Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Колев: Стереотипите срещу гражданските организации са силни

Отхвърлянето на предложението за закон за чуждестранните агенти и комисия за Сорос не е устойчиво, предупреди той

| Интервю
Деян Колев
Снимка: БТА

Положително развитие от последната година и половина е това, че започна финансиране на образователните медиатори със средства от държавния бюджет. Преди това те са били финансирани по европейски проекти. В страната работят около 1300 образователни медиатори.

Това обясни пред БНР основателят на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" Деян Колев.

Увеличаване на броя на медиаторите е било препоръчано от Комисията за борба с расизма и нетолерантността на Съвета на Европа в последния мониторингов доклад за страната ни от 2022 г.

"Чудесно е, че инициативата на "Възраждане" за пореден път не мина през парламента. Това, което виждаме обаче е, че отхвърлянето не е толкова устойчиво и при друго стечение на обстоятелствата би могло да се промени, както стана с промяната в образователния закон за ЛГБТ пропаганда в училищата", коментира Деян Колев относно опитите да се създаде законодателство срещу чуждестранните агенти.

Виждаме, че от управляващата 3+1 коалиция категорично е отхвърлянето само от водещата партия, докато останалите партии, които подкрепят правителството, се въздържаха, а социалистите се разделиха на подкрепящи закона и въздържали се, допълни той в предаването "Хоризонт до обед".

Във връзка с предложенията за парламентарна комисия, която за разследва дейността на Джордж Сорос през негови НПО у нас Колев отчита "още по-проблематично гласуване – голяма част от депутатите се въздържаха" и "не се знае какво може да се случи утре".

Според него стереотипите срещу гражданските организации у нас са много силни.

"Че става дума за грантаджии, за организации с неясни цели и финансиране. Разбира се, има организации, които не може да се каже, че са прозрачни и изпълняват напълно целите, с които са създадени. Но това не е правилото в неправителствения сектор."

Необходимо е гражданските организации да говорят повече и по-настоятелно с хората, за които работят, смята Деян Колев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42