В интервю за предаването "Събота 150" той сравнява поведението на днешния руски лидер с това на Йосиф Сталин от 1940 г. Тогава, в навечерието на нападението на нацистка Германия над СССР, съветският диктатор се опитва да завладее Финландия, но успява да откъсне само част от нея, след като войските му претърпяват тежки удари.
Отказът на украинския президент Володимир Зеленски от първоначалния вариант на сделката за редкоземните елементи и твърденията му, че американският президент живее в дезинформационен балон изглежда много обидиха Доналд Тръмп. В отговор той започна масирана информационна атака срещу Зеленски. Нарече го "диктатор без избори", обвини го, че е принудил Съединените щати да похарчат 350 милиарда долара за война, която не може да спечели, и отбеляза, че рейтингът му е 4%. Всъщност Тръмп заговори на езика на руската пропаганда. Защо?
"Общо взето Тръмп каза много неща, които са недостойни за лидер на западния свят и на страна като Съединените щати и които звучат нелепо и трудно обяснимо. Мнозина казват, че се е обидил, което също е несъвместимо със статута на лидер на най-могъщата държава. Мисля, че неговите изказвания и тези съвпаднаха с тезите на руската пропаганда не защото я слуша или й е подвластен, а защото има сходен начин на мислене с този на Путин. Той има мислене на десен популист, който се придържа към култа към силата.
Изглежда, че не само през последните два месеца, но и през последните години Тръмп е натрупал неприязън към Зеленски. Не го харесва. Дразни го. Помните, че през първия мандат на Тръмп Зеленски не изпълни едно негово искане във връзка с разследването срещу сина на Джо Байдън. Освен раздразнение има и някаква ревност, защото Зеленски е фигура номер едно в международното пространство през последните 2-3 години или поне до преизбирането на Тръмп.
Трябва да призная, че Путин и Тръмп могат да намерят общ език по темата "Зеленски". Ако се срещнат в Абу Даби или в Рияд Путин може да каже "Това момче от Киев се държи изключително нагло. Повярвай ми, Доналд! Два пъти ме излъга". Тогава Тръмп ще кимне в знак на съгласие. Зеленски се оказа много по-силен, отколкото Путин си мислеше. Наруши всичките му планове. Не избяга от Киев. Без каквато и да било подкрепа от Европа в първите месеци на войната Украйна даде отпор на армията на Путин, която нахлу в страната от четири посоки. Това, разбира се, е най-голямата вина на Зеленски пред Путин."
Първи за нелегитимността на Зеленски заговори Владимир Путин. След това представители на новата администрация във Вашингтон заявиха, че до края на годината в Украйна трябва да има президентски избори. Ще успеят ли Путин и Тръмп с общи усилия да махнат Зеленски о президентския пост?
"Мисля, че със сигурност ще успеят да принудят украинската държава да проведе избори до края на годината. Зеленски вече отговори, че е съгласен, след като бъде отменено военното положение. Докато е в сила военното положение в Украйна, не може да има избори. Друг е въпросът дали Зеленски ще издигне кандидатурата си. Мисля, че след изказванията на Тръмп у Зеленски се е появили допълнителни желание и мотивация да се кандидатира. Зеленски няма да си тръгне просто така. Нито Путин, нито Тръмп може да го принуди да направи това."
Създава се впечатлението, че засега Доналд Тръмп налива вода в мелницата на Владимир Путин. Можем ли вече да поздравим Путин за това, че отново изигра всички, или все още е рано за подобни заключения?
"Мисля, че сега Путин е много доволен. Съгласен съм, че Тръмп налива вода в мелницата на Путин. Това е факт. Колкото и някои да твърдят, че това е някакъв хитроумен и далновиден план от страна на Тръмп, не мисля, че е така. Издават го собствените му емоции, които не може да сдържа и които един държавник принципно трябва да може да сдържа.
Какво следва по-нататък? Бих се въздържал от прибързани изводи. Преговорите дори не са започнали. Не е известно какво точно ще поиска Путин. Исканията му за изтегляне на украинките войски от Херсонска и Запорожка област са абсурдни и най-вероятно администрацията на Тръмп ще откаже да ги обсъжда. Не мога да си представя, че ще се съгласят с това. Така че до пълния успех на Путин все още има време."
Тръмп заяви, че вярва, че Владимир Путин иска да сложи край на войната в Украйна. А вие вярвате ли, че руският президент наистина има такова намерение?
"Това, което виждам е, че в края на миналата година у Путин се появиха основания да спре войната на етапа, на който се намира. За да достигне до административните граници на Донецка област, неговата армия трябва да превземе голямата агломерация Славянск-Краматорск, а преди това и Покровск. Навсякъде украинската армия е изградила ешелонирана отбранителна линия. Това е сериозно препятствие. Славянск-Краматорската агломерация е огромен промишлен район. Путин знае това. Допускам, че може да реши все пак да продължи настъплението. Също така допускам, че може и да се откаже от щурма на този последен бастион в Донецка област. С оглед на състоянието на икономиката и с оглед на това, че се появи удобен повод за спиране на войната в лицето на Тръмп. В същото време, разбира се, Путин на всяка цена иска да изгони украинските войски от Курска област."
Редица наблюдатели твърдят, че ахилесовата пета на Путин е икономиката. Могат ли икономическите проблеми да го принудят да спре войната? И има ли изобщо нещо, което да спре Путин?
"Теоретично - някакви масови вътрешни безредици, каквито няма и не се виждат на хоризонта. Такива, каквито принудиха Николай Втори да прекрати участието на Русия в Първата световна война. Икономическите проблеми няма да принудят Путин да спре войната. Отговорът ми е еднозначен. Икономиката на Русия е в лошо състояние. То ще продължи да се влошава, но, ако воден от нечовешкия си инат, диктаторът пожелае да превърне в развалини още 100-200 квадратни километра територия, той може да го направи."
Какво всъщност иска да постигне Путин: да завладее четирите украински области, които са вписани в руската конституция, да установи в Киев марионетно правителство и да завладее цяла Украйна или да договори със Съединените щати нова архитектура за сигурност в Европа? Появи се информация, че на срещата в Рияд руската страна е повдигнала въпроса за изтегляне на натовската военна инфраструктура от Източна Европа. Нека напомня, че подобно искане в ултимативна форма беше изпратено до Вашингтон и другите натовски столици още преди нахлуването в Украйна, през декември 2021 г.
"Доколкото разбирам, намеренията му са се променяли, защото е бил принуден да се съобразява с реалността. Както са се променяли намеренията на Сталин през 1939-1940 г. Първоначално е искал бързо да завладее цяла Финландия. За друго не е ставало и дума. След три месеца е решил, че е завладявал достатъчно и войната е приключила.
Безусловно през 2022 г. Путин е искал да установи пълен контрол над Украйна, да установи там марионетен режим и да присъедини към Русия четири или пет области с помощта на същия този марионетен режим. Мисля, че през 2023 г. със сигурност е искал да завладее Донецка и Луганска област. Не мисля обаче, че все още се надява да установи марионетен режим в Киев. Възможно е периодично да се връща към плана си от 2022 г., но все пак той вижда как се развива ситуацията. Мисля, че в крайна сметка може да се задоволи с това, което вече е откъснал от Украйна, и да провъзгласи велика победа. След което мисля, че иска да се захване с Беларус, но това е отделна тема."
В качеството ви на дългогодишен член на Съвета по правата на човека към руския президент сте имал възможност периодично да се срещате и общувате с Владимир Путин. Какви са личните ви впечатления от него?
"Путин се променяше с времето. Бях член на съвета от началото на третия му мандат. Той много умело и леко можеше да общува с всякаква аудитория и да отговаря на всякакви въпроси. От 2014 г. започна да пренебрегва въпросите ни, свързани с живота вътре в Русия. Започна да ни критикува за това, че не обръщаме достатъчно внимание за това, което става в Донецка и Луганска област. Казваше, че там се нарушават човешките права, украинската армия се опитва да завладее територии и загиват хора. Известната журналистка и правозащитничка Елена Масюк му каза, че там е друга държава, а ние се занимаваме с нашата. Отговорът никак не му хареса.
След това разказваше за контактите си с президента Обама и с тогавашния държавен секретар. Много обичаше да говори за Сирия и за това как двамата с Обама са определяли кой там е радикален и кой не е. Това му беше интересно, а не нашите разговори за това кого са вкарали в затвора, кого са пребили и коя медия са затворили. През 2016-2017 г. престана да прикрива раздразнението си спрямо някои членове на съвета.
Властта променя хората. Путин се промени и властта му хареса. Това е най-простата мотивация - да се държи със зъби и нокти за властта. Това е като наркотик. Втората му мотивация е желанието му да получи по-голямо признание на международната арена. През 2013-2014 г. се усещаше, че му харесва да бъде сред лидерите. Харесваше му просто да се обади по телефона на Обама или на Меркел. Той чувстваше обаче, че не го приемат докрай и се отнасят към него с недоверие. А може би и с неприязън. След 2014 г. това отношение стана съвсем явно. Има и още един фактор. Путин започна да остарява, а с годините нашите най-лоши душевни характеристики се задълбочават."
Трите най-големи центристки партии в австрийския парламент съобщиха, че са близо до това да постигнат съгласие за коалиционно правителство, близо пет месеца след общите избори, спечелени от крайнодясната Партия на свободата, която не успя да постигне мнозинство. Евентуално окончателно споразумение между консервативната Народна партия,..
Билетите за концерта на Лили Иванова през месец май тази година, който ще е в Народния театър "Иван Вазов", се продават на цени от 150 до 1000 лева и по-голямата част от тях вече са изкупени. Все още има единични пропуски за 250, 300, 400 и 700 лева за концерта в София. От билетите на цена 1000 лева са останали едва 3. Това става ясно от..
САЩ могат да спрат достъпа на Украйна до системата за сателитен интернет "Старлинк", ако не бъде постигната сделка за природните ресурси, писа "Ройтерс", а малко след това полските власти обявиха, че плащат и ще продължат да плащат абонамента на Украйна за услугата. "Старлинк" осигурява интернет за военните на Украйна и използва системата,..
В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш". Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на градоначалника. Събитието се провежда при изключително засилено полицейско присъствие. Хората се..
Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата. Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма вместимост. Пластмасовите съдове ще бъдат закупени тепърва и ще се доставят по заявка на..
Арестуваната директорка на 37-мо училище в столичния квартал "Люлин" Цветомира Георгиева излиза от ареста с мярка "парична гаранция" в размер на 1000 лева. Обвиняемата беше задържана заради искане на подкуп от 20 000 лева от изпълнител, участващ в проект за ремонт на училище, финансиран с публични средства. На 20 февруари Георгиева беше..
Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция. Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг? Кой ще е коалиционният партньор на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..