Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Демагогия е, че популярни руски личности се използват за пропаганда"

Ованес Мелик-Пашаев: Държавата върви добре, когато се управлява с твърда ръка

"Тръмп и Путин искат да спре войната в Украйна, но европейците не искат"

| Интервю
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент
Снимка: БТА

Общото виждане на Доналд Тръмп и Владимир Путин е войната в Украйна да бъде спряна, но европейците не искат това и казват, че ще воюват докрай.

Това каза пред БНР Ованес Мелик-Пашаев, бизнесмен и музикален продуцент, роден в Москва, от 1996 г. живее в България.

Надявам се, че скоро тази война ще приключи, изтъкна той.

"Светът се огъва в последните десетилетия, защото не е само конфликтът в Украйна, а има световен конфликт между глобалисти и нормални хора. Надявам се, че с прехода на властта в САЩ в Доналд Тръмп - тази борба срещу глобализма ще бъде спечелена".

Тръмп връща старото нормално в света, подчерта той и добави:

"Според мен е много добре, че той е президент на Съединените щати".

Смятам, че държавата върви добре, когато има твърда ръка, заяви Ованес Мелик-Пашаев. Той изказа съжаление, че не се е срещал лично с руския президент Владимир Путин.

"За мен най-добро е управлението при президентска власт. Да управлява един човек с повече отговорности".

По думите на Мелик-Пашаев политиката и културата трябва да бъдат разделени:

"Не може такива уникални световни звезди като Валери Гергиев и Анна Нетребко да не могат да правят световни гастроли, защото са руски граждани. ... Не виждам как такива хора от високата култура могат да влияят на политиката и какво лошо могат да донесат на хората, на публиката".  

Според него е "пълна демагогия твърдението, че популярни личности от руската култура се използват за пропаганда в полза на имперските цели на управлението в Кремъл". 

"Как с пеене на италианска опера Анна Нетребко може да преследва имперски цели на Русия. Това само възпален мозък може да го измисли", смята той. 

В предаването "РадиоТочка" Мелик-Пашаев сподели, че за него България е вторият му дом след Русия.

"За първи път дойдох в България през 1974 г. Тогава тук беше много добре, пътищата бяха много добри, в селата бяха много богати хората. Бях учуден, честно казано". 

Интервюто на Илия Вълков с Ованес Мелик-Пашаев можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на

Крайнодесните партии в Испания набират сила

Крайнодесните партии в Испания набират сила. Ново социологическо проучване показва, че формациите "Вокс" и "Партито свърши" биха събрали почти 17% от гласовете при парламентарни избори. Данните показват, че, ако испанците гласуват сега, партия "Вокс" би получила 14,1 на сто - с 2% повече от резултата на последните парламентарни избори. Новата..

публикувано на 08.04.25 в 09:42

Владимир Владимиров за AI: Основният въпрос за европейците е да не изпуснем духа от бутилката

Използването на изкуствен интелект вече дълбоко е навлязло в ежедневието на много голяма част от хората в България. Но политическа, технологична или каквато и да било дискусия почти отсъства. Това коментира пред БНР анализаторът Владимир Владимиров. Над 42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи бърз..

публикувано на 08.04.25 в 09:10
Димитър Кенаров

Димитър Кенаров: 2025 е вододел. Познатият ни свят ще бъде преобърнат

"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг смисъл това е заглавие за хора, българи, които са оставили следа след себе си, дори да е противоречива ." Това каза пред БНР авторът на едноименната книга Димитър Кенаров – журналист и преводач...

публикувано на 08.04.25 в 08:58
Васил Банов

Поклон пред таланта: Прощаваме се с актьора Васил Банов

Днес се прощаваме с актьора Васил Банов. Поклонението ще бъде от 13 часа в столичния храм "Света София". Васил Банов си отиде от този свят на 4 април на 78 години. Има повече от 100 роли в кино и телевизията, най-известните от които в лентите "Иван Кондарев", "Записки по българските въстания", "Капитан Петко войвода", "Хайка за вълци"...

публикувано на 08.04.25 в 08:36
Сградата на Община Ловеч

ОС в Ловеч ще гласува предложената от кмета наредба за местните такси

На извънредно заседание днес Общинският съвет в Ловеч ще разгледа и гласува отново предложената от кмета Страцимир Петков наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите. Тя предвижда и учебните заведения, читалищата и социалните институции да заплащат такса смет в пълен размер, а не както досега – 25% от налога...

публикувано на 08.04.25 в 08:16

Министрите на енергетиката и на образованието - на посещение в Козлодуй

Подготовката на кадри за ядрената енергетика ще бъде във фокуса на посещението на министрите на енергетиката и на образованието Жечо Станков и Красимир Вълчев  в Козлодуй.  Двамата ще се срещнат с ръководствата на атомната централа и дружеството "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" следобед. Предвидено е и посещение в професионалната гимназия по..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

Войната по пътищата: Пожарно заседание след поредния инцидент… Дежа вю

"Нещата трябва да се поставят на професионална основа , която да работи за решаване на проблемите, но не на парче" Не искам да се прехвърля отговорността и да се искат оставки, нека да подходим по-рационално . За това призова пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. " Трябва да бъдем рационални и да търсим..

публикувано на 08.04.25 в 08:05