"Не, очакванията бяха, че консерваторите ще съберат най-малко 30 процента. Но в същото време проучванията месец-два преди вота вече показваха, че ХДС/ХСС няма да стигнат този магически резултат. Една от причините със сигурност е опитът на Фридрих Мерц да организира мнозинство в Бундестага с крайнодясната "Алтернатива за Германия" при гласуването на декларация за ограничаването на имиграционния натиск. Това се оказа автогол и хора, които преди това бяха склонни да гласуват за Мерц, му обърнаха гръб."
Кой спечели от този автогол на Мерц?
"Голяма част от избирателите предпочетоха "Алтернатива за Германия", която от години обслужва темата миграция. Други се обърнаха към Левицата и към левите популисти от "Съюз Сара Вагенкнехт", който обаче не успя да влезе в Бундестага."
Колко стабилни са позициите на самия Фридрих Мерц като бъдещ канцлер на посестримите партии ХДС и баварския ХСС?
"Маркус Зьодер ще чака търпеливо край страничната линия и може би няма да е много нещастен, ако отново се стигне до предсрочни избори. Няма да го чуете да го признае публично, но пък ние го познаваме добре и знаем, че едва ли е проронил и една сълза заради слабия изборен резултат на ХДС/ХСС. Ако консерваторите бяха спечелили с над 30 процента, Фридрих Мерц щеше да е безапелационен лидер. А при този резултат не изключвам Зьодер да продължава да мечтае един ден да бъде канцлерът на Германия."
Колко е сигурно е, че консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите ще успеят да влязат в така наречената "голяма коалиция", която предвид слабите изборни резултати и на двете партии съвсем не е голяма?
"Така е, голямата коалиция ще е малка. Социалдемократите отбелязаха най-ниския си резултат в историята и с право можем да ги наричаме малка партия. Ако социалдемократите направят нужните компромиси - а те не са малко в много области, тогава Фридрих Мерц ще стане канцлер с техните гласове."
Може ли Германия да си позволи на фона на световните събития да се провали с коалиционните преговори?
"Не, всички разбират колко голям е залогът и осъзнават, че няма алтернатива на нова голяма коалиция."
Ще има ли правителство до Великден, както поиска Мерц?
"Мисля, че да, защото всичко друго би означавало умишлено протакане, а в днешната ситуация в света това би било фатално."
Очаквате трудни коалиционни преговори. Кои са най-големите пречки пред споразумение между двете партии?
"Основните разминавания са в икономическата и социалната политика. Става дума за това как Германия да излезе от рецесията, дали да намалява данъците, какво ще е бъдещето на дълговата спирачка и на гарантирания минимален доход, на който социалдемократите много държат. Разминаване има и във вижданията за това как да се съживи трудовият пазар, как да се стабилизира пенсионното осигуряване, как да се решат проблемите в здравеопазването. Както виждате - цялата палитра от икономика и социална политика.
За разлика от вътрешните проблеми, във външната политика ХДС/ХСС и социалдемократите ще намерят много по-бързо общ език. Сегашният министър на отбраната Борис Писториус от социалдемократическата партия е убеден, че трансатлантическите отношения трябва да бъдат спасени. Той е важен поддръжник на Украйна. Застъпва се за увеличаване на разходите за отбрана и за по-тясно партньорство с европейските съюзници от НАТО. В този смисъл Писториус и вероятният бъдещ канцлер Мерц споделят общи позиции и не виждам причини да не се разберат.
Единствените разногласия ще се появят може би по въпроса как да бъдат финансирани увеличените разходи за отбрана - дали през нов извънреден бюджет за Бундесвера или през реформа на дълговата спирачка. Но дори и този въпрос ще намери бързо решение, защото двете партии преследват обща крайна цел."
Какво да очакваме от новите лица в социалдемократическата партия, където може би предстои смяна на поколенията?
"Новите лица за сега са старите. Ларс Клингбайл - един относително млад политик, е председател на партията, а от тази седмица и председател на парламентарната група. Т.е. той ще води коалиционните преговори с ХДС/ХСС. Друг ключов фактор е министърът на отбраната Борис Писториус. Когато дойде време за разпределяне на министерските кресла, може би ще видим нови хора, но засега социалдемократите не личи да се обновяват."
Споменахте Борис Писториус, когото мнозина виждаха като по-добрия кандидат за канцлерския пост вместо Олаф Шолц. В каква роля го виждате в бъдещето правителство, оглавено от християндемократа Мерц?
"Социалдемократите със сигурност осъзнават, че Писториус щеше да е по-подходящият кандидат. А и Клингбайл, който оглави парламентарната група, открито се застъпваше за него. Но за партийния живот нямаше да е добре - представете си как министърът се изправя срещу канцлера! Писториус е силно ангажиран с подкрепата за Украйна и увеличаването на бюджета за Бундесвера. А това щеше да му навлече вътрешнопартийното недоволство на пацифистите от лявото крило на социалдемократическата партия."
Но каква роля ще има най-обичаният политик в Германия - Борис Писториус - в новото правителство, след като Олаф Шолц се оттегли от лидерските позиции, както и досегашният председател на парламентарната група Ролф Мюцених, който е представител на това ляво крило в партията, за което говорите?
"Това зависи от намеренията на новия силен лидер на социалдемократите Ларс Клингбайл. Ако той влезе в кабинета като министър, със сигурност неговият глас ще тежи повече от този на Писториус. Ако обаче остане извън правителството, което според мен е по-умното решение, тогава Писториус ще е силната фигура на социалдемократите, включително като водещ кандидат за следващите избори."
Фридрих Мерц все още не е заявил категорично как смята да осигури финансирането на бюджета за отбрана. Защо е толкова колеблив по този въпрос?
"Мерц трябва да се научи да влиза в преговори с последователни позиции. Засега той скача от тема на тема, сменя позициите си, което показва, че му липсва управленски опит в политиката. Той не е заемал никаква ръководна политическа позиция и трябва да се научи, че лидерството в политиката не е същото като да си изпълнителен директор на инвестиционен фонд."
Кое ще натежи, проф. Форлендер, в предстоящите тежки коалиционни преговори - притесненията за сигурността в Европа, която отдавна чака Германия отново да има стабилно правителство, или вътрешните проблеми, които изброихте?
"Това зависи от продължителността на преговорите. Колкото по-дълго се проточат, толкова повече ще изпъкнат разногласията във вътрешен план. Да не говорим, че последната дума ще имат партийните членове на социалдемократите. Така че колкото по-бързо се разберат под натиска на събитията, които създават Тръмп и Путин, толкова по-сигурно е, че ще имаме правителство. Защото предстои да се решават много важни въпроси - финансирането и укрепването на отбраната е само един от тях."
Разпределението на мандатите в новия Бундестаг показва, че Левицата и крайнодясната "Алтернатива за Германия" имат блокиращо малцинство, т.е. двете партии заедно имат една трета от мандатите и могат да предотвратят промени в конституцията, каквато например е реформата на дълговата спирачка за поемане на дълг по-голям от 0,35 процента от БВП. Как ще се отрази това на плановете на консерваторите и социалдемократите за увеличаване на разходите за отбрана?
"Известно е, че "Алтернатива за Германия" няма да подкрепи никакви предложения за по-високи разходи за отбрана. Но позицията на Левицата не е категорична и може би има възможност за преговори с нея."
Въпреки че левите популисти от "Съюз Сара Вагенкнехт", които гледат с умиление към Кремъл, не прескочиха петпроцентната бариера за влизане в Бундестага, проруският лагер значително увеличи своите привърженици в Германия. Колко влиятелна ще е най-голяма опозиционна сила в Бундестага - "Алтернатива за Германия", която също е в проруския лагер, и до каква степен ще пречи на правителството?
"Алтернатива за Германия" няма да има думата, но ще пречи. Ще пречи както за спешните външнополитически решения, които Берлин трябва да вземе, така и по отношение на вътрешните проблеми, основно за ограничаване на миграцията."
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Политическа буря предизвика присъдата срещу френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен, призната за виновна по делото за корупция и присвояване на европейски средства. Льо Пен получи четири години затвор и 5 г. неизбираемост. Марин льо Пен е призната за виновна за присвояване на публични средства Марин льо Пен напусна съдебната зала,..
"Хамас" призова "всеки, който може да носи оръжие" по света да се бори срещу плана на американския президент Доналд Тръмп за изселване на жителите на Газа в съседни страни. Израел предложи удължаване на примирието в Газа в замяна на връщането на около половината от останалите заложници, държани от Хамас в палестинския анклав. "Не пазете нито..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...