Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Стойков: За да има ефект инициатива срещу банките, тя трябва да е масова

| Интервю
Снимка: Илия Вълков
Чуй новината! Чуй новината:

Днес е новият бойкот на търговските вериги, който този път обхваща и банките. Призивът днес е освен да бъдат бойкотирани хипермаркетите, хората да не плащат и с банкови карти. В 18 часа пред БНБ организаторите ще изнесат допълнителна информация, свързана с банковите такси, както и ефекта от днешния бойкот.

"Погледнато назад във времето, към днешна дата банковите такси продължават да растат. И без да гледаме статистиката на БНБ, това сами можем да го установим", коментира пред БНР Иван Стойков, финансов анализатор в портала "Моите пари".

"Разбирам и недоволството в обществото към тези промени и че таксите се възприемат като високи. Може би таксите наистина са високи. Може пък да се окаже, че са нормални. Но преди да коментираме дали една такса е висока или ниска, то трябва да има критерии за това как е формирана таксата и защо нейният размер е точно такъв. /.../ Размерът на таксите, на лихвите и всичко, което формира прихода на една банка, в една част зависят от самите банки. Това е тяхната политика за покриване на разходите, които имат, и съответно за формиране на печалба", посочи той.

По думите му за потребителя е невъзможно да разбере размера на дадена такса:

"Обосновката за този размер идва от самата банка. Тя си е калкулирала разходи, които прави - те трябва да бъдат покрити, най-вероятно има калкулирана и печалба, но какъв размер е - потребителят трудно може да установи, ако изобщо е възможно. Това по-скоро е в приоритета на регулаторни органи - БНБ, КЗП. Те могат да проведат някаква форма на проучване, анализ - как са формирани таксите, обосновано високи ли са, ниски ли са, нормални ли са".

Ако такава проверка покаже, че таксите са необосновано високи, тогава бойкоти, протести срещу тези доказано високи такси биха имали своята подкрепа и обосновка, подчерта анализаторът.

Той е категоричен, че за да има ефект една такава инициатива, тя трябва да придобие масовост и да обхване всички засегнати страни:
 
"Всички хора и бизнесът, като едно едно, да преустановят използването на банкови услуги, което в практиката надали е възможно да се постигне. Без масовост и почти напълно ограничаване на използването на услугите - ако това не е налице, мисля, че начинанието не би постигнало достатъчно добър резултат. Ще има някакъв ефект, но въпросът е колко ще е голям и дали ще е дълготраен. За да има устойчив ефект, натискът трябва да е силен".

Цялото интервю на Валерия Николова с Иван Стойков, както и репортерската проверка на Тодор Иванов от Радио Шумен за предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07