Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

4
Соня Чакърова и Димитър Аргиров
Снимка: Личен архив

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава стожер на българската идентичност. Той се променя, но не губи своята същност - вместо това намира нови пътища, за да продължи да звучи.

Димитър Аргиров е певец, композитор и продуцент, който е посветил творческия си път на съхраняването и обновяването на българската народна музика. Той е наследник на големия Илия Аргиров, чийто песни са вдъхновение за поколения. Димитър не просто изпълнява фолклор – той го живее, изследва и предава нататък. След дълги години в чужбина се връща в България с мисията да съхрани наследството на баща си, а с него – и самата пиринска музикална традиция.

Димитър Аргиров

През 2016 г. музикалният му път се пресича с този на Соня Чакърова – певица, диригент, автор на песни и поетеса. Завършила Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Соня има богат опит като изпълнител и организатор в различни формации, включително хор "Ваня Монева". Тя влага в музиката си дълбока емоция, съчетана с професионализъм, и заедно с Димитър Аргиров създават обичания от публиката "Дует от сърце".

Двамата не просто изпълняват песни – те ги преживяват и пресъздават с автентично усещане за българската душевност. Албумите им "Душа гори, песен пее" и "Песенни следи" са доказателство за това – записи, в които традицията и новото звучене вървят ръка за ръка. Песните на бащата на Димитър, новите авторски композиции на Соня и съвместните им аранжименти дават нов живот на българския фолклор.

"Песенни следи" отново ни е водила любовта към народната песен, към фолклора и се надявам това да достигне до всички, които обичат да слушат или да изпълняват народни песни. 

В албума има 12 песни, някои са авторски, някои са, които възродихме от по-стари в наш вариант, следваме отново и линията на Митко, да звучат, но в дует изпяти, песни на неговия баща, ще се радваме, ако всеки намери своята песен в този нов албум, каза за БНР Соня Чакърова.

Соня Чакърова и Димитър Аргиров

"В заглавието на албума има една лека "игра на думи", ние и двамата със Соня сме започнали да пеем от съвсем малки - от 4 годишини, тоест песента ни и следи, и ние искаме вече също да оставим своя следа, албумът е изключително разообразен като звучене и тематика, сподели за БНР Димитър Аргиров.

Двамата артисти излизат извън границите на традиционното и експериментират със съвременни музикални стилове. По време на пандемията създават "Горяни" – проект, в който фолклорът среща рок и фолк метъл. Групата черпи вдъхновение от митологии, приказки и легенди, създавайки музика, която е древна по дух и модерна по звучене.

Димитър Аргиров разказва за мисията си като изпълнител, за песните на баща му, за вдъхновението, което черпи от пиринската музика, и за творческата му връзка със Соня Чакърова. 

В разговора Соня Чакърова споделя още за дуетната им работа, за емоцията от създаването на "Песенни следи" и за това как се усеща да пееш с цялото си сърце.


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева със Соня Чакърова и Димитър Аргиров.

 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40