Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Големите анонси за липсващи 18 млрд. лв. в бюджета не се оказаха така"

Ивайло Калфин: Еврозоната е частична цел в по-голямата - България да се развива добре

"САЩ вече не са досегашният стратегически партньор и Европа трябва да е по-самостоятелна"

| Интервю
Ивайло Калфин
Снимка: www.mlsp.government.bg /архив/

Еврозоната е частична цел в по-голямата - държавата ни да се развива добре. Важно е влизането и ние трябва да имаме полза от еврозоната, което означава икономиката ни да е конкурентоспособна и доходите ни да се доближават максимално до тези в еврозоната, но никой не говори за икономика и производителност, а за датата, на която да приемем еврото.

Това мнение изказа пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и министър на външните работи и на социалната политика, бивш евродепутат.

"Ако поискаме т.нар. извънреден конвергентен доклад, очакваме да се направи изключение и да се извади една държава, което беше направено за Хърватия, така че инфлацията в България, въпреки че е по-висока, да може да мине под линията. Ако ние смятаме, че сме готови, сега можем да поискаме подобен доклад, разбира се с риска той да каже, че не сме готови. И тогава ще чакаме редовния доклад през 2026 г.".

Целта на правителството не трябва да е влизане в еврозоната, а да подобри живота на българите, изтъкна той.

По думите му бюджетът е инструмент за провеждане на политики и индикатор доколко е стабилна икономиката:

"Големите анонси, че 18 млрд. лева липсват в бюджета и няма как да се компенсират, не се оказаха точно така. Очевидно, че новото управление реши да прехвърли всички настоящи и бъдещи проблеми върху наследството, което получи от служебното правителство, не го направи особено убедително и сега по някакъв начин трябва да излезе от тази ситуация", коментира той.  

Ефектът от бойкота на търговските вериги, който се случи у нас и в различни държави на Балканите, не е в намаляване на цените, а "някой да се събуди и да започне да си върши работата", смята Калфин:

"Държавата не трябва да слага таван на цените, а да види дали няма спекула".

Според него е много лесно един такъв протест да премине в политически.

В предаването "Неделя 150" бившият министър на външните работи коментира изказването на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс на Конференцията по сигурността в Мюнхен и я определи като много грубо антиевропейско изказване:

"Което показва тенденции, че САЩ смятат съвсем по различен начин да водят политиката си. Те сменят дългосрочната политика, стратегически цели с краткосрочни сделки. Дали ще бъде за Ивицата Газа, която може да стане на курорт, или за подземните богатства на Украйна, които, ако бъдат дадени на Америка, тя може да помогне. Това всичко са търговски сделки с краткосрочни цели. И Европа трябва да живее с това. САЩ в тази ситуация не могат да бъдат този стратегически партньор, който са били досега, и Европа трябва да се научи да живее по-самостоятелно. ... Без ЕС не може да мине вземането на решение за края на войната. Трябва да се намери такъв механизъм, който да гарантира, че войната в Украйна няма да се възобнови, след като спре и един от вариантите е членството ѝ в НАТО, който трябва да стои на масата, а Тръмп направи няколко големи отстъпки на Путин. ... Зеленски каза, че не вижда гаранции от САЩ и няма да се съгласи преговорите да са без Европа. ... Новият световен ред е ред на конкуренция. Силата на Европа е в икономиката, в големия пазар, качеството и условията на живот, на труд. Това я прави привлекателна". 

Не мисля, че е в интерес на САЩ да влизат в тотална икономическа война с Европа, добави Калфин.

Интервюто на Снежана Иванова с Ивайло Калфин в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите видеото. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан

Инспекциите на ядрени обекти в Иран – след одобрение от съвета за национална сигурност

Върховният съвет за национална сигурност на Иран ще одобрява или отхвърля предварително всяка една инспекция на ядрени обекти в страната. Това произтича от закона за прекратяване на сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия, който вече е утвърден от президента Масуд Пезешкиан. Иран спира сътрудничеството с МААЕ Инспекциите..

публикувано на 03.07.25 в 07:49
Володимир Зеленски

Зеленски: Преговорите с Вашингтон за нова военна помощ продължават

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че преговорите между Киев и Вашингтон за нова американска военна помощ продължават, след като от Белия дом потвърдиха съобщенията в медиите, че Съединените щати спират част от оръжейните доставки за Украйна. "На работно равнище, Украйна и Съединените щати сега изясняват подробностите по въпроса..

публикувано на 03.07.25 в 07:40

Ферибот с десетки пътници потъна край остров Бали

Най-малко четирима са загиналите, след като ферибот с 65 души на борда потъна край индонезийския остров Бали, предаде Ройтерс, позовавайки се на местната издирвателно-спасителна служба. 38 са в неизвестност, а 23 - оцелелите, допълва агенцията. Спасителната операция е в ход, макар и да е възпрепятствана от силни течения и ветрове,..

публикувано на 03.07.25 в 07:39

"Политико": Подготвя се вот на недоверие срещу Фон дер Лайен

Срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се подготвя вот на недоверие, съобщи "Политико".   В понеделник в Европейския парламент в Страсбург ще бъде свикан дебат за начина, по който тя ръководи Комисията, а самият вот е планиран за четвъртък, твърдят източниците на изданието. Така за първи път от 2014 г. насам..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов

В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки с лика на Вазов. Проявите са част от инициативите в Берковица за официалното честване на 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов. Патриархът на българската литература е роден на 9 юли..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

Правителството предлага линия на бедност от 746 лв.

Правителството предлага линията на бедност за следващата година да е 746 лева, като нарастването е със 126 лева или 19,7 процента. Към официалния праг на бедност законодателно са обвързани месечни и еднократни социални помощи, като те автоматично ще се повишат от началото на 2026 година.  Ще се разшири и обхватът на хората с право да получат..

публикувано на 03.07.25 в 07:25

Дебат по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

В парламента ще се проведе дебат по третия вот на недоверие към правителството с премиер  Росен Желязков. Преди това депутатите ще се произнесат за прекратяването на пълномощията на Кирил Петков като народен представител. Заявлението си за оттегляне като депутат Кирил Петков внесе в понеделник, след като преди това подаде оставка и като..

публикувано на 03.07.25 в 07:21