Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.
Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация.
Изпълнителният директор на организацията Николай Вълканов отговори на журналистически въпроси след представянето на данните от търговията през 2024 година и два дни преди втория бойкот на хранителните вериги, обявен за 20 февруари.
Сектор "Търговия" е един от най-регулираните и най-проверяваните и работи в условията на изключително изострена конкуренция, каза той.
От сдружението изтъкнаха политическата нестабилност, колебливия законодателен процес и противоречивите регулации като пример за неспособността на държавата да се справя с кризи.
Те припомниха ситуацията след началото на войната в Украйна, когато бе ограничен износът на зърно и това създаде напрежение на пазара. Така търговските вериги обясняват, че заявените намерения за ограничаване на надценките сега биха довели до по-голяма инфлация.
По време на представянето на данните за бизнес климата в сектор "Търговия", изпълнителният директор на сдружението на търговските вериги коментира примера на земеделския министър Георги Тахов за законите, които ограничават надценките до 30% във Франция и други европейски държави.
А за възможностите, разплащанията с производителите на нетрайни хранителни стоки да стават в срок, по-кратък от 30 дни, Вълканов посочи, че периодът е фиксиран в европейска директива и записан в българското законодателство.
Със забележка от Сдружението за модерна търговия коментираха и проверката на Комисията за защита на потребителите към някои от търговските вериги.
По повод предстоящия втори бойкот на търговските вериги в четвъртък от сдружението предположиха известен отлив на клиенти, но подчертаха, че очакват ползотворен диалог с правителството.
Подробности чуйте в звуковия файл.
" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..
Мобилните обезсоляващи инсталации за питейна вода, които Обединените арабски емирства предоставят безплатно на Кипър, за да го спасят от тежката водна криза, вече се товарят и тръгват за острова. Днес в Дубай външният министър Константинос Комбос подписа споразумението между двете страни за тяхното изпращане, съобщиха от министерството. Помощта..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Задържаният е на 59 години, грък от грузински произход, съобщиха разследващите. Той е снимал и е изпращал по нелегален канал военна информация от пристанище Александруполис, което се използва за доставка на оръжие от САЩ за Украйна. Разследващите съобщиха, че задържаният е направил признание, че е бил вербуван от друго лице, на което е..
Административният съд в Атина взе безпрецедентно решение - обезщети с 50 хиляди евро гръцки гражданин, който след поставяне на ваксината "Астра Зенека" срещу Covid-19, е получил рядко неврологично заболяване.Според медицинската комисия 40-годишният грък след ваксината страда от синдрома на Гилен-Баре . В резултат на ваксинирането е..
Денят на труда е повод да обърнем внимание на трудностите на работното място. Все повече хора изпитват хронична умора, загуба на мотивация, чувство на изтощение - симптоми на така наречения бърнаут или прегряване . Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за БНР Ина Антонова , психолог, обясни как да го..
За първи път водещият фестивал на Турция за авиация, космос и технологии TEKNOFEST се провежда в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. Единадесетото му издание се открива днес, а в събота се очаква той да бъде посетен от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който ще бъде на официална визита на острова. В..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..