Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

| Коментар
Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Бойко Борисов: …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!”

***

Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше животът и материално, и морално. Нямаше го например в публичното пространство Бойко Борисов, медиите жадуваха той да се появи, за да го обласкаят.

Липсата на Бойко Борисов бе една огромна пустота. Това бе една дупка с приблизително 18 милиарда хектопаскала въздух под налягане.

Слава Богу - в началото на сегашния век най-после се появи на първа линия в обществото ни Бойко Борисов - и така запълни огромната липса в живота ни. Медиите и обществото толкова силно жадуваха появата му, че първите години на неговата обществена дейност бяха нещо като меден месец на Борисов в обятията на медиите. С две думи, народът търсеше своя Крали Марко и го откри в лицето на Генерала. Някои социални антрополози впрочем смятат, че тогава малко сме се припознали и вместо Крали Марко пак сме открили Хитър Петър.

Крали Марко, Бай Ганьо или Хитър Петър - мисълта ми е, че без Борисов живеехме в пустота, а с него живеем обемно и многопластово. През 1990-те години нямахме Борисов, но пък беше доста популярна играта "Тука има, тука няма", известна още като "Къде е топчето?". Три чаши и топче се разместват с факирска ловкост, а жертвата трябва да познае под коя чашка е топчето. Това беше малко по-артистичен начин да се хвърлят пари през терасата - хвърлянето на пари в черни дупки под прозорците е друг национален спорт, широко практикуван и до днес в свещените земи на най-интелигентната и древна държава.

В библейските времена на всеки пазар имало по някой пророк, а през 1990-те у нас на всеки пазар имаше малки игрални площадки за "Тука има, тука няма". Тази игра, между другото, има много хубави имена и на други езици. На английски едно от имената е "Три миди и грахче", на испански е ¿Dónde está la bolita? - къде е топчето?

Бойко Борисов и Теменужка Петкова в пленарната зала на парламента, 2024 г.  Снимка: БТА

А днес, в нашия напреднал век, зрелият чаровник и галантен факир Чорбаджи-Бойко разиграва пред нас вълнуващата игра: Тука има дупка, тука няма дупка, кой видя къде е дупката от 18 милиарда! Гледаш внимателно - печелиш обезателно? Ти, госпожо, видяхте ли къде е дупката? ¿Dónde está el agujero? Къде е, значи, дупката?

Играта с топчето си е чиста измама, но играта с дупката е честна и почтена.

И като се намери дупката, никой няма да загуби, но ще спечели цял народ! Това не е никаква измама, защото няма как да се измами един от най-умните народи на планетата! Изглежда финансовият министър има точно такава задача - да открие дупката и да я напълни с 18 милиарда теменужки.

За да дойде и да настъпи тогава тоя единствен живот на непоносимото щастие, любов и теменужки между хората.

Ах,

милиарди, милиарди теменужки в дупката!

Тука има, тука няма, ка̀жи де е дупката?

Има ли, няма ли теменужки в дупката?

И се чудя, и се мая, и крещя във дупката…


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Премиера в Испания на дебютния роман

В Испания беше представен дебютният роман на Емине Садкъ - "Керван за гарвани"

През седмицата в Испания беше представен дебютният роман "Керван за гарвани" на младата българска писателка Емине Садкъ . Книгата излиза за първи път извън България, в превод на испански език от Мария Вутова и издаден от Automática Editorial. Повече разказва кореспондентът ни Димитър Драганов. След три издания в България, последното от които..

публикувано на 24.05.25 в 10:13

Политиците поздравиха българите за 24 май

Редица политици поздравиха българите за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В приветствие премиерът Росен Желязков отбелязва деня като символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък. "На най-светлия български..

публикувано на 24.05.25 в 10:09

"Тренд": 43% от българите не са прочели нито една книга през последната година

Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..

публикувано на 24.05.25 в 09:56
Изкоренени дървета след буря в Хисаря

Буря и градушка в Хисаря. Изкоренени са дървета, отнесен е покрив

Градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава БТА, като цитира кметът на града Ива Вълчева.  През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени. Това стана причина и празничното шествие по повод 24 май да..

публикувано на 24.05.25 в 09:16
Марио Ангелов

Марио Ангелов: Музикантите на БНР са като един харддиск на българската музикална култура

Смесеният хор на БНР участва в Светата литургия на 23 май в Базиликата "Сан Клементе" в Рим , в рамките на българската делегация по повод честванията на 24 май в Рим, начело с Марио Ангелов , директор на Дирекция "Музикална продукция и състави" в БНР.  Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"..

публикувано на 24.05.25 в 09:14

Борис Михайлов за използването на изкуствения интелект в училищата

Като хора новатори Кирил и Методий биха одобрили въвеждането на изкуствения интелект в образованието. Това каза за БНР Борис Михайлов от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".  Михайлов е част от групата, която преди около две години е писала препоръките на Министерството на образованието за използването на изкуствения интелект в..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Община Тетевен

В Тетевен отбелязват 149-годишнината от епилога на Априлското въстание и гибелта на Бенковски

В Тетевен тази вечер с тържествена заря-проверка ще бъде отбелязана 149-тата годишнина от епилога на Априлското въстание и гибелта на неговия водач - войводата Георги Бенковски. Преди заря-проверката, с която ще бъде отдадена почит към загиналите за освобождението на България представителния духов оркестър на военновъздушните сили ще изнесе..

публикувано на 24.05.25 в 09:05