На два пъти Израел и "Хамас" достигнаха до споразумения за размяна на отвлечени израелци за палестински затворници. При първата сделка сред освободените бе Мирав Тал от Ришон ле Цион, която по зла участ е била на гости при приятели в кибуц край границата и е била отвлечена. При втората - Даниел Гилбоа, наблюдателка на мониторите в заставата Нахал Оз. И двете разменени отвлечени имат българско гражданство. В ръцете на "Хамас" или на някоя от другите ислямски организации, действащи в Газа, е още един младеж – на 20 години (при отвличането е бил на 19), за който се знае, че има български паспорт. Неговото име не е в списък на подлежащи за освобождаване.
Какво правят изселнически организации за спасяването му? Темата коментира за БНР Ашер Арпаз, заместник-председател на дружеството на евреите от България.
"Преди няколко дни по наша молба се срещнахме с посланичката на България в Израел Славена Гергова. Поканихме на срещата и депутатката от Кнесета с български корени Ефрат Райтан. По професия тя е юрист и е оглавява парламентарната социална комисия. Интересувахме се и как се използва парламентарното дружество за израело-българска дружба за решаване на толкова деликатен въпрос. Стана ясно, че и тримата са получили паспортите си по най-опростената процедура, на базата на наличие на такива документи у бащите им. Има и други сред отвлечените с българска връзка, но поради липса на такова пряко родство, молбите им са отклонени. Законът си е закон, независимо че става въпрос за хуманитарен, животоспасяващ акт."
Сред отвлечените има и други хора с двойно гражданство и чуждестранни работници, работили в Израел, както и студенти в селскостопански курсове. Как техните правителства се застъпват за тях и какво се прави за нашите граждани?
"Благодарихме на посланичката, посланика на ЕС Димитър Цанчев, българския народ и неговото правителство за моралната подкрепа на семействата на отвлечените и най-вече тези, които имат български корени. Знам, че не на думи, а с усилия по дипломатически пътища се опитваха да помогнат за завръщането им по домовете им. Но това не е проста задача. Българската дипломация, без да парадира, използва своето влияние за решаване и на този въпрос.
От своя страна депутатката Ефрат Райтан разказа как се опитва чрез дейността си в комисиите в израелския парламент да направи всичко, което зависи от нея, за по-бързото завръщане на отвлечените. Знам, че плененият младеж е бил тежко ранен. Молим се за здравето му. Дано да успее да дочака освобождаването му. Ние, организациите на българските евреи в Израел, веднага след като узнахме имената на отвлечените с български корени, се обърнахме към посолството, но те вече бяха информирани. От българската общност бяхме много притеснени, че сред отвлечените има и хора с български корени. Доколкото ми е известно, сред отвлечените през по-стари войни и акции не е имало с пленници измежду нас."
Кадрите, които видяхме при посрещането на последната група от трима отвлечени, показват хора, които до такава степен са отслабнали поради това, че са гладували системно, че трудно се движат без чужда помощ. Не могат да гледат без слънчеви очила, защото месеци не са виждали светлина в тунелите. Били са подлагани на мъчения. Лекарите твърдят, че още няколко дни в тунелите са можели да бъдат фатални за тях. Затова е много важно да се побърза и останалите отвлечени, колкото си може по-скоро да бъдат върнати и да започне възстановяването им.
"След завръщането в Израел грижата за рехабилитацията им -физическата и психическата, се поема от държавата. Опитваме се да узнаем не може ли по някакъв начин да сме им полезни - на тях и на семействата им. Безпокои ни - както нас, така и организацията "Шалом" в България, разрастването на антисемитизма по света след началото на войната, която не ние започнахме. Едно от доказателствата за това са над 250-те отвлечени. Част от тях вече са сред близките си - или след преговори, или чрез акции на нашата армия за освобождаването им."
Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп. "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...