В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим, да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи.
Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството. То умело запечатва проекцията на дните ни и определя перспективата за тях.
Тихо е, вечер е, един топъл чай, замъглени фигури, ясни образи, много и различни цветове на един малък град със стари къщи и хората, които отиват на някъде.
Може да срещнете мъжа с двете кучета и след като всички заспят, да чуете какво говорят другите, съседите, или просто да зърнете две лица.
Играя си с думите от заглавията на картините на Татяна Харизанова, за да потвърдя как изобразителното изкуство може много точно да интерпретира и настоящето и бъдещето и това, което е в нас като усещане и външния свят, който ни заобикаля.
Татяна Харизанова е художник с много самостоятелни изложби зад гърба си, в които е разказала много истории на хора и улици, на предмети и отношения.
Художественият размисъл е оформил нейния стил като ярък и динамичен диалог в отрязък от времето и пространството.
В новото ателие на Татяна Харизанова
"Всяко нещо, което ми харесва, което ме впечатли, искам да го разкажа и да го покажа. Но не разговорите, а рисуването е моят начин на изразяване, сподели за БНР Татяна Харизанова."Обичам да се "закачам" със заглавията на картините си, понякога подсказвам с тях, в други моменти искам зрителят сам да намери това, което съм искала да покажа или той да намери сам за себе си нещо, но мисъл да се появи за него от видяното.
Играта с цветовете - моята работа е, когато застана пред бялото платно, аз имам цялата свобода. Може да изразиш нещо тъжно, нещо весело, можеш да изразиш някакъв цвят, може по-графично да бъде платното, няма нищо ясно предварително, както е при вас, например с подготовката на въпросите, при мен това не съществува... което понякога е трудно.
Защото търсенето тепърва предстои, може да е дълъг процес, но в други случаи, когато нещо съм видяла и на всяка цена трябва да го разкажа в картина, тогава нещата се случват бързо и с размах, разказа още художничката.
"При една картина няма момент, в който човек да каже - ето, тя е готова. Винаги може да хванеш четката и да сложиш една щриха, затова има един процес, в който да знаеш кога да спреш, за да не "развалиш" платното, а дали съм доволна от себе си - има още да уча", каза още Харизанова.
Художничката разказа, че сега е в цветен период, не графичен, иска всички цветове да са върху платното, обича и "по-твърда музика", може би защото е зодия "Скорпион". Тя е динамична личност, която не спира да търси в изкуството и в живота.
Съветва хората, които решават да си закупят картина за дома, да не я съчетават с интериора вътре в него, защото картината трябва да ти харесва, да те вълнува, тя е част от тебе, не от обзавеждането.
И да - трудно се разделя със своите "рожби картини", както самата тя ги нарича, интересува се къде са попаднали, дали новият човек, който я е харесал, е поставил подходящата рамка, защото:
"Картината е част от мен, не труда, а по-скоро разказа, срещата и усещанията, емоцията, които са вложени във всяка творба, защото за мен картината е цял разказ, допълни Харизанова.
И така природа, портрети, абстракции, пейзажи, натюрморти - всичко в добра симбиоза е част от лененото платно и маслени бои върху четката на авторката. С годините тя изучава как лененото платно дърпа маслената боя, а всичко зависи от периодите, през които минава художничката, като при част от картините има прототипи, има картини от снимка, има и фантазиите на самата Харизанова.
А докато рисува нощем, слуша електронни книги, за да има някой, с който да си говори...
В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..
Квартет "Кварто" ще представи своя специална програма, посветена на утрешния Международен ден на ромите. Артистите от формацията са избрали за концертите името "Циганка". Иван Пенчев, ръководител на квартета, разказа пред БНР, че се е получил по-скоро един европейски проект. "Това са произведения, които всички обичат". В основата е..
13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..
Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..