Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЗК: Ценово регулиране не е в компетентността ни, подавайте сигнали за антиконкурентно поведение

Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган. 

Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или доказателства за евентуално антиконкурентно поведение на пазарните участници, да ги предостави.
Ден преди обявения бойкот на големите търговски вериги Комисията за защита на конкуренцията обясни в съобщение до медиите, че компетентността ѝ "не обхваща възможност за ценово регулиране", като "правомощията ѝ не включват и установяването и санкционирането на спекула от страна на търговците, съответно овладяване на инфлационните процеси". 

"Изменението на цените на определени продукти би могло да представлява нарушение на конкуренцията, само ако не се дължи на пазарните процеси - като например промяна на търсенето, политическата и международната обстановка и други обективни фактори, а е резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятия с господстващо или монополно положение", допълват от регулаторния орган.

От КЗК подчертават, че "секторът на производството и търговията с хранителни продукти, предвид социалната му значимост, е основен приоритет в дейността на Комисията, като през последните години е осъществяван непрекъснат мониторинг на конкурентната среда на пазара, за което свидетелстват множеството извършени анализи и антитръстови проучвания".

"До голяма степен цените на хранителните стоки, търгувани на стоковите борси и тържища у нас, се влияят в значителна степен от цените на световните борсови пазари и България все повече става част от глобалното пазарно пространство, следвайки както положителните, така и негативните тенденции.

Същите процеси, свързани с повишение на цените на основните хранителни продукти, се наблюдават и в редица европейски държави и по-конкретно съседни на страната, които през последните седмици породиха масово обществено недоволство и промяна в потребителското търсене", коментират от комисията.

КЗК "също така открои някои проблеми в сектора, които бяха оценени в тяхната съвкупност като евентуални пречки за ефективния конкурентен процес на вертикално свързаните пазари, за което бяха уведомени съответните компетентни органи за предприемане на мерки за подобряване на конкурентната среда", допълват от регулатора, който отново ще проучи поведението на всички участници на пазара и призовава всеки, който има информация за потенциални нарушения или доказателства за такива, да ги предостави пред Комисията.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ и Иран преговарят за ядрената програма на Техеран

В Оман са планирани разговори между американски и ирански представители за ядрената програма на Техеран. Очаква се да участват иранският външен министър Абас Арагчи и американският специален пратеник Стив Уиткоф. Според ирански източници дискусиите ще бъдат проведени с помощта на посредник, въпреки че е възможен директен разговор между Уиткоф и..

публикувано на 12.04.25 в 10:31

Марк Кенсиън: Договарянето на мир не е бизнес с недвижими имоти

"Русия трябва да се размърда!". Това написа Доналд Тръмп вчера в късния следобед, докато пратеникът му Стивън Уиткоф се срещаше с Владимир Путин в Санкт Петербург в опит - за трети път през последните два месеца - да го убеди да спре "ужасната и безумна война". Но дали плановете на Пентагона да изтегли 10 хиляди американски войници от Източна Европа..

публикувано на 12.04.25 в 10:22
Първият български космонавт Георги Иванов (дясно) със съветския космонавт Николай Рукавишников преди старта на „Союз-33“.

Международен ден на авиацията и космонавтиката

Институтът за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките отваря врати за Международния ден на авиацията и космонавтиката. В Лесидрен пък се открива постоянна авиационна изложба на група ентусиасти.  В Деня на отворените врати в БАН ще бъдат представени лекции за постиженията в областта на космическите..

публикувано на 12.04.25 в 10:12

"България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести

В цялата час са насрочени демонстрации с искания за по-безопасни пътища след смъртта на 12-годишната Сияна Попова край плевенското село Тел и ш. На площада в Телиш са се събрали хиляди хора, не само от региона, но и от цяла България пристигнаха мотористи и автоколони . Протестът е под надслов "Стига смърт на пътя".  Около 11.00 ч. всички ще..

публикувано на 12.04.25 в 10:01

Михаил Крутихин: Путин не може да бъде принуден да прекрати войната чрез икономически лостове

Търговската война между двете най-големи икономики в света увеличи притесненията от рецесия, които, на свой ред, доведоха до рязко поевтиняване на петрола. Ако в началото на миналата седмица сортът "Брент" струваше около 75 долара за барел, през тази той спадна за кратко под 60 долара. Аналогичен спад претърпя руският сорт "Уралс", който Москва..

публикувано на 12.04.25 в 09:56

Щети в пет украински области след руска нощна атака с дронове

Украйна съобщи, че през нощта са свалени 56 от общо 88 руски дрона изстреляни по страната. Нанесени са щети в пет украински области. Атакувана е и украинската столица. В резултат на руските удари са ранени двама души, избухнали са пожари в два района на Киев, съобщи кметът Виталий Кличко.  В резултат на руските удари са ранени двама души, избухнали..

публикувано на 12.04.25 в 09:53

Лоренцо Кодоньо: Европа е уязвима. Да не ескалира с митата като Китай!

90 дни на несигурност и от двете страни на Атлантика. Несигурност и за бизнеса, и за политическия съюз между Съединените щати и Европа. Така френският президент Еманюел Макрон охлади страстите около 3-месечната пауза, която обяви Доналд Тръмп за реципрочните мита, които тъкмо бяха влезли в сила в сряда. Евросъюзът реагира с реципрочно..

публикувано на 12.04.25 в 09:38