Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата книга "Третото българско царство 1987 – 1946"

Проф. Петър Стоянович: България представлява една малка културна брънка в световната цивилизация

В онзи период България успява за кратко време да се нареди в много приличната златна среда на Европа

| Интервю
Проф. Петър Стоянович
Снимка: Мария Филева

Третото българско царство не е страшно и не заплашва никого. Царската тема висне като гилотина, която сякаш ще отреже пръст на България. Отдавна темата е в историческите изследвания, каза проф. Петър Стоянович в интервю пред БНР.

В предаването "Неделя 150" той разказа любопитни и поучителни изводи от новата книга "Третото българско царство 1987 – 1946", в съавторство с Ивайло Шалафов, в която има биографии, длъжности и личности от периода, обхваща периода от Освобождението до 1946 г.

"В България монархическа традиция няма в този период период. Имаме аристокрация и вечната сиромашия, но от гледна точка на принципите на монархията и правилната монархическа традиция, България успява за кратко време да се нареди в много приличната златна среда на Европа. И тогава България е една кокетна европейска монархия, която и до днес, благодарение на своя елит, продължава да бъде цитирана в Европа, там където традицията е голяма и до днес представляваме една малка културна брънка в световната цивилизация", каза проф. Стоянович.

Той обясни, че това което се случва в периода след Освобождението в България е аналогично с настоящето.

"Първата смяна на правителства показва, че ние имаме избирателна памет. Преди 2 години у нас се смениха толкова правителства. Няма почти нищо ново в периода на Третото българско царство, което да не изживяваме по време на Първата и Втората република, и в момента. Ако смятаме, че политиците ни днес са прости и полуграмотни и неподготвени за ролята, която играят, върнете се 150 години назад. И ще видите, че основната маса е същата, но отгоре са хора, които са на европейско ниво, някой от тях учили в западни университети, например Константи Стоилов. Да не би да не е имало бой по негово време? За всички неща, които пише Алеко Константинов е по негово време. Но преобладаващата част от хората са със средно образование.  Стамболов, Иванчов са всъщност едни полусамоуки и грандиозно обучени от живота, поствъзрожденски играч", каза проф. Стоянчов.

И допълни, че и тогава думата морал е много разтегливо понятие:

 "Ние грешно обучаваме своите млади хора, че българите са толкова изключителна нация, че няма втора на света. А като погледнем обективно, не е вярно, че "от Искъра по-дълбоко нема", има и други реки."

Проф. Стоянов смята, че "трябва да успокоим тази привидна патриотарщина, която рано или късно ще ни погуби, защото ние сме част от световни отбранителни системи".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Токът за бита в Кипър поевтинява от днес

По-евтин ток в продължение на една година ще плащат всички битови потребители в Кипър. Днес влиза в сила намаляването с 10% на ДДС върху сметките за използвана електроенергия от домакинствата като нова правителствена мярка срещу високите цени и растящите разходи за живот на кипърците. Ставката на ДДС върху електроенергията от днес е 9% вместо 19%,..

публикувано на 01.04.25 в 04:57

Бирмингам обяви извънредна ситуация заради криза с боклука

Градският съвет на втория по големина английски град Бирмингам обяви извънредна ситуация заради продължаващата стачка на боклучиите, в резултат на която улиците на града са заляти с около 17 000 тона отпадъци. Председателят на Градския съвет Джон Котън каза, че извънредната ситуация е обявена в отговор на опасенията за общественото здраве, докато..

публикувано на 01.04.25 в 04:21

Големи наводнения в Гърция заради силни дъждове и градушка

Силен дъжд и градушка причиниха сериозни наводнения и наложиха ограничени на движението в Гърция. Гражданска защита забрани движението на автомобили на островите Миконос, Сирос и Самос. Проливни дъждове наводниха пътища и по-ниските етажи на сградите. Водата е над един метър, съобщават местните жители. Сили на пожарната спасиха пътници от леки..

публикувано на 31.03.25 в 22:30

Петима са вече загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия

Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..

публикувано на 31.03.25 в 22:25
Държавен фонд

Фермери получиха 158 млн. лева допълнително подпомагане за Кампания 2024

Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...

публикувано на 31.03.25 в 22:17

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..

публикувано на 31.03.25 в 20:36
Богдана Панайотова и Георги Славов

Двамата кандидати за главен архитект на София отговаряха на въпроси на изборната комисия

Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..

публикувано на 31.03.25 в 20:22