Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната.
Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади.
Не депутатите бавят, а Министерският съвет все още не е готов с бюджета, подчерта той и поясни, че това е единственият закон, който може да бъде внесен само от Министерски съвет и не може да се използва "бърза писта".
"Тази седмица се очаква да бъдат готови всички параметри по проектопредложението на трите законопроекта - за държавния бюджет, НЗОК и НОИ. Предполагам, че министър Теменужка Петкова е запознала европейските партньори с основните параметри и най-вероятно е получила достатъчно уверения, за да предприеме тази стъпка. Тук е изключително важно посланието, което тя е получила от европейските партньори. Най-вероятно то е било положително и заради това ще се стигне до подаване на такова искане. То до голяма степен е и политическо решение, не само да отговаряш на определени критерии. България трудно отговаря на критериите. Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната", обясни финансистът.
Според него обаче би било изключително напрегнато страната ни да бъде приета в еврозоната на 1 януари 2026 г.:
"Трябва много сериозна работа на всички институции, за да може да се случи това. Не е невъзможно, но ще бъде голямо напрежение".
Колкото по-добре работещи са институциите на една държава, толкова тя е по-богата, подчерта Данаилов в предаването "Преди всички".
Той е съгласен, че България трябва да влезе в еврозоната, но според него това трябва да стане, когато сме готови и сме изпълнили критериите. По думите му големият проблем е, че до голяма степен България се движи на две скорости – София и останалата част от България. Има недобро разпределение на доходи и ресурси в страната, което прави трудно в момента приемането на еврото, изказа мнението си общинският съветник. Той все пак не скри, че има изключително много положителни страни от приемането на еврото:
"България ще бъде възприемана като много по-добра дестинация за инвестиции, много по-сигурна страна за инвестиции. Това е допълнително потвърждение, че в България има работещи институции".
Пламен Данаилов коментира и бойкота на големите вериги:
"Протестите са легитимен начин да изразиш мнение, когато са организирани без да има насилие. Този протест, който се проведе, очевидно доведе до резултат най-малкото от гледна точка на това, че институциите се задействаха – продължаване и напомняне на институциите, че трябва да действат".
Той изтъкна регулаторната функция на държавата в лицето на КЗП и КЗК. Според него държавата трябва да помогне производителят да стигне по-близо до директния потребител. Повишаването на конкуренцията със сигурност ще помогне, категоричен е той. По думите му държавата може да търси и други инвеститори, но:
"Държавата трябва да се грижи да не спазва с изисквания малките и средните".
Цялото интервю на Спас Крайнин с Пламен Данаилов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..