Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Хатай
Снимка: Мария Петрова

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо.

В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7, последван същия ден от 6,5 и 7,6 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53 хиляди в 11 провинции, ранените са над 107 хиляди. Две години по-късно все още никой не се ангажира да каже кога животът в засегнатите райони ще се върне към нормалния си облик. Борбата е максимално бързо да бъдат построени постоянни жилища за хората, изгубили домовете си, като целта на президента на Турция Реджеп Ердоган е това да бъде постигнато до края на настоящата година.

Осман Варол

Валията на Адъяман, една от провинциите с най-много щети, Осман Варол обясни, че за районите, които управлява, има дори по-амбициозна цел от тази на президентството.

"Работим много усилено. Мога да ви кажа, че в края на лятото, според мен, ще приключваме с всички обекти. Строежите на частни лица могат да продължат. Те могат да си набавят разрешителни, да реновират сградите. Става дума за нашите строежи и за строителните обекти, които ние подкрепяме, което означава, че биват строени с наша помощ", каза валията на Адъяман, където вече има хора, настанени в нови блокове и къщи.

Мустафа Масатлъ

В провинция Хатай обаче тази цел изглежда трудно постижима. Там загинаха най-много хора – над 23 хиляди, а в столицата на района Антакия бяха унищожени над 70 процента от жилищните сгради.

"В момента тук има 204 квартала с контейнери. 173 хиляди души живеят в тях. Има също така и контейнери, които са независими и са по-често срещани в селските райони. В резултат на това общият брой на квартали с контейнери се увеличи, а общият брой на хората, които живеят в тях е 219 хиляди", обясни на специална конференция по повод втората годишнина от бедствието валията на провинция Хатай Мустафа Масатлъ.

В Хатай вече има някои нови сгради, но тяхното количество засега е несъизмеримо с това на срутените постройки и кварталите с контейнери.

Автор на снимките в публикацията: Мария Петрова

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46