности изтичат, но и да представи график за тяхното запълване. Това също не е направено".

Според Людмил Илиев управляващите искат да задвижат процеса, но не са стигнали още до конкретни имена, които ще предложат за регулаторните органи.

Той подчерта, че сред държавните длъжности са и тези, които влизат в списъка с евентуални служебни премиери:

"Управляващата коалиция предвижда да избере нов омбудсман, двама заместник-председатели на Сметната палата и подуправител на БНБ, които са в т.нар. домова книга. Когато този процес приключи, а аз си мисля, че той ще бъде приоритетен, тогава може да се каже, че настоящата управляваща коалиция ще има списък с потенциални премиери, които ще са под неин контрол".

Като важен друг избор, който ще е сред най-важните, той посочи изборът на нови членове на ВСС от парламентарната квота, това е органът, който избира главен прокурор:

"Настоящият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов има право само още 6 месеца да заема тази длъжност, след което трябва да започне да тече новата процедура за избор на главен прокурор. Дотогава трябва да е приключил изборът на членове на ВСС".

От гледна точка на гражданското общество и на бизнеса много важно е кой ще оглави КЗК, който е много важен орган за икономиката, подчерта още Илиев и добави:

"От този избор ще стане ясно дали ще има някаква справедливост в икономическите процеси в България, или ще се останем на това трагично положение, на което сме сега". 

Интервюто на Георги Налбантов с Людмил Илиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама мъже са намерени мъртви в столичния квартал "Илиянци"

Телата на двама мъже са намерени в късния следобед днес в малка рекичка в столичния квартал "Илиянци".  От СДВР потвърдиха и уточниха, че на място са изпратени екипи. В момента се извършва оглед.  Няма яснота дали става въпрос за насилствена смърт, или за инцидент. Образувано е досъдебно производство. Изясняват се подробностите. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31
Никола Янков

Никола Янков за митата на Тръмп: Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС

Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС.  Това коментира Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  Скот Бесънт: Тръмп ще участва лично в преговорите с търговските партньори за митата "Вашингтон пост": Мъск опитал да убеди Тръмп да..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
д-р Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на БАБХ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват борбата с разпространението на райски газ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна   комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид  и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..

публикувано на 08.04.25 в 18:14

Руската Дума ратифицира споразумението за стратегическо партньорство между Русия и Иран

Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...

публикувано на 08.04.25 в 17:44
Елвира Набиулина, управител на РЦБ

Набиулина: Основен риск за руската икономика е поевтиняването на петрола заради търговските войни

Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..

публикувано на 08.04.25 в 17:38

Росен Желязков: Еврозоната не е самоцел, а начин да се изсветли икономиката

"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков.  "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..

публикувано на 08.04.25 в 17:19

Инж. Румен Йовчев: Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили

Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева  годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..

публикувано на 08.04.25 в 17:19