В Източна Анадола, между реките Арас и Мурат се издигат върховете на планината Арарат.
Мъглата е част от пейзажа на това място, а скорошни проучвания на археологически екипи поднесоха тезата, че може би именно там на Арарат се намират останките от Ноевия ковчег.
Други пък смятат, че мястото с форма на кораб, всъщност е естествено образувание. Заради тази загадка, а и не само, Арарат привлича купища туристи, решили да се насладят на красотата на най-високата планина в Турция.
Високият петхилядник Арарат предлага величествената си гледка и от територията на Армения. Казват, че изкачването на планината е незабравимо преживяване, но за него е нужна подготовка и опит.
С такива умения към Арарат са тръгнали и от планински клуб CRAZY BEARS или в превод "Лудите мечки".
"Твърди се, че това е най-лесният за изкачване петхилядник. От гледна точка на техническа сложност това е връх, който не изисква кой знае каква подготовка по отношение на пресечени терени, алпийска подготовка и т. н, разказа за БНР Йонко Йонков, член на Управителния съвет на Сдружение туристическо дружество "Лудите мечки".
"Това, което обаче действително е предизвикателство, това е надморската височина. За мен лично това беше за първи път изкачване, което е по-високо от връх Мусала, който е 2925 метра надморска височина. На висотомера на моя часовник засякох, в минутата, в която достигнах височината от 2926 метра над. вис. и се снимах, за да покажа, че съм надскочил собствения си рекорд.
Първият базов лагер, на който нощувахме беше на 3200 метра надморска височина, а вторият лагер беше на близо 4200 метра, разказа още Йонков.
"Маркирането на качването на връх Арарат беше единствено със снимки и хубави спомени, сподели за БНР и Желязко Великов.
"Арарат беше също голямо предизвикателство, защото аз преди също не бях изкачвал по-висок връх от Мусала, затова и борбата беше със собствените ми страхове. За мен беше непонятно и непознато това, което ни очакваше там, не знаех как ще се справи организмът ми от една страна с надморската височина, от друга страна с височинната болест, която за някои от хората, които бяха с нас, получиха такива неприятни усещания, като това възпрепятства тяхното изкачване на върха, допълни още Великов.
"За мен Арарат беше една мечта, която по стечение на обстоятелствата три поредни години не успявах да осъществя, допълни темата за БНР и Неджля Юмерова.
"Арарат ни предложи един съвсем нов свят, хората там живеят един много по-беден начин на живот, но и това си има своето очарование. А нашето изкачване беше в 4 поредни дни в планината, бяхме на палатки, беше романтично и различно, но организаторите се бяха се подготвили за всичко, имахме дори много вкусна храна, дори на 4 хиляди метра височина...
Първите два дни имахме голям късмет с времето, защото нямаше прах, предния ден беше валяло дъжд и въздухът беше свеж, нямахме затруднение с дишането. Аклиматизацията не ни се отрази до първия лагер, без никакви оплаквания до втори базов лагер, този ден беше голещ и слънчев, и на надморска височина вече 4200 всички започнаха да се оплакват от силно главоболие, опитахме са да поспим, но в един през нощна потеглихме към върха.
Тръгвайки нагоре, беше една тиха, топла нощ, аз лично се настроих много позитивно, имаше звезди, настроих се романтично, за да сбъдна моята мечта...Под нас виждахме светлините на града..., разказа още Неджля Юмерова.
"Това си беше една мечта на моята съпруга, то си е нейният връх, това си беше една радост и постижение за нас, разказа за "Нощен Хоризонт" Добри Христов, съпруг на Неджля.
"Последният участък след 4200 метра надморска височина, времето се развали, условията бяха много трудни, вятър, ниски температури, така че след 5000 метра условията бяха много труди и от върха не можахме да видим тази гледка, която сме виждали от снимки. Затова аз бих повторил това изкачване, за да видя тази гледка", допълни Христов.
В разговора ще чуете Желязко Великов, председател на Сдружението, Неджля Юмерова и Добри Христов от Сдружението, всички те участвали в експедицията до Арарат.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..