Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието.
Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН, създаден от него, докато беше начело на Министерството. Той беше на този пост от юни 2023 г. до януари 2025 г. в правителството на Николай Денков и после в двата служебни кабинета на Димитър Главчев.
"Няма конфликт на интереси, защото аз предложих на проф. Цоков и аз го назначих (за директор на Института по образованието - б.р.), защото е професор по педагогика. Мисля, че той е един от хората, които могат да организират екип и да направят добри анализи. А е и в течение на всички политики, които са започнали в системата и изискват аналитично обезпечаване, примерно тази да променим учебните програми, да променим оценяването на учениците, за да бъде насочено то повече към функционалност на знанията, а не към възпроизвеждане и заучаване. Той е един от хората, който може да ни помогне да направим тези политики", обясни още Вълчев.
Пред БНР министърът на образованието коментира ще има ли и с колко покачване на заплатите в бранша, като подчерта, че има "увереност, че ще бъде запазена тази сума за увеличение на възнагражденията, която беше в проектобюджета на служебното правителство, която достига за 12,6% увеличение от 1-ви януари или 15% увеличение от 1-ви март":
"Във втория случай необходимата сумата за 2026 г. ще бъде по-висока. Ако увеличим с 15% ние ще запазим и съотношението спрямо средната заплата за страната, защото тя расте, съответно учителските заплати също трябва да растат".
Оценката на т.нар. добавена стойност е много трудно да се направи и заради нея трябва да има външно оценяване, подчерта Красимир Вълчев.
"Образованието е неосезаем продукт и трудно се оценява. Имаме оценки на учителите. Планираме да предложим промени в Закона за предучилищното и училищното образование, така че да обединим двете оценки и да имаме ежегодна оценка на труда на учителите. Вероятно от следващата учебна година".
Много повече си заслужава да има матура по математика, отколкото външно оценяване в 10-и клас, защото не го използваме достатъчно това оценяване, каза министър Вълчев и добави, че "50% от оценките по математика са слаби, а няма как да просперираме като общество, ако децата нямат математически умения".
"Проблемът не е толкова и само матурата по математика. Разговорът за това как мотивираме децата приключва с матурата по математика, не започва. Имаме проблем с учебните програми, те са много амбициозни, учениците препускат, няма време за затвърждаване на знания, упражнения, решаване на задачи. Ние ги демотивираме, особено в прогимназиален етап. ... Имаме и поколенчески проблем, който се наблюдава във всички страни. Той е свързан с продължителното взаимодействие с екрани, което пречи най-вече на умението за концентрация. От това страдат резултатите по математика. Има и недостиг на учители по математика".
Дори сега да се предложи въвеждането на задължителна матура по математика след 12-и клас в закона, тя ще бъде въведена най-рано след 4-5 години, прогнозира министър Вълчев.
Интервюто на Илия Вълков с Красимир Вълчев в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.
При израелски въздушни удари в Газа са убити най-малко 33-ма палестинци, съобщиха служители от местни болници. По информация на израелските военни през последното денонощие са били поразени над 100 цели в анклава, предаде Асошиейтед прес. Ударите са нанесени, докато израелският премиер Бенямин Нетаняху се готви да посети Вашингтон за преговори в..
След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната. Това обясни пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от групата "Обнови Европа". На тази дата трябва да се проведат две гласувания, които да доведат до приемането на страната ни в общността, използваща единната европейска валута. "Не мисля, че ще има проблем при гласуването..
Мобилната станция на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) при Регионална лаборатория – Варна не е отчела превишения на следените атмосферни замърсители в Разград. Това съобщиха от пресцентъра на Регионалната дирекция по околната среда и водите в Русе. Станцията e разположена на площадката на сепариращата инсталация и извършва извънредни..
Турция днес изпрати два самолета за гасене на пожари в съседна Сирия, за да помогнат в борбата с бушуващите горски пожари, предаде АП. Единадесет пожарни автомобила също са изпратени в северната сирийска провинция Латакия, съобщи сирийският министър за управлението при извънредни ситуации и бедствия Раид ал Салих. В публикация в социалната..
Автобусът Кюстендил - Рилски манастир беше пуснат тази сутрин и ще изпълнява курсове до края на август. Цената на билета в едната посока остава 7 лева както беше и миналата година. 50-местният автобус пое пълен към дестинацията си, въпреки че някои фирми спряха автобусния превоз да Рилския манастир, тъй като не бил рентабилен. Автобусът..
Кризата, през която преминаваме, ще ни направи по-силни. Това заяви пред БНР Васил Пандов, представител на ПП , депутат от коалицията ПП-ДБ. " Няма процес нито на разпад, нито на масово напускане на ПП . Дори виждаме по-голяма сплотеност пред това изпитание. То е част от растежа. Няма партия, която да е застрахована от подобно нещо. Ако някой..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..