Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Стойков: За да има ефект инициатива срещу банките, тя трябва да е масова

| Интервю
Снимка: Илия Вълков
Чуй новината! Чуй новината:

Днес е новият бойкот на търговските вериги, който този път обхваща и банките. Призивът днес е освен да бъдат бойкотирани хипермаркетите, хората да не плащат и с банкови карти. В 18 часа пред БНБ организаторите ще изнесат допълнителна информация, свързана с банковите такси, както и ефекта от днешния бойкот.

"Погледнато назад във времето, към днешна дата банковите такси продължават да растат. И без да гледаме статистиката на БНБ, това сами можем да го установим", коментира пред БНР Иван Стойков, финансов анализатор в портала "Моите пари".

"Разбирам и недоволството в обществото към тези промени и че таксите се възприемат като високи. Може би таксите наистина са високи. Може пък да се окаже, че са нормални. Но преди да коментираме дали една такса е висока или ниска, то трябва да има критерии за това как е формирана таксата и защо нейният размер е точно такъв. /.../ Размерът на таксите, на лихвите и всичко, което формира прихода на една банка, в една част зависят от самите банки. Това е тяхната политика за покриване на разходите, които имат, и съответно за формиране на печалба", посочи той.

По думите му за потребителя е невъзможно да разбере размера на дадена такса:

"Обосновката за този размер идва от самата банка. Тя си е калкулирала разходи, които прави - те трябва да бъдат покрити, най-вероятно има калкулирана и печалба, но какъв размер е - потребителят трудно може да установи, ако изобщо е възможно. Това по-скоро е в приоритета на регулаторни органи - БНБ, КЗП. Те могат да проведат някаква форма на проучване, анализ - как са формирани таксите, обосновано високи ли са, ниски ли са, нормални ли са".

Ако такава проверка покаже, че таксите са необосновано високи, тогава бойкоти, протести срещу тези доказано високи такси биха имали своята подкрепа и обосновка, подчерта анализаторът.

Той е категоричен, че за да има ефект една такава инициатива, тя трябва да придобие масовост и да обхване всички засегнати страни:
 
"Всички хора и бизнесът, като едно едно, да преустановят използването на банкови услуги, което в практиката надали е възможно да се постигне. Без масовост и почти напълно ограничаване на използването на услугите - ако това не е налице, мисля, че начинанието не би постигнало достатъчно добър резултат. Ще има някакъв ефект, но въпросът е колко ще е голям и дали ще е дълготраен. За да има устойчив ефект, натискът трябва да е силен".

Цялото интервю на Валерия Николова с Иван Стойков, както и репортерската проверка на Тодор Иванов от Радио Шумен за предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30