Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред БНР Петър Статев от Надзорния съвет на "София Тех парк".
"Имаме 2 ключови компонента - инфраструктура и екип, и имаме екип в сферата на моделиране", посочи той.
"Наградихме "Дискавърър", защото базовата машина е създадена преди 5 години, а проектът е отпреди 7. От 2 -3 години имаме по-голямата нужда и е свързана с машинно обучение и невронни мрежи. А те най-добре вървят с графични ускорители. Проектът, който спечелихме, послужи за купуването на най-добрите сървъри с индустриален стандарт. Купихме 4 и имаме общо 32 графични ускорители. Но не са достатъчни. Обаче толкова можем да си позволим в рамките на правилата, защото за ъпгрейда не може да се изхарчат повече от 30% от инвестицията. Тези графични процесори са, за да обслужват големи невронни мрежи, защото им трябва бърза връзка към паметта", обясни Статев.
Според него "Дискавърър" е толкова умен, колкото са умни хората, които го управляват и използват:
"Машините са толкова умни, колкото са умни техните потребители. Нашият първи клиент е ИНСАЙТ. Това, което ще започнем да правим са техните специфични вертикални настройки, те ще се правят при нас. Досега в България имаме малък ресурс, но най-съвременните инструменти за обучение на невронни модели."
Статев посочи, че Европа ще продължава да изостава от САЩ, защото вън от действията на ЕС и ЕК всяка държава има самостоятелност:
"Недостатъкът е, че Европа твърде много регулирана. Аз идвам от бизнеса и тези регулации създават изкуствена бариери пред бизнеса. И тук става дума не само за наука, а и бизнес. У мен има скепсис, доколко в тези мащабни инвестиции има надежда, защото тези 200 млрд. евро как ще бъдат разпределени, а от тях 150 млрд. евро частни инвестиции. Дали евротрансферът на технологии ще достигне същия процес като в САЩ. Защото там научните изследвания се дължат на финансиране с частни пари, от частната индустрия. В Европа процентът е доста различен и не се дава отговор ще станем ли по-конкуретоспособни", посочи Петър Статев.
И допълни:
"Гугъл за първи път от 2018 г. насам премахва забраната за използване на неговия инструмент в сферата на ИИ, в областта на отбраната. Защото едно от нещата, които ние в Европа много искаме да направим, е ИИ да бъде сигурен. А той поражда точно толкова надежди, колкото опасности. Трябва да бъде етичен и ключът е в мярката за това нещо. Много е сложно! Ако ние се страхуваме да влезем в гората, ние никога няма да влезем в гората."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Влязоха в сила новите широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Голяма част от стоките, внасяни в САЩ от останалата част от света, от тази нощ започнаха да се облагат с допълнително 10-процентно мито, което създава безпрецедентна ситуация в световната търговия. Вносът от ЕС ще бъде обмитяван с нова 20-процентна ставка от..
В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..
Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..
От днес в София започва кампания за пролетно почистване. Тази година акцентът е върху облагородяването на междублоковите пространства. В районите "Люлин", "Слатина", "Красно село", "Оборище" и "Средец" е създадена организация по почистване на зелените пространства. Кметът на "Люлин" Георги Тодоров е ангажирал близо 80 човека, които да..
Британският премиер Киър Стармър ще продължи през уикенда интензивните си разговори със световни лидери, след като Доналд Тръмп наложи по-високи мита на почти всички държави по света. Той разговаря в петък с австралийския премиер Антъни Албанезе и премиера на Италия Джорджа Мелони. От "Даунинг стрийт" информираха, че лидерите са били..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо . Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва . Това каза в интервю за БНР проф...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...