В опит да вразуми Доналд Тръмп във Вашингтон тази седмица след френския президент Еманюел Макрон беше и британският премиер Киър Стармър. И той не успя. Преди срещата в Лондон описваха визитата като вероятно най-важната среща след края на Втората световна война на лидерите на Великобритания и Съединените щати, които се гордеят със своите "специални отношения".
Колко съдбовна е била тя за лейбъриста Стармър, коментира преподавателят по международни отношения в университета в Съри Марк Шанахан в интервю пред кореспондента на БНР в Лондон.
"Това май беше най-добрият ден на Киър Стармър, откакто беше избран за премиер. Бяхме леко разтревожени и напрегнати преди посещението му във Вашингтон, защото той със сигурност не е естественият приятел на Доналд Тръмп - много са им различни политическите възгледи. Непредвидимостта на Тръмп винаги е повод за притеснение, но Стармър отиде и го очарова. За това помогна много предаването в началото на срещата на писмото от краля с покана към Тръмп за държавно посещение в Обединеното кралство. Безпрецедентна е такава покана за второ държавно посещение. И Тръмп се почувства поласкан", казва Шанахан.
"Това беше наистина важна среща. И по отношение на сигурността - особено около Украйна, и за търговията и евентуалното налагане на американски мита върху британски стоки. Ако махнем обвивката на иначе изглеждащата много приятелска среща, лъсва непредвидимостта на Тръмп. А тя поражда загриженост. Той казва, че може да има търговско споразумение с Великобритания, но не се задълбочава по въпроса. Казва също и че мита може и да не са необходими, но на всички ни е известно колко внезапно може да си промени мнението. За Украйна - продължава да няма ясни гаранции от Съединените щати за подкрепа. Нищо не беше казано за американски бойни самолети, които да летят във въздушното пространство на Украйна като "предпазен механизъм"за потенциални британски, френски и изобщо европейски мироопазващи сили там, ако се стигне до прекратяване на огъня. Имаше обаче осезаема промяна в тона по отношение на Зеленски - Стармър очевидно насочваше Тръмп към не толкова конфронтационна позиция", смята Шанахан.
- Една от целите на Стармър при това посещение, може би основната, беше да осигури американска подкрепа след евентуално мирно споразумение, което не се получи, но когато Тръмп бе натиснат по-настоятелно да отговори на този въпрос, той в крайна сметка каза: "Ако те имат нужда от помощ, аз винаги ще подкрепя британците. Дали това обаче е достатъчно, още повече, че мирът в Украйна продължава да изглежда много несигурен?
- Тръмп звучи доста двусмислено - казва каквото очакваме да чуем от него, но без да навлиза в подробности. Той не е човек на детайлите. Не харесва да не го харесват - иска аудиторията му - докато се изявява публично на пресконференциите и в Овалния кабинет - да го обожава. Затова в такава обстановка не би казал нещо, което да отблъсне британците. Не искаше да отблъсква Стармър и затова излъчваше позитивност за американско-британските отношения. Тези отношения обаче са много асиметрични. Американците държат основните лостове в тях. И британците трябва заедно с останалите европейци да настояват за повече детайли и конкретика за военна подкрепа от Съединените щати в случай, че Русия наруши сделката за мир, ако Тръмп успее да договори такава.
- Стармър определено се справи по-добре по отношение на двустранните отношения. И все пак какви са шансовете за търговска сделка без мита, като Тръмп накаже само ЕС?
- Това е област, в която Обединеното кралство има изгода да не е вече в Европейския съюз. Разликата в износа и вноса между Обединеното кралство и Съединените щати не е толкова голяма, колкото е между Съединените щати и Евросъюза. Затова Великобритания има по-големи шансове за търговска сделка. Опитите за споразумение за свободна търговия със Съединените щати обаче датират още от вота за Брекзит през 2016 година. И след консерваторите Тереза Мей, Борис Джонсън, Лиз Тръс и Риши Сунак Стармър е петият премиер, който иска да го постигне, но още няма изгледи за успех.
Администрацията на Тръмп винаги е била по-благоразположена от администрацията на Байдън. Но при всяко положение такова споразумение би отразявало асиметричините отношения между двете страни. Като икономически гигант Съединените щати ще си осигурят много повече ползи, ако сделката засяга всички сектори на икономиката. А това няма да е по вкуса на британското правителство.
Затова, според мен, е по-вероятно да има серия от идентични споразумения за различни стоки - като шотландското уиски например - които са търсени в Америка, и за които потребителите там биха се развали да плащат по-евтино. А също и за услуги, които предлага Великобритания - било то в културната или във финансовата сфера.
- На базата на казаното от вас бих искал да поговорим още малко за Брекзит. Дали при положение, че Тръмп е в Белия дом Обединеното кралство има повече ползи от Брекзит, и то не само в търговията, но и в други сфери?
- Предполагам, че може и така да се окаже. Но е по-скоро опит на удавник да се хване за сламка. Трудно е да се говори за ползи от Брекзит през последните 9 години, особено след 2020 г., когато напускането на Евросъюза стана официално факт. Обединеното кралство получи възможност да си търси търговски партньори самостоятелно. Америка е най-голямата икономика в света и би трябвало да предоставя много възможности. Но заради политиката "Америка на първо място" за Великобритания е трудно да извлече икономическа полза с такъв ненаситен партньор насреща.
- Успя ли Киър Стармър да защити Великобритания по отношение на критиките на вицепрезидента Джей Ди Ванс за свободата на словото?
- Ванс от няколко седмици се е впуснал в нещо като атака срещу свободата на словото в Европа, до голяма степен без да представя доказателства. Продължи офанзивата и в Овалния кабинет. И то по начин, наподобяващ дясната пропаганда на Мъск и на някои други изявени говорители в социалните мрежи. Тръмп се беше умълчал в този момент. А пък Стармър реагира по начин, който може би не е толкова характерен за него и постави Ванс на мястото му.
- Киър Стармър заяви преди посещението си във Вашингтон, че иска да бъде мост между САЩ и Европа. Възможно ли е това?
- Да, по някои въпроси вероятно. Едва ли може да е търговски мост - защото Обединеното кралство е извън Европейския съюз. Но за сигурността и отбраната Стармър има потенциал да стане свързващото звено. Може би не като това, което се опитваше да бъде Блеър в края на 90-те и през първите години на този век - защото Великобритания не разполага вече със същата мощ и същите средства. А и Блеър така и не успя. Но Обединеното кралство си остава своеобразен самолетоносач за Съединените щати край бреговете на континентална Европа.
Мисля, че Стармър иска това да продължи да е така и ще направи каквото може. Доказателство е, че в съответствие с исканията на Тръмп тази седмица беше обявено, че се увеличават британските разходи за отбрана - от 2,3% на 2,5% от БВП, а по-нататък и повече. Успоредно с това Стармър може да си осигури и много важна лидерска позиция, ако Великобритания поеме водещата роля в европейската сигурност на утрешната специална среща на върха в Лондон.
- По време на срещата Доналд Тръмп каза няколко пъти, че вярва на Владимир Путин. Дали обаче ние можем да вярваме на Доналд Тръмп?
- Времето ще покаже. Аз лично не бих се доверил на Тръмп в никакъв случай. Той е толкова непостоянен! Едва ли и сам си вярва като си слуша изявленията от предния ден. Когато го попитаха завчера защо нарече Зеленски диктатор, той отговори: "Така ли съм казал?" Ако в бъдеще желанията или нуждите на Обединеното кралство не съвпадат с тези на Тръмп, може да изпаднем отново в немилост. Затова каквото и да казва и когато да го казва, не му вярвам.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
България е поискала да оттегли молбата си до Европейската комисия за плащане на втория транш по националния План за възстановяване и устойчивост, съобщиха за БНР от Комисията. Искането е отправено вчера след съгласуване с Комисията. Вчера вицепремиерът Томислав Донвев заяви, че правителството ще изтегли от подаденото през октомври 2023 г. искане..
Великден напълни хотелите в Кипър и дава силен тласък на летния туристически сезон. В почивните дни, започващи днес, и в целия празничен период до 25 април се очаква заетостта им да достигне 80%, съобщиха от туристическата индустрия. Всички редовни полети до Кипър са възобновени и всички хотели вече работят, казаха от Кипърската хотелиерска..
Днес, Разпети петък, в Кипър е най-горещият ден от Великденските празници, като температурата се очаква да достигне 31 – 32 градуса, обяви Метеорологичната служба. Призив към гражданите за повишено внимание заради риска от пожари отправи Управлението на горите. В Кипър ще празнуват Великден с лятно време и температури с 4 - 8 градуса над..
До 80% обезщетение ще получат земеделските производители от Кюстендилско за измръзналите си овощия - това вече е договорено на среща в Министерството на земеделието, обявиха от Общината. Молбите за обезщетение трябва да бъдат подадени до общинските служби по земеделие най-късно до 25 април. Очаква се да бъдат подадени около 200 заявления. На..
Община Плевен дари четири автомобила на районните полицейски управления в града. Средствата са от финансовото министерство, отпуснати на местната власт за подпомагане на полицията, обясни Лидия Петкова, заместник-кмет с ресор "Сигурност": "Автомобилите ще подпомогнат тежката и отговорна работа на служителите. Не е тайна, че материалната база,..
В десет великотърновски села питейната вода не отговаря на санитарните норми. На воден режим са 18 населени места в областта. Приблизително една трета от населението на Великотърновска област пие вода, добивана от подземни водоизточници, които често са замърсени с нитрати, посочват от Регионалната здравна инспекция. Инициатива за..
В Гърция на днешния ден хората са на поклонение в църквите. Не работят заведенията. Траурно бият камбаните на църкви и манастири. Опашки от вярващи има пред храмовете, за да се поклонят пред символичната плащеница на Христос. Хората са облечени в черни дрехи с поднасят цветя пред иконата на Христос. Днес е ден на пълен пост за гърците...
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..