Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Петев: За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда

Тодор Петев и детското ателие в изложбата "Образи из ателието на Николай Шмиргела"

Тодор Петев
Снимка: Божидар Любенов

Безплатен уъркшоп за деца ще се проведе на 1 март в Софийската градска художествена галерия

Mалките музейни посетители ще могат да се срещнат с Тодор Петев за детско ателие след предварително записване

Събитието на тема "Образи от ателието на Шмиргела" е част от образователната програма "Гледане с разбиране", посочи за "Закуска на тревата" Тодор Петев, преподавател по Изкуствознание и музейно дело в Нов български университет

"Започваме в 11 часа днес, това е поредно ателие, в изложба, която е интересна и необичайна за нас. Всъщност едва една трета от произведенията са на Шмиргела, това е всъщност колекцията, която Шмиргела е имал в ателието си. 

По-голямата част от колекцията е дарена 2023 г. от наследниците на Шмиргела на СГХГ, а това е част от колекцията, която се показва, поясни Петев. 

Това ателие за деца се прави за трети път от Тодор Петев, който се надява отново да има добро взаимодействие с децата, като пространството, в която и да е галерия или изложба е един повод и възможност да се навлезе в света на децата, поясни той за БНР.

"Ключът към децата не е да се държиш авторитарно с тях, макар, че им обяснявам, че галерията е едно различно пространство от улицата, от къщи, и съответно има правила. Но тези правила не са просто - "Не прави това", а тези правила ги извличам от самите деца - "Какво би станало ако..." и те сами разбират защо не трябва да се тича, да се вика, те сами разбират нещата по един начин различен какво не трябва да се прави, поясни още Петев.

Децата ще се запознаят с някои аспекти от личността и творчеството на Николай Петков Владов-Шмиргела (1911 – 1999), който е български скулптор, художник, илюстратор, критик и театрален деец - един от активните творци от 30-те години на 20 век във всички области на изкуството.

Заниманието е подходящо за деца от 7 до 11 години.

"Педагогиката е един диалог с децата, аз извървявам техния свят, приемам ги в моя свят, за да открием заедно техните светове, това е педагогиката, предпочитам да работя с по-малки деца. 

От друга страна нищо не се прави за хората от третата възраст, затова да съобщя, че на 19 март от 11 часа друг тип обиколка на същата изложба, но с водещ Жени Дечева, допълни още Тодор Петев. 

За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда, именно такъв тип общуване в изложбения контекст чрез и за изкуството, се превръща в един вид специфична социална комуникация, така и е и в контекста на децата - това е т.нар. социално учене, поясни Петев. 


Д-р Тодор Петев е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет. Убеден е, че диалогът е ключов принцип в образователния процес и в градежа на социална култура. Още от дете е силно привлечен от природните и културните богатства – събира камъчета, цветове, семена, парчета от стари машини, керамика и книги и се пита какви истории крият те. Работил по изследователски и изложбени проекти в България и САЩ. Той е един от създателите на фондация „Моят музей“, която е посветена на развитието на образователния и комуникативния потенциал на българските галерии и музеи.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52