Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симона Велева: Промени в Закона са необходими, защото сме в нова реалност на медийната среда

| Интервю
д-р Симона Велева
Снимка: Ани Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Идеята да се обвърже финансирането на обществената мисия на БНР и БНТ, не е нещо ново. 5 години минаха, откакто беше разработена и има готов проект на Закон, но промените тогава не минаха. 5 години по-късно ние сме пред една нова реалност, каза председателят на СЕМ Симова Велева в интервю пред БНР.

"Европейският акт за свободата на медиите влиза вече в сила. В понеделник, 10 февруари т. г., беше учреден Европейски съвет за свобода на медиите, или т. нар. Европейски борд за медийни услуги, който на едно по централно ниво ще координира някои дейности на отделни регулатори – регулиране на медийното съдържание", коментира Велева.

И допълни, че именно новата реалност е причина СЕМ да възложи социологическо изследване.

"Вярвам, че БНР, БНТ и СЕМ са партньори в името на общественият интерес. А промени в Закона за електронни медии са необходими, не само по европейска линия, а защото медийните реалности са други и има нужда да се трансформира, не само начина, по който се финансират, а да се регулира медийния пазар в България", обясни Велева. 

И посочи, че инфлуенсърите не са обхванати от почти никаква регулация и сами се борят с пазара:

"А традиционните медии продължават да са под сериозен надзор и наблюдение и затова СЕМ доста адекватно и в крак се опитва да е на всички тези фронтове, за да има ред в медийната среда и спокойствие".

Председателят на СЕМ сподели, че се очаква решение на ВАС, за да се обяви конкурс за избор на генерален директор на БНТ и "СЕМ е в дълг на обществото", след като преди 2 години не е избран.

Симона Велева поздрави всички работещи в радиото и специално работещите в БНР по случай Световния ден на радиото. Честването е по инициатива на ЮНЕСКО, а тазгодишното 14-то поред издание е под мотото: "Радиото и изменението на климата". 

"Вие създавате не просто памет и култура, вие създавате бъдеще и обединявате българските граждани и слушатели в едно. Да пребъдете още много, много дълги години", пожела тя.

Според председателят на СЕМ е ясно:

"Разбира се, че ще има радио, разбира се, то ще има бъдеще! Въпросът е, как то да намери новите си трансформации, така че да достигнете до новите си слушатели."

"Аз съм сигурна и виждам, че Радиото полага усилия да се трансформира, именно в тази посока. Тези, емблематичните предавания на БНР, това което го прави такова, каквото е и заради, което институтът Ройтерс му дава най-високо доверие, те се запазват и се търси промяна на формата, за да се достигне до нови слушатели. Вярвам, че само с промяна може да се върви напред и качествените неща се запазват", коментира Симона Велева.

Тя съобщи, че има и друг европейски акт –  този за цифровите услуги.

"Вече хората потребяват информация от различни комуникационни канали и това повдига много правни въпроси на регулацията. И не говорим за регулация, а за модерация. В интернет - информацията е необятна. И актът за цифрови услуги си поставя две задачи. Първата е да задължи много големите онлайн платформи и онлайн търсачки да модерират своето съдържание, те казват – "не ни интересува поста или снимката, а да няма системни рискове". В този акт се казва, че за съдържание, което е вредно за аудиторията и може да застраши хората, вие трябва да имате алгоритмите и механизмите да го ограничите", обясни Велева.

И допълни, че наред с другите неща, ако има незаконно съдържание, границата на изразяване на мнение е прекрачена, тогава с решение на съдебен или административен органи може да се иска от т. нар. координатор на цифрови услуги, да свали това съдържание. А в България координаторът ще бъде Комисията за регулиране на съобщенията. 

"И предстои да видим, кога и как българският парламент ще измени закона за електронните съобщения", Велева подсети законодателя.

Иначе тя е категорична, че финансирането на медиите не трябва да служи за лов на вещици, но трябва да има прозрачност на парите. И припомни, че в Министерство на културата има регистър на медиите, където се посочват източниците. Също така има разработен проект към Министерство на правосъдието и всички дружества с държавно и общинско участие, трябва да посочват в коя медия са дали пари.

Цялото интервю чуйте в зувковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институцията на омбудсмана: Условията в психиатриите са извън европейските стандарти

Пациенти са връзвани в психиатриите у нас без ясни правила, става ясно от доклад на Националния превантивен механизъм Това е специализирана дирекция към Институцията на омбудсмана за правата на човека в затворите, арестите, държавните психиатрични болници, центровете за настаняване на бежанци. В документа се посочва, че има системни проблеми в местата за..

публикувано на 13.02.25 в 15:57

Трима младежи нанесоха побой на млад мъж в центъра на София

Трима младежи нападнаха и набиха млад мъж близо до НДК. За инцидента е бил подаден сигнал в полицията.  Пристигналите на място патрули на СДВР са задържали нападателите. Те са на 17, 19 и 21 години, криминално проявени са.  Битият мъж е прегледан от екип на Спешна помощ. Няма данни да е със сериозни наранявания.  От полицията не потвърдиха появилата се..

публикувано на 13.02.25 в 15:51

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 15:35

Започва 75-ото издание на фестивала "Берлинале"

В Берлин днес се открива 75-ото издание на международния филмов фестивал "Берлинале". В конкурсната програма участват 19 филма, които ще се съревновават за „Златна мечка“ и "Сребърна мечка": Тази година на "Берлинале" ще бъдат представени филми от 26 държави, а 17 от тях са със световни премиери. България няма участие във фестивалната..

публикувано на 13.02.25 в 15:34
Атанас Димитров, заместник-председател на БХРА

Ресторантьори: 20% ДДС ни оставят без оборотни средства

Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък..

публикувано на 13.02.25 в 15:29

НС прие на първо четене законопроект за подкрепа на потребителите, останали без ток

С 200 гласа "за" парламентът прие единодушно на първо четене законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток повече от денонощие в периода 21-31 декември миналата година.  Предишното правителство одобри отпускането на 2 млн. и 200 хиляди лв. за компенсация на 26 000 битови крайни..

публикувано на 13.02.25 в 15:03
Ивет Добромирова

Ивет Добромирова: В регулаторите ще видим послушни хора

Очаквам новото правителство да се окопае добре във властта и да продължи да управлява колкото може по-дълго. Такава прогноза направи пред БНР Ивет Добромирова, ПР експерт. В регулаторите ще видим послушни хора , прогнозира още тя.  "Политическият процес в България е овладян до такава степен, че не може да се намерят хора, които да..

публикувано на 13.02.25 в 15:00