"Очевиден е стремежът на Министерството на финансите да търси приходи от всички възможни източници. Ситуацията с публичните финанси е неособено добра. По-важната цел е публичните финанси да бъдат вкарани отново в ред", коментира пред БНР икономистът Димитър Чобанов от УНСС.
Първоначалният замисъл на мярката е бил да се изтеглят евентуални данъчни задължения от следващи години за настоящата, тъй като ситуацията в момента е критична. Финалният вариант обаче е по-мек, смята икономистът.
Чобанов вижда в предложението и подсказване, че "може да има нещо допълнително към офертата", тъй като в настоящия ѝ вид тя не е привлекателна.
"Начинът, по който е направено предложението, подсказва, че може да има допълнителни стимули за лицата, които решат да даряват тези пари. Освен възможността за корупционни практики, другият елемент, който ми изглежда по-вероятен, е даряващите лица да се надяват на вид индулгенция – да не им бъдат правени данъчни ревизии за определен период от време и именно по тази причина те да се включат. Подобна беше идеята при амнистията, заложена при предния проект - на служебното правителство. Тогава "морковът", който предлагаше финансовото министерство, беше именно този – участвайте, за да нямате ревизии."
Тази мярка има нужда от допълнителни пояснения или промяна в текста, който е внесен. Напълно е възможно тя да отпадне, отбеляза Димитър Чобанов.
Липсват достатъчно стимули за даряващите и поради това човек се сеща за допълнителни ползи за дарителите, които биха били предлагани неофициално, допълни той, визирайки практиките за дарителство извън сегашния контекст.
В проектобюджет 2025 приходната част е прогнозирана изключително оптимистично, отчита икономистът. Включително данъчните и неданъчните приходи са надценени, категоричен е той. Темата за разходите при съставянето на проектобюджета беше табу, изтъкна експертът.
"Нещо повече – правителството предложи допълнително 5%-но увеличение на заплатите в бюджетната сфера, които не са засегнати от другите вече приети увеличения. Проблемът е, че в голямата си част тези разходи са много трудни за контролиране. Част от тях се случваха след ковид кризата - извънредни увеличения на пенсиите и социалните разходи, които много трудно могат да бъдат понижени и ограничени. Видяхме твърде голямото повишение на заплатите в сектор сигурност. Да не забравяме това, което се случва със заплатите в училищното образование. Това, което не виждаме на практика, са резултати."
По темата с готовността на страната ни за приемане на еврото преподавателят заяви, че данните за изпълнението на бюджета на начислена основа до края на третото тримесечие за миналата година показват дефицит, по-голям от очаквания.
"Проблемът с данните на начислена основа е, че се публикуват на тримесечие. В момента България изпълнява критерия за инфлацията, но това се случва само към края на януари. Дали ще се превърне в тенденция – от началото на годината виждаме по-рязко увеличение на ценовото равнище в страната. За съжаление, не е само еднократен ефект. Тази тенденция за показване на инфлацията започна преди 3-4 месеца."
Все още очакваме да видим средносрочния фискално-структурен план и да видим какво се случва по отношение на бюджетния дефицит и инфлацията. Тогава ще може да се каже с по-голяма яснота дали сме готови или не, обобщи в заключение Димитър Чобанов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
От парламентарната група на "Величие" предлагат Народното събрание да създаде временна комисия, която да проучи причините за престъпленията срещу деца, предаде БТА. Предлага се комисията да се състои от девет народни представители, излъчени на паритетен принцип, като всяка парламентарна група има по един представител. Срокът за работа на..
По проблема с безопасността на движението по пътищата да се проведе парламентарно изслушване настояват от партия "Възраждане". Те са внесли в Народното събрание искане в следващата сряда в парламента да бъдат извикани министрите на вътрешните работи и на регионалното развитие и председателите на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Държавната..
Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на седалката, но това тепърва ще се доказва от вече назначената техническа експертиза...
4 млрд. лв са внесени в държавния бюджет под формата на акциз от тютюневи изделия през миналата година, тези средства са около 51% от всички събирани в България акцизи- сочи статистиката. От сектора отчитат увеличени количества тютюн и засилен интерес към производството му. 7897 земеделски производители са записани досега в регистъра на..
Различни държави и компании по света започнаха да обмислят стратегии за реакция, след като новите по-високи американски мита влязоха в сила. Британският производител на автомобили Jaguar Land Rover ще преустанови за един месец доставките на произведени във Великобритания автомобили за САЩ, докато обмисля как да смекчи удара от новите..
Гърция създава център по роботика. Роботи ще спасяват хора при земетресения и при наводнения. Центърът по роботика, наречен "Херон" се открива в Атина с 30 милиона евро финансиране. Част от средствата са по европейски програми и 5 милиона евро от частния сектор. Центърът по роботика ще се ръководи от Изследователския център на Атина, като..
Двама души са пострадали при инцидент на лифт в местността "Карандила" над Сливен. Ранените са настанени в болница. Двамата пострадали са откарани в болница без опасност за живота. По непотвърдена засега информация, единият от пострадалите е със счупен глезен и остава за лечение в болницата. По първоначални данни, тяхната седалка..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация и к ой е Къртис Ярвин, който разработва практически "наръчник" за завземане на..