Вечерта на "Анора" - така беше определена церемонията по раздаването на 97-те награди "Оскар" на американската Академия за кинематографично изкуство.
Черната комедия "Анора" грабна общо пет статуетки - за най-добър филм, най-добра актриса за Майки Мадисън, най-добър режисьор за Шон Бейкър, за оригинален сценарий и монтаж. Филмът разказва историята на една съвременна Пепеляшка - проститутка от Ню Йорк, която се влюбва в сина на руски олигарх, преди да се сблъска с класовото презрение на ултрабогатите роднини.
"Анора" е независим филм, заснет само за 6 милиона долара, но с него Шон Бейкър влезе в историята с четири награди "Оскар" за един филм. Той призова зрителите да ходят на кино:
"Да гледаш филм в киносалона е изживяване. Можем да се смеем, плачем, плашим заедно. Във времена, когато светът е разделен, това съвместно изживяване е по-важно от всякога!"
Изненадата на вечерта беше награда за най-добра женска роля на младата актриса Майки Мадисън:
"Израснах в Лос Анджелис, но Холивуд винаги ми се е струвал толкова далеч. Така че да съм на тази сцена сега е просто невероятно!".
Ейдриън Броуди спечели втория си "Оскар" в категорията за най-добър актьор за имигрантската история "Бруталистът", разказваща за архитект от еврейско-унгарски произход, който бяга от ужасите на Втората световна война, за да намери по-добър живот в САЩ.
"Отново се изправям тук да говоря за дълбоките травми от войната и подтисничеството, антисемитизма, расизма. Моля се за един по-здрав, щастлив и включващ всички свят. Да се поучим от миналото и да не оставяме омразата да се шири", призова Броуди.
Американската актриса Зоуи Салдана спечели "Оскар" за най-добра поддържаща женска роля в "Емилия Перес", а Кийрън Кълкин за най-добър поддържащ актьор в "Истинска болка".
Тази година водещ беше Конан О'Брайън, представен като "четири пъти зрител на Оскарите". Церемонията започна с видеоклип, показващ известни места в щата Калифорния и емблематичния надпис на склона на "Холивуд Хилс", като напомняне за неотдавнашните опустошителни горски пожари в Лос Анджелис.
Ето и списък на победителите:
Най-добър филм:
"Анора"
Най-добър режисьор:
Шон Бейкър за "Анора"
Главна мъжка роля:
Ейдриън Броуди в "Бруталистът"
Главна женска роля:
Майки Мадисън за "Анора"
Поддържаща мъжка роля:
Кийрън Кълкин в "Истинска болка"
Поддържаща женска роля:
Зоуи Салдана в "Емилия Перес"
Най-добър международен филм:
"Все още съм тук" (Бразилия)
Късометражен игрален филм:
"Не съм робот"
Анимационен филм:
"Поток" (Латвия)
Късометражен анимационен филм:
"В сянката на кипариса" (Иран)
Пълнометражен документален филм:
"Няма друга земя" (Палестина-Норвегия)
Късометражен документален филм:
"Единственото момиче в оркестъра"
Операторско майсторство:
Лол Кроули за „Бруталистът“
Дизайн на костюми:
Пол Тазуел за "Злосторница"
Оригинален сценарий:
Шон Бейкър за „Анора“
Адаптиран сценарий:
Питър Строган за „Конклав“
Грим и прически:
"Веществото"
Монтаж:
Шон Бейкър за "Анора"
Дизайн на продукцията:
Нейтън Кроули и Лий Сандалс за "Злосторница"
Оригинална музика:
Даниъл Блумбърг за "Бруталистът"
Оригинална песен:
El mal от „Емилия Перес“
Звук:
"Дюн: Част втора"
Визуални ефекти:
"Дюн: Част втора"
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..