Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вивек Астванш: Митата ще помогнат на производителите на стомана и алуминий, но не и на потребителите в САЩ

Стивън Уулкок: Изключително важно е какъвто и да е отговорът на Европа и на Обединеното кралство, той да е по правилата на Световната търговска организация

| Интервю
Снимка: Алами/Ройтерс

През тази седмица Доналд Тръмп обяви нови "порции" мита.

От 12 март всички вносители на стомана и алуминий в Съединените щати ще трябва да си плащат по 25 процента. Този ход на Тръмп беше очакван. Направи го и през първия си мандат и тогава европейският износ на тези суровини отвъд Атлантика спадна двойно.

При Тръмп обаче без изненади не може - първо обяви, че всяка държава, която налага мита върху американски внос, ще бъде реципрочно ударена, и второ - обвърза ниските лихви с високите американски мита.

И това изобщо не е всичко - знаем, че за Мексико и Канада са обявени 25-процентни плоски мита за всички стоки, а едномесечната отсрочка за задействането им изтича скоро.

Китай вече оспори наложените му 10-процентни мита в Световната търговска организация, а Европа и Обединеното кралство все още се подготвят за митнически удар.

Интервю с преподавателя в London School of Economics Стивън Уулкок и Вивек Астванш от Университета "МакГил" в Монреал.

Доналд Тръмп с измъчен вид едвам удържа над главата си огромен камък с надпис "Мита", докато земята под краката му се пропуква от неимоверната тежест. Така мексикански карикатурист видя размаха на MAGA президента на търговския фронт срещу съюзници и противници. С "най-глупавата" търговска война, както я наричат мнозина, Тръмп се прострелва в крака и както сам признава - "малко ще боли".

"Първо трябва да е ясно, че администрацията на Тръмп не полага никакви усилия да спазва съществуващите споразумения. Обявиха мита върху стоманата и алуминия. Бих добавил "отново" обявиха. Защото това вече го видяхме през 2018 година (при първия мандат на Тръмп). После се появиха "реципрочните мита". И в двата случая това е в разрез с действащи споразумения на Съединените щати не само с Европейския съюз и Обединеното кралство, но и с всички други членове на Световната търговска организация.

Глобалната търговска система по принцип се основава на реципрочност. Тази търговска система е разработена в края на 40-те години на миналия век. В продължение на 75 години страните са правили реципрочни отстъпки, тоест реципрочни оферти, за да отворят постепенно търговията. Това, което Съединените щати предлагат сега, не е реципрочно, а напълно едностранно".

Мнението е на Стивън Уулкок, който е в Брюксел. Той има дългогодишен опит в базираните там европейски институции. Освен това преподава в London School of Economics.

Какво значение би имало за Тръмп, че нарушава едно или друго споразумение? Той многократно е демонстрирал, че Световната търговска организация и въобще установеният глобален ред за него са отживелица. Стивън Уулкок отговаря:

"Въпросът е дали действията му са в съответствие с американските закони, защото със сигурност не се съобразява с духа и нормите на Световната търговска организация. Американското законодателство дава власт на Конгреса за решенията в международната търговия. Бих се изненадал, ако въпросът за реципрочните мита остане извън компетенциите на Конгреса".

И от Брюксел към Монреал, от където в разговора се включва икономистът Вивек Астванш. В действията си по отношение на търговията Тръмп проявява последователност от времето на първия му мандат, но...

"Скоростта, с която обявява едно след друго нови мита, е необичайна. И откакто се върна в Белия дом преди вече близо 4 седмици Тръмп успя вече дори да замрази някои новоналожени мита. Но това е в унисон с действията му през 2018 и 2019 година, когато Министерството на търговията му препоръча да използва мита и квоти, за да направи американската стоманена и алуминиева промишленост по-конкурентоспособна".

Именно в квотите Астванш вижда разумен и краткосрочен отговор на агресивната търговска политика на Вашингтон, защото всеки опит за пренареждане на световния търговски ред изисква време, а "потърпевшите" не разполагат с такова. Настроенията в Брюксел са различни:

"Квоти се използваха преди, включително и от администрацията на Джо Байдън. Той практически предоговори митата, въведени от Тръмп през 2018-а. Той каза на европейците, че могат да внасят в Съединените щати тонове стомана на по-ниска цена, но до определен праг. В момента, който този праг бъде превишен, митата се покачват. Има различни механизми за отговор, но това зависи от склонността към преговори и от двете страни.

Изключително важно е какъвто и да е отговорът на Европа и на Обединеното кралство, той да е по правилата на Световната търговска организация", отбелязва Уулкок:

"Европейците, според мен, най-вероятно ще предложат да увеличат разходите си за отбрана и вноса на втечнен природен газ от Съединените щати. Това няма да е трудно, защото Европа и без това има желание да го направи.

Освен това мисля, че Европейският съюз ще отговори на американските мита по начина, по който го направи през 2018-а - ще наложи свои мита върху чувствителни за американската икономика отрасли. Очаквам това да стане, ако Тръмп наистина пусне в действие "реципрочните мита", за които говори".

Според Тръмп на всяка държава, която налага мита върху американските стоки, трябва да бъдат наложени реципрочни такси. Проблемът, според Уулкок, е, че става дума за огромен по обем стоки - говорим за внос в Съединените щати от най-различни държави, включително Индонезия, Южна Корея, латиноамериканските страни. Китай е съвсем отделна геополитическа тема. А как ще отговори Канада? Въпрос към събеседника ми в Монреал:

"Съмнявам се, че Канада ще наложи ответни мита. Отава се опита да отвърне на удара на Тръмп още на 31 януари и само в рамките на денонощие се наложи телефонно обаждане в Белия дом. Каквито и да бяха мотивите на американската администрация за фиксираната 25-процентна ставка за всички категории канадски продукти, много бързо беше обявена отсрочка. Така че - предвиждам нещо подобно да се случи до 4 март, когато новите мита би трябвало да влязат в сила.

По отношение на геополитиката - може да има както добри, така и лоши новини. Ще започна с една лоша - Съединените щати рискуват да отблъснат някои от близките си съюзници и съседи, включително Мексико и Канада, с които имат много дълги и дълбоки търговски отношения.

А добра новина би било сближаване и задълбочаване на отношенията между страните, които са ударени от американските мита. Канада например би могла да развие нови и да задълбочи съществуващи търговски отношения със страни в Европа и Азия, което може да бъде от полза и за тях".

Това обаче изисква време, а и не може да се очаква обединен фронт срещу американските мита, защото по отделно всяка държава може да договори по-изгодни за себе си условия. И все пак - удар ще има и по американската икономика, и по всяка друга. Например:

"Канадската стомана и алуминий са по-евтини от произвежданите в Съединените щати, макар и да са със същото качество. Следователно, ако сте компания за продажба на газирани безалкохолни напитки, е по-вероятно да се насочите към Канада, защото имате необходимост от тази суровина за производство на кеновете за напитките. С налагането на новите мита обаче цената за закупуване на полуготова американска или канадска продукция ще се изравни. В такъв случай базираните в Съединените щати заводи ще започнат да купуват местни суровини.

Това би помогнало на американската стоманодобивна индустрия, но ще повиши разходите за производителя на газирани напитки, което означава, че неговите продукти ще са по-скъпи за вас и за мен. По-високите мита ще помогнат на американските производители на стомана и алуминий, но не и на американските потребители", смята Вивек.

В Канада такъв сценарий би довел до затваряне на заводи, по-висока безработица и социално недоволство. Не е изключен и инфлационен бум, включително в Съединените щати, но е напълно в стила на Тръмп да посегне към курса на долара или да се опита да повлияе на централната банка за лихвената политика. "Хубавите ми мита", написа той на последователите си - "вървят с ниски лихви":

"Администрацията на Тръмп има определени инструменти за влияние върху долара, но Федералният резерв определя лихвените проценти в Съединените щати. И според мен ФЕД няма да жертва независимостта си, за да следва желанията на Тръмп. Освен това по-силен долар би оскъпил още повече достъпа на вносители до американския пазар", отбеляза Стивън Уулкок, а коментарът му напълно съвпада с карикатурните изображения на търговската политика на Съединените щати, където митата или се връщат като бумеранг в лицето на Доналд Тръмп, или вместо да ударят съюзници и противници на Вашингтон, удрят с парен чук американския потребител.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извозиха 15 тона отпадъци от двора на болницата във Враца

15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца.  Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци.  Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..

публикувано на 15.02.25 в 19:18

Премахнаха прекия избор за председател на БСП

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..

публикувано на 15.02.25 в 19:02

Европрокуратурата обвини петима, заподозрени в измама за над 6 млн. евро

Представителството на Европейската прокуратура в София внесе обвинителни актове срещу петима души, заподозрени в измама с европейски средства за повече от 6 милиона евро в мащабна схема, свързана със строителни машини, съобщи прокуратурата. Твърди се, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала ясната цел да..

публикувано на 15.02.25 в 18:28
Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие

Олаф Шолц разкритикува Джей Ди Ванс и го обвини в намеса в изборите в Германия

Германският канцлер Олаф Шолц обвини американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в намеса в изборите в Германия. На Мюнхенската конференция за сигурност той призова за по-нататъшна подкрепа за Украйна и остро отхвърли изказванията на американския вицепрезидент в полза на "Алтернатива за Германия". Той заяви, че не приема никаква намеса в германския..

публикувано на 15.02.25 в 18:22

9 останаха кандидатите за председател на БСП

9 останаха кандидатите за председател на БСП. 8 от първоначалните претенденти се оттеглиха. А партията провежда 51-вия си конгрес. Очакванията са, че ще бъде премахнат прекият избор на лидер и той да бъде избран още тази нощ или утре след балотаж. Сергей Станишев се оттегли от битката за председател на БСП Това обаче ще се реши..

публикувано на 15.02.25 в 18:17

САЩ проучват готовността на Европа да защитава Украйна след евентуален мир

Съединените щати са поискали от страните в Европа да съставят подробни предложения за въоръженията, мироопазващите сили и друг вид съдействие в областта на сигурността, които са готови да окажат на Украйна като част от гаранциите за сигурност за Киев - едно от необходимите условия за прекратяване на войната, пише "Файненшъл таймс", като се позовава..

публикувано на 15.02.25 в 17:49
Милош Вучевич

Сръбският премиер в оставка: Изходът от всяка обществена криза е диалог

Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич заяви, че изходът от всяка обществена криза е диалог по множество въпроси. Той каза още, че страната никога няма да се откаже от Косово и Метохия и няма да застраши приятелството си с традиционните съюзници, визирайки Русия и Китай. Милош Вучевич се оттегли от поста на министър-председател в края..

публикувано на 15.02.25 в 17:37