Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов: У нас свободията е станала стил на живот

Проф. Велислав Минеков: Абсурдно е за това кратко време да организираме сесията на ЮНЕСКО

Веселин Данев: Когато се обединим, можем да си свършим работата, дори в кратки срокове

| Интервю

"Има един вечен проблем в Министерството на културата - несподеляне на основни приоритети и задачи, оставени от предишен министър. Това е много тъжно. Един такъв приоритет беше ЮНЕСКО". 

Това коментира пред БНР бившият министър на културата проф. Велислав Минеков относно организацията на сесията на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе през юли в България. Има опасност обаче България да не бъде домакин на престижния форум. 
В предаването "Неделя 150" той подчерта, че подобна конференция в София изисква голяма подготовка от 4-5 години

"Аз много съжалявам, че не бях търсен за съвет, не бях попитан и не бяха използвани моите контакти в ЮНЕСКО, за да обясня за какво става дума. Вече съм си дал дума, че насила съвети не давам и изобщо прекратявам с всякакви мои публични усилия, а дори и гражданско поведение - мисля, че се уморих", сподели проф. Минеков. Според него не са търсени и други хора, познаващи ЮНЕСКО, които да посъветват организаторите, което е било изключително важно:

"От тук е първата щета - може би решението е един благороден замисъл, но е абсолютно невъзможно".

"Бедата е, че да станем за срам е нещо, което чука на вратата ни. Не е възможно такова нещо да се организира. За това кратко време, това е абсурдно. 10 министерства да работят, не вярвам да се случи", категоричен бе той и изказа мнение, че вероятно ще остане предложението за провеждане на сесията в Париж. 

Велислав Минеков
По думите му когато е бил на поста служебен министър, е станало ясно, че страната ни повече от 20 години не е в Комитета за световно наследство. "Членуваме в ЮНЕСКО, но не сме в този комитет", подчерта проф. Минеков и си обяснява това с "немарливост или неразбиране". "Има и неща, в които се съмнявам, че може да е било нарочно - в името на инвеститорите", допълни той. И допусна също, че през април Несебър може да мине в застрашен и в последствие да отпадне от списъка на световното културно наследство. По думите му това ще е много срамно за България, а освен това ще има и икономическа щета. Тук той вижда ролята на бизнеса. 

"Изобщо нямаме информация от Министерството на културата", заяви от своя страна Веселин Данев - председател на Българката хотелиерска асоциация, която е една от написалите писмо до премиера и ресорните министерства с апел за повече информация по темата.

"Последният ни формален контакт е от края на януари, когато им предоставихме индикативни оферти за настаняване на част от гостите, които да бъдат и разпространени към потенциалните участници. На тези наши писма нямаме отговор. На многобройните запитвания, които са отправяли наши членове, също нямаме отговор. Имам чувството, че няма съзнание в Министерството на културата, че ние с удоволствие бихме се включили в такова национално мероприятие, за нас то е много важно", коментира той и декларира, че са готови да съдействат на всички държавни органи, натоварени с организацията

"Нашето безпокойство е по-генерално, защото смятаме, че при такива национални инициативи следва да се ангажират всички възможности на държавата, не само тези на държавните институции", категоричен бе Веселин Данев.

Според него когато се мобилизират общите усилия на държавните институции и бизнеса, много неща могат да бъдат постигнати. Той подчерта големия ни опит в културния туризъм.

"Когато се обединим в общи задачи, можем да покажем на света, че можем да си свършим работата, дори в кратки срокове. Това, което искат враговете на българската демокрация отвътре и отвън, е ние да изглеждаме неуредена държава, която не може да се обединява около общи приоритети. Това е целта на пропагандата, която особено много се опитва да дестабилизира ситуацията и да не можем ние да си вярваме в собствените възможности".

Писателят и дипломат проф. Кирил Топалов изрази своето мнение:

"България никога не е била такъв разграден двор по отношение на даването на свободия на тези, на които не трябва да се дава, и по отношение на ненаказването на престъпниците. У нас свободията е станала стил на живот, в смисъл на безнаказаност. Уверявам ви, че хората живеят в непрекъснат стрес". 

Според него това може да бъде променено, стига управляващите да имат желание това да се случи. По думите му елементарни неща не се правят, а със свободията се отклонява вниманието на хората от липсата на справедливост, от липсата на перспектива, от липсата на възможности. 

Проф. Минеков се съгласи, че думите свобода, достойнство, справедливост, чест отсъстват. Живеем в тежък политически хаос, подчерта той и добави: 

"Аз съм притеснен. При тази ситуация има възможност за една криза, която да прерасне дори в тежка война. Чакат ни неприятни събития - и нас българите също".

Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Велислав Минеков, Веселин Данев и проф. Кирил Топалов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46