Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо отпадат ученици от образователната система?

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

В Северозападна България почти всяко второ дете e с един или двама родители в чужбина

Огнян Исаев
Снимка: Ива Антонова

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на "Тръст за социална алтернатива". 

Тази негативна тенденция се обяснява с бедността, обвързването на образованието с пътуването до училище и възможността да се изхранват социално слабите учениците.

Изследването е осъществено в областите Велико Търново, Враца, Кюстендил, Разград и Сливен, а за резултатите във врачанска област разказва Огнян Исаев, директор на програма "Образователни възможности и постижения" в "Тръст за социална алтернатива":

"Ключовият извод за Враца е че, че над 50 на сто от учениците, които завършват основно образование и продължават в етапа на средното образование отпадат или не получават диплома за средно образование.

Според нашето изследване част от причините за това отпадане и незавършване на средно образование са липсата на достъпен и евтин транспорт, липсата на изхранване в училище, липсата на учебници по профилирана и професионална подготовка, които се плащат от семействата, посочи за БНР Исаев. 


Близо 1700 ученика на територията на област Враца всеки ден пътуват до училище и голяма част от тях си доплащат транспорта, затова според нас транспортът за всички ученици от страната до завършване на средното образование - и вътрешно градския, и междуградския, трябва да бъде безплатен.

Това трябва да важи и за профилираните учебници и тези по професионална подготовка, както и да има осигурено хранене за семействата, които са заявили, че ще го ползват, посочи още Исаев. 

По думите му директорите на училища се справят по различен начин с тези проблеми във взаимодействието си с местната власт. 

В Северозападна България почти всяко второ дете е с един или двама родители в чужбина, което също оказва влияние върху тези проблеми. Бедността няма етнически произход в региона. "Тръст за социална алтернатива" подкрепят през годините деца от различни етноси, като се покриват техните транспортни разходи, общежитие, изхранването се поема от училищата, допълни Огнян Исаев. 

В риск от бедност в България живеят около 35 на сто от децата, допълни той.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44