"Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение. Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от управлението на прокуратурата и да бъде въведен по отношение на прокуратурата един по-сериозен елемент на политическо участие, свързано с яснота на това участие и съответно носене на политическа отговорност. В момента политическото влияние го има, но то е не само върху прокуратурата, където е легитимно, а е и върху съда, и то е зад кадър, за него не се носи политическа отговорност. ... Общественият интерес е да имаме ясна политика по отношение на осъществяването на наказателна отговорност. Осъществяването на наказателната политика минава през легитимно влияние върху прокуратурата, защото тя е единствената, която държи правомощията да повдигане на обвинения и внасяне на обвинения в съда. Няма как да се осъществява наказателна политика без някакво участие в управлението на прокуратурата. Навсякъде в Европа изпълнителната власт има сериозни инструменти - примерно, назначаване на прокурори - за това да влияе върху работата на прокуратурата".
Това каза пред БНР бившият съдия в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) Йонко Грозев, номиниран от граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици за съдия в КС от квотата на парламента. Преподава в Софийския университет, Нов български университет, както и в обучения за вече практикуващи юристи, а опитът му в съдебната практика включва участие в ключови дела за защита на правата на гражданите в България.
Йонко Грозев изтъкна, че прокуратурата не трябва да е част от изпълнителната власт, "но по отношение на управлението на най-високо ниво в прокуратурата - е абсолютно задължителен елемент, ако искаме да променим нещо в системата".
Една по-ясна политическа отговорност за управление на съдебната система и най-вече за управление на прокуратурата, която навсякъде по света има силна връзка с изпълнителната и законодателната власт, която задава приоритетите в наказателната политика, е нещо, което трябва да променим, подчерта той и добави:
"По отношение на съдилищата трябва има една по-голяма дистанция. И това разграничение, което в България за съжаление не съществува, то е в някаква степен резултат от Конституцията от 1991 г., в някаква степен - резултат от последващи решения и практики, е нещото, което дългосрочно трябва да променим".
"Мотивацията ми е ясна. С измененията в Конституцията парламентът заяви, че иска една по-голяма роля на КС в защита на основни права. Бяха изменени правата за сезиране на КС, за да може той да има по-активна роля, която мина през комуникация и с европейските съдилища. В момента усещането е, че КС може да има по-активна роля в този процес, което отговаря на критиката, че ние сме само консуматори на правила, наложени отвън. Решавайки проблеми, задавайки своите аргументи и визия, проактивно да участва в това, което ще бъде общото европейско право", обясни той.
Влизането на Конституционния съд (КС) по-активно в редовото правораздаване, ще му позволи да се отстрани от доминиращия до този момент политически проблеми, които създават усещането за по-голяма политическа пристрастност на институцията.
Във връзка с протеста на "Възраждане" в София срещу присъединяването на България към еврозоната, при който бяха ранени полицаи и беше запалена вратата на Дома на Европа, а сградата беше нацапана с червена боя, Йонко Грозев заяви, че "няма никакво съмнение, че има престъпление в това, което виждаме":
"Въпрос е на ефективно разследване и повдигане на обвинение".
Интервюто на Явор Стаматов с Йонко Грозев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите видеото.
Турската опозиция призова за бойкот утре на всякакви покупки в страната, заради арестуваните при протестите студенти, които подкрепиха хвърления в затвора кмет на Истанбул Екрем Имамоглу. Лидерът на най-голямата опозиционна сила в страната Народнорепубликанска партия (НРП) Йозгюр Йозел призова за бойкот на всякакви покупки - от..
Гражданската гвардия в Испания задържа трима души при антитерористична операция срещу "Хизбула" в Барселона. Освен в Испания, арести са извършени и във Франция и Великобритания. Операцията, която е част от разследване, започнало преди година срещу група, обвинена в производството на дронове за "Хизбула". При акцията днес агентите на..
Президентът на Руската федерация Владимир Путин е приел в Кремъл лидера на боснеските сърби Милорад Додик, който има международната заповед за арест, издадена от офиса на Интерпол в Сараево, предаде агенция ТАСС. На сайта на руското президентство бяха поместени видеокадри с Путин, който се ръкува с Додик и изразява "голямата си радост" от..
Покачват се нивата на реките в област Монтана, след като през последните дни паднаха валежи, които увеличиха притока. От 5 до близо 20 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана за последните две денонощия. Повече е валяло в планинската част. Близо 20 литра са измерени в района на село Говежда в община Георги Дамяново,..
Европейската комисия нареди трето редовно плащане от 3,5 млрд. евро на Украйна по механизма за страната. Тези средства ще помогнат за микро-финансовата стабилност на Украйна, на публичната администрация и ще дадат тласък на критичните дългосрочни реформи. С този превод общата подкрепа на ЕС по механизма за Украйна възлиза на близо 19,6 млрд...
От името на Съвета за съвместно управление неговият председател Костадин Ангелов благодари на партньорите си от ДПС-ДПС, че са загърбили тясно партийния си интерес, което гарантира стабилността на правителството и неуспех на първия вот на недоверие: "Мнозинството остава стабилно. Това означава, че вотът на недоверие ще се провали...
Министерството на финансовите очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на март 2025 г. да бъде на дефицит в размер на 1,9 млрд. лева. Това се равнява на 0,9% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Окончателните данни за февруари показват дефицит от близо един милиард лева (999,7 млн...
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..