Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Петев: За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда

Тодор Петев и детското ателие в изложбата "Образи из ателието на Николай Шмиргела"

Тодор Петев
Снимка: Божидар Любенов

Безплатен уъркшоп за деца ще се проведе на 1 март в Софийската градска художествена галерия

Mалките музейни посетители ще могат да се срещнат с Тодор Петев за детско ателие след предварително записване

Събитието на тема "Образи от ателието на Шмиргела" е част от образователната програма "Гледане с разбиране", посочи за "Закуска на тревата" Тодор Петев, преподавател по Изкуствознание и музейно дело в Нов български университет

"Започваме в 11 часа днес, това е поредно ателие, в изложба, която е интересна и необичайна за нас. Всъщност едва една трета от произведенията са на Шмиргела, това е всъщност колекцията, която Шмиргела е имал в ателието си. 

По-голямата част от колекцията е дарена 2023 г. от наследниците на Шмиргела на СГХГ, а това е част от колекцията, която се показва, поясни Петев. 

Това ателие за деца се прави за трети път от Тодор Петев, който се надява отново да има добро взаимодействие с децата, като пространството, в която и да е галерия или изложба е един повод и възможност да се навлезе в света на децата, поясни той за БНР.

"Ключът към децата не е да се държиш авторитарно с тях, макар, че им обяснявам, че галерията е едно различно пространство от улицата, от къщи, и съответно има правила. Но тези правила не са просто - "Не прави това", а тези правила ги извличам от самите деца - "Какво би станало ако..." и те сами разбират защо не трябва да се тича, да се вика, те сами разбират нещата по един начин различен какво не трябва да се прави, поясни още Петев.

Децата ще се запознаят с някои аспекти от личността и творчеството на Николай Петков Владов-Шмиргела (1911 – 1999), който е български скулптор, художник, илюстратор, критик и театрален деец - един от активните творци от 30-те години на 20 век във всички области на изкуството.

Заниманието е подходящо за деца от 7 до 11 години.

"Педагогиката е един диалог с децата, аз извървявам техния свят, приемам ги в моя свят, за да открием заедно техните светове, това е педагогиката, предпочитам да работя с по-малки деца. 

От друга страна нищо не се прави за хората от третата възраст, затова да съобщя, че на 19 март от 11 часа друг тип обиколка на същата изложба, но с водещ Жени Дечева, допълни още Тодор Петев. 

За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда, именно такъв тип общуване в изложбения контекст чрез и за изкуството, се превръща в един вид специфична социална комуникация, така и е и в контекста на децата - това е т.нар. социално учене, поясни Петев. 


Д-р Тодор Петев е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет. Убеден е, че диалогът е ключов принцип в образователния процес и в градежа на социална култура. Още от дете е силно привлечен от природните и културните богатства – събира камъчета, цветове, семена, парчета от стари машини, керамика и книги и се пита какви истории крият те. Работил по изследователски и изложбени проекти в България и САЩ. Той е един от създателите на фондация „Моят музей“, която е посветена на развитието на образователния и комуникативния потенциал на българските галерии и музеи.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44