Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия. Стипендиантите работят три месеца в кабинета на депутат в Бундестага, участват в семинари и също така могат да присъстват на лекции в берлинските университети, разясняват от посолството на Германия в България.
Програмата е под патронажа на президента на германския Бундестаг и се провежда в сътрудничество с трите берлински университета.
Продължителността на стипендията е от 1 март до 31 юли на съответната година. Всички разходи по пътуването, престоя, необходимите застраховки, както и месечната стипендия се поемат от германския парламент.
Пред БНР Адриана Тонева от отдел "Култура и комуникации" в посолството на Федерална република Германия в София разказа за дългата история на Международната парламентарна стипендия. По думите ѝ към момента в нея има участници от 50 държави. Тя изтъкна междукултурния обмен между стипендиантите, който допринася за разбирателство между младите хора от различни държави и дори континенти.
Германското посолство у нас има значителна роля в процеса на подбор на кандидатите, обясни Тонева и добави, че след завръщането на стипендиантите в България, те поддържат близки отношения с тях.
"С новите стипендианти българските участници в програмата са 125. Тази година от България имаме 4-ма представители. Нашите представители от България са повече отколкото от всяка друга държава в югоизточния регион".
Симона Николова и Николай Бошнаков са двама от избраните стипендианти, които в началото на март започват своя стаж в Бундестага. В предаването "Хоризонт до обед" Симона разказа, че е научила за програмата от свои познати, които преди време също са получили тази възможност:
"С всеки, който съм говорила и който е бил част от програмата, има невероятни спомени. Всички препоръчват горещо участието. Реших да се пробвам и ме одобриха".
Николай също знае за програмата от свои приятели. Той очаква, че тя ще помогне на участниците да развият максимално политическата си култура:
"Да видим как политическите партии в Бундестага си взаимодействат, дали ще успеят да сформират правителство, как протича законодателният процес, какви са основните перспективи".
Стипендиантите очакват с вълнение старта на стажа си с оглед и на периода, в който те ще са в Германия.
"Пътуваме седмица след парламентарните избори в страната. Ще сме там в момент, в който ще се водят дебати за формиране на ново правителство, ще имаме възможност да наблюдаваме всичко от първа ръка", сподели Симона. Николай допълни, че очакват "доста страсти в Бундестага".
Приятелствата, създадени в Берлин, остават за цял живот, каза в заключение Адриана Тонева, която също е бивш стипендиант на програмата.
Цялото интервю на Валерия Николова с Адриана Тонева, Симона Николова и Николай Бошнаков в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..