Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Големите анонси за липсващи 18 млрд. лв. в бюджета не се оказаха така"

Ивайло Калфин: Еврозоната е частична цел в по-голямата - България да се развива добре

"САЩ вече не са досегашният стратегически партньор и Европа трябва да е по-самостоятелна"

| Интервю
Ивайло Калфин
Снимка: www.mlsp.government.bg /архив/

Еврозоната е частична цел в по-голямата - държавата ни да се развива добре. Важно е влизането и ние трябва да имаме полза от еврозоната, което означава икономиката ни да е конкурентоспособна и доходите ни да се доближават максимално до тези в еврозоната, но никой не говори за икономика и производителност, а за датата, на която да приемем еврото.

Това мнение изказа пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и министър на външните работи и на социалната политика, бивш евродепутат.

"Ако поискаме т.нар. извънреден конвергентен доклад, очакваме да се направи изключение и да се извади една държава, което беше направено за Хърватия, така че инфлацията в България, въпреки че е по-висока, да може да мине под линията. Ако ние смятаме, че сме готови, сега можем да поискаме подобен доклад, разбира се с риска той да каже, че не сме готови. И тогава ще чакаме редовния доклад през 2026 г.".

Целта на правителството не трябва да е влизане в еврозоната, а да подобри живота на българите, изтъкна той.

По думите му бюджетът е инструмент за провеждане на политики и индикатор доколко е стабилна икономиката:

"Големите анонси, че 18 млрд. лева липсват в бюджета и няма как да се компенсират, не се оказаха точно така. Очевидно, че новото управление реши да прехвърли всички настоящи и бъдещи проблеми върху наследството, което получи от служебното правителство, не го направи особено убедително и сега по някакъв начин трябва да излезе от тази ситуация", коментира той.  

Ефектът от бойкота на търговските вериги, който се случи у нас и в различни държави на Балканите, не е в намаляване на цените, а "някой да се събуди и да започне да си върши работата", смята Калфин:

"Държавата не трябва да слага таван на цените, а да види дали няма спекула".

Според него е много лесно един такъв протест да премине в политически.

В предаването "Неделя 150" бившият министър на външните работи коментира изказването на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс на Конференцията по сигурността в Мюнхен и я определи като много грубо антиевропейско изказване:

"Което показва тенденции, че САЩ смятат съвсем по различен начин да водят политиката си. Те сменят дългосрочната политика, стратегически цели с краткосрочни сделки. Дали ще бъде за Ивицата Газа, която може да стане на курорт, или за подземните богатства на Украйна, които, ако бъдат дадени на Америка, тя може да помогне. Това всичко са търговски сделки с краткосрочни цели. И Европа трябва да живее с това. САЩ в тази ситуация не могат да бъдат този стратегически партньор, който са били досега, и Европа трябва да се научи да живее по-самостоятелно. ... Без ЕС не може да мине вземането на решение за края на войната. Трябва да се намери такъв механизъм, който да гарантира, че войната в Украйна няма да се възобнови, след като спре и един от вариантите е членството ѝ в НАТО, който трябва да стои на масата, а Тръмп направи няколко големи отстъпки на Путин. ... Зеленски каза, че не вижда гаранции от САЩ и няма да се съгласи преговорите да са без Европа. ... Новият световен ред е ред на конкуренция. Силата на Европа е в икономиката, в големия пазар, качеството и условията на живот, на труд. Това я прави привлекателна". 

Не мисля, че е в интерес на САЩ да влизат в тотална икономическа война с Европа, добави Калфин.

Интервюто на Снежана Иванова с Ивайло Калфин в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите видеото. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архитект Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София

Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината.  Панайотова е получила над 4,3 точки..

публикувано на 03.04.25 в 22:09

Изслушаха кандидатите за зам.-председатели на Сметната палата в бюджетната комисия на НС

Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..

публикувано на 03.04.25 в 21:59

Земеделският бранш отменя протестната си готовност заради провала на поливния сезон

Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..

публикувано на 03.04.25 в 21:31

Ще ремонтират пътя Рилски манастир-Кирилова поляна

Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..

публикувано на 03.04.25 в 20:46
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова Европа да преустанови инвестициите си в САЩ

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни.  "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..

публикувано на 03.04.25 в 20:20
Премиерът на Канада Марк Карни

Канадският премиер определи митата на Тръмп като "трагедия за глобалната търговия"

Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..

публикувано на 03.04.25 в 20:20

Атанас Зафиров се срещна с посланика на Германия Ирене Планк

България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..

публикувано на 03.04.25 в 19:54