Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава, падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда.
Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко Василев, автор на документалния филм "Булевард "Революция".
"Противникът на тези студенти е Вучич и не е Вучич. Те не се месят в политиката, те не казват, че опозицията застава с нас, те казват, че се борят за правова държава и да няма корупция, искат законът да важи за всички".
По думите на журналиста протестът на студентите трябва да бъде поставен в контекст:
"Успяха ли техните родители, които с протестите си свалиха Милошевич през 2000 г.? Масово е мнението, че не са успели. ... При Зоран Джинджич Сърбия вървеше напред, но той беше убит, защото мафията и тайните служби на бившия режим видяха, че той ще стигне докрай. ... Сега вече виждаме тези студенти, които правят нещо съвсем различно. Те са убедени, че те ще успеят там, където родителите им не са успели. Второ - те са убедени, че за разлика от родителите им, те не са малцинство, а зад тях е цяла Сърбия. И третото нещо е, че те бягат от политиката като от огън. Сред тях има всякакви - леви, десни, центристи, едни харесват Русия, други - не. Но са обединени от каузата институциите в Сърбия да работят добре и страната да върви напред".
Централен герой във филма "Булевард "Революция" е една от най-популярните звезди в Сърбия – актьорът Драган Мичанович, който изигра Зоран Джинджич в сериала с българско участие "Операция "Сабя" и днес активно подкрепя студентите. Протестиращите от различни възрасти също правят своите сравнения с 90-те години – с успехите и неуспехите, дори с музикалните рефрени на онова време. Сред героите на филма са привърженици и критици на бунта, сред които режисьорът Горан Маркович и председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич.
На 26-и февруари, сряда, от 21:30 ч. по БНТ 1 в рубриката за актуална документалистика "В кадър" ще бъде излъчен "Булевард "Революция". Сръбските студенти протестират – падането на козирката на гарата в Нови Сад, убила 15 души, отприщи енергия, която разтърси 13-годишното управление на Сръбската прогресивна партия и на президента Александър Вучич.
"Булевард на революцията" е старото име на централна белградска улица. Голяма част от действието във филма на Бойко Василев се развива именно на този най-дълъг и най-стар булевард на Белград, там се провеждат и част от протестите. Булевардът помни и протестите през 90-те, когато сръбските студенти няколко пъти се вдигаха срещу режима на Слободан Милошевич. На 5-и октомври 2000 г. те сякаш успяха: Милошевич бе свален и Сърбия тръгна към Европа с лидерството на тогавашния премиер Зоран Джинджич. На 12-и март 2003 г. обаче сръбският министър-председател бе убит.
Оператор на документалния филм "Булевард "Революция" е Михаил Врабчев, режисьор е Лъчезар Аврамов, редактор и съавтор – Албена Колчакова, видеотехник – Пламен Първанов, изпълнителен продуцент – Мария Чернева.
Интервюто на Георги Налбантов с Бойко Василев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..