Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

| Репортаж
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.
Снимка: БТА

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна. Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг. Първоначалният вариант на сделка със САЩ за редки минерали на стойност 500 млрд. долара се предоговаря с надежда да се подпише в идните дни.

Междувременно Зеленски се осъмни, че Тръмп може да приключи войната до края на седмицата. В края ѝ американски и руски представители ще обсъждат "дразнителите" в двустранните отношения, а още днес Евросъюзът и Великобритания готвят нови санкции срещу Русия.

Трите години война са години на разочарования, но и мечти.

През 2023 г. някогашният републикански губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер подкрепи украинците в клип на "Калуш Оркестра" - групата, спечелила "Евровизия" и симпатиите на света година по-рано. Момчетата от "Калуш" са сред украинските творци, обиколили родината и света с призив за съпричастност и пари от щедри хора. Но вместо щедра вечер, украинците получиха стресиращо утро.

От редиците на републиканците се завърна не Терминатора, който - между другото - гласува за демократите на последните президентски избори, а предприемачът милиардер.

"Зеленски е може би най-великият търговец сред политиците, живели някога. Всеки път, когато идва в страната ни, си тръгва с 60 млрд. долара". Само преди месеци Доналд Тръмп призна украинския си колега на любимия бизнес терен. Последните обвинения към Зеленски, че е диктатор без козове за преговори и ненужен в такива, омаловажават не просто човека, а усилията на народа му да отбранява и същевременно възстановява страната си.

"Украйна просто беше заличена. Вижте какво се случва в градовете. В някои градове не е останала и една сграда. Те изглеждат буквално като Газа", каза Тръмп.

И ако в Газа Тръмп сметна, че може отново да се вживее в ролята на строител, то в Украйна поиска стратегически полезни изкопаеми на стойност 500 млрд. долара в замяна на вече предоставената американска помощ.

Защо са важни материали като лития например, който дори не попада в списъка на 17-те редкоземни елемента? В песента Lithium на "Нирвана" – заради употребата му за лекарства при биполярно разстройство и депресия. В сделката на Тръмп – заради противопоставянето му с Китай. Украинските залежи могат да са далеч по-важни геоикономически цели за Щатите от войната в Европа или отношенията с Русия, останала и без Навални, и без Пригожин. Коментарът на Владимир Путин:

"Разбрахме се да възобновим нормалната работа на дипломатическите представителства. Постоянното гонене на дипломати от Вашингтон и Москва не води до нищо добро. Ако нещата продължат така, само чистачите ще работят в тези сгради. Разбира се, трябва да ценим тяхната работа, но не за това са създадени дипломатическите мисии".

На Путин и Тръмп, които се ласкаят взаимно отпреди Рияд, не им трябват нито чистачи, нито дипломати. Трябват им хора, които смятат бързо и добре, защото: Украйна е първенец на Стария континент по запаси от титан (необходим за самолети и кораби); добива една трета от европейския литий (използван за батерии); 20% от глобалните запаси на графит и е петият по големина световен производител на галий, който се ползва в чиповете и светодиодите. Украйна осигурява 90% от доставките на неон за американските производители на полупроводници.

Но запасите от прословутите редкоземни метали не се разработват и реалната им стойност е неизвестна. Голяма част от тях или не са проучени, или са близо до фронтовата линия. Който и да контролира тази индустрия, ще вложи сериозна инвестиция и ще я избие едва след години, докато Китай вече контролира 60% от световните запаси на редкоземни метали и 90% от капацитета за обработката им по данни на Международната агенция по енергетика.

"Само не казвайте на мама, че отивам в Бахмут", пее руски войник насред руините, изпълнявайки на китара своята версия на песента "Не казвайте на мама, че съм в Чечения".

Русия може да се съгласи замразените ѝ европейски активи за 300 млрд. долара да се насочат към възстановяването на Украйна, но само ако една трета от парите отидат за окупираните от армията ѝ земи. "Ройтерс" се позова на трима източници, но официална информация няма. Без отговор е и въпросът кои компании ще спечелят договорите за следвоенно възстановяване на Украйна. По оценка на Световната банка става дума за 486 млрд. долара.

Украинският държавен глава оспори несправедливи мирни условия и неизгодна сделка както с американците, така и с руснаците, ако и идеята – полезни изкопаеми срещу сигурност, да е на самия Зеленски. "Украйна не е за продан", заяви той, сякаш не са минали години от вечерното му шоу "Квартал 95", в което – още преди президентските избори през 2019-а, говореше с намигване към Порошенко, политически опонент и тогава, и сега.

"Вярвам, че фабрика можеш да продадеш, но родното си място – НИКОГА!", казваше тогава Зеленски.

По отношение на войната Европа е на твърде много скорости. Обобщение на ситуацията прозвуча от българския парламент при обсъждането на декларация за неучастие на наши войници в Украйна. Тома Биков от ГЕРБ:

"Едните се правят на Тръмп, другите се правят на Байдън. Нищо съществено няма в тази декларация. Врата в полето, няма поле даже, защото никой не ни е поканил за нищо, така че имаме врата".

Равносметката за три години: десетки хиляди убити, над 50 хиляди хора с ампутирани крайници, милиони бежанци, около една пета от украинската територия под руски контрол, все по-сериозно междупартийно противопоставяне във военно време, усещане за международен рекет и тежка умора у хората, превърнали смъртта и разрушенията в ежедневие и дори навик.

Сякаш забравихме ужаса на първите дни, когато цивилни като бесарабския българин Анатолий от Терновка се сражаваха в доброволните отряди за териториална отбрана.

Забравихме за многодетните родители като художника Андрей, потърсил в България убежище от бомбите над родния Харков:

"Не само приятелите в Русия не се свързаха с мен, не го направиха и роднините ми там. За една година не ме попитаха дори веднъж какво се случва с мен и трите ми деца. Сестра ми мълчи, съпругът ѝ също. Имам много роднини в Русия".

Забравихме Яна, която събужда пътниците в най-опасния влак от Киев до Краматорск. Той отвежда украинските войници на изток и много по-рядко ги връща при семействата им.

Забравихме украинката, която още на 25 февруари преди три години се изправи сама срещу въоръжени руснаци на улицата. Убеждаваха я да си тръгне, но тя не отстъпи:

"Какви сте вие? Окупатори, фашисти? Какво правите на земята ни с всичките тези оръжия? Вземете тези семена и ги приберете в джобовете си, поне да поникнат слънчогледи, когато всички легнете долу".

Забравихме човешката и екокатастрофа след Нова Каховка, гласовете под земята на "Азовстал", Мариупол, Буча, Ирпин, народните песни в киевското метро, атаките над детски болници, страха от нов "Чернобил".

"Който не пада, не става", се пее в най-новото парче на електронната група "Пробас Харди" и едни от най-известните украински хип-хопъри TNMK ("Танок на майдани Конго"). Песента е с призив украинците да останат заедно и да се борят докрай за НЕЯ. Тя, победата, засега звучи само на футболните терени в турнири за ветерани от войната.

Дали това е достатъчно за изморените мъже и жени на фронта срещу чужда армия, отбелязала както военен напредък в последната година и половина, така и успехи в ударите над украинската инфраструктура и енергийни обекти?

Чу се и тезата, че примирие на Москва може и да не е нужно, ако изтощи Украйна докрай и завземе останалите ѝ минерални находища. Само междузвездна помощ може да окрили държава, притисната и от руската агресия, и от европейското разединение, и от американските апетити.

Сигурно е едно: неправда отвъд реализма на бойното поле и неоимпериалистически сметки без украинците може да вдигне и уморените, и сакатите на бунт срещу свои и чужди. "Майдан"-ът ще се оживи за пореден път.

През 2022 г. Банкси посети Бородянка, за да нарисува как малко момче джудист поваля мъж, напомнящ на Путин. На 24 февруари 2025-а отговорът кой е Давид и кой – Голиат, трудно може да се нарисува.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20