Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори в Германия: Големият въпрос - кои партии ще преговарят за коалиционно правителство

Помощници по изборите подготвят преброяването на бюлетините по пощата за федералните избори в Берлин, Германия, 23 февруари 2025 г. Около 60 милиона души имат право да гласуват на изборите за нов федерален парламент, 21-вия Бундестаг.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Смяна на властта се очаква в Германия, където днес се провеждат предсрочни парламентарни избори. През ноември тройната коалиция на Социалдемократите, Зелените и Либералите се разпадна заради бюджетната политика.

Първите прогнозни резултати се очакват в 19:00 ч. българско време, когато приключва изборният ден. 
Фаворит за канцлерския пост е кандидатът на консервативния блок ХДС/ХСС Фридрих Мерц. Опозиционната досега партия води във всички социологически допитвания с резултат от около 30 процента.

Втора е политически изолираната крайнодясна "Алтернатива за Германия" с очаквани около 20 на сто.

Следват социалдемократите на Олаф Шолц и Зелените, които могат да разчитат на около 15 процента от гласовете.

При закриването на предизборната кампания Мерц обяви край на левите политики в Германия и острите думи, които избра, бяха насочени към Социалдемократите и Зелените, с които след изборите вероятно ще се наложи да преговаря за коалиционно управление:

"Ще водим политика в интерес на мнозинството в Германия, в интерес на хората, които могат да мислят, които са запазили своя здрав разсъдък, а не за някакви леви и зелени фантазьори", каза Мерц снощи в Мюнхен, а Социалдемократите го обвиниха, че разделя и поляризира.

Новото правителство в Берлин ще бъде коалиционно, а големият залог е колко партии ще участват в него. Ако Либералите и левият популистки "Съюз Сара Вагенкнехт" прескочат петпроцентната бариера за влизане в Бундестага, Фридрих Мерц ще има нужда от подкрепата на най-малко още две партии – Социалдемократи и Зелени, или Социалдемократи и либерали.

Първата – и предсрочно разпаднала се – тройна коалиция в Берлин показа, колко трудно е управлението с повече от две партии във властта. Според последни социологически проучвания 68 процента от германците се опасяват, че след изборите няма да има стабилно правителство.

Най-голямата икономика в Европа е изправена пред значителни икономически трудности, нелегална имиграция и обрат в отношенията между Европа и новата президентска администрация във Вашингтон.

Две трети от германците смятат, че Доналд Тръмп и Владимир Путин застрашават сигурността в Европа, както и че влиянието на Русия на Стария континент ще расте.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..

публикувано на 31.03.25 в 20:36
Богдана Панайотова и Георги Славов

Двамата кандидати за главен архитект на София отговаряха на въпроси на изборната комисия

Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..

публикувано на 31.03.25 в 20:22

Трима от четиримата изчезнали американски войници в Литва бяха намерени мъртви

Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха  открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..

публикувано на 31.03.25 в 19:38

Над 76 хил. граждани са потърсили съдействие от иституцията на омбудсмана през 2024 г.

Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..

публикувано на 31.03.25 в 19:26
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Към мигранти без разрешен престой не трябва да има толерантност

Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..

публикувано на 31.03.25 в 18:39

Мъжът, убил в Трявна бившата си партньорка, е задържан под стража

23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..

публикувано на 31.03.25 в 18:29
Адв. Иван Петров

Иван Петров: Генезисът на избора на българския европрокурор е порочен и води към Пеевски

Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ".  "През..

публикувано на 31.03.25 в 18:18