Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"3-ти март е в съзнанието на българина междата между свобода и несвобода"

Проф. Иван Илчев: Вторачили сме се в Руско-турската война, но без надигналите се българи нямаше да я има

"Никой не воюва за интересите на друг народ, воден от морални причини"

| Интервю
Проф. Иван Илчев
Снимка: Стефан Кунчев

Прекалено сме се вторачили в Руско-турската война, но нея нямаше да я има без усилията на Велчо Атанасов-Джамджията, Раковски, Стефан Караджа, Левски, Бенковски, Гюргевския комитет. Ако българите не бяха показали, че се надигат, Русия нямаше да се намеси.

Това каза пред БНР историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски", като уточни:

"Никой не тръгва да воюва за интересите на някой друг народ, воден от морални причини. Това се случва нееднократно на Балканите - Сърбия, Гърция. ... Русия води руско-турски войни не за освобождение, а в изпълнение на своите стратегически стремежи. Русия няма голямо желание да обявява тази война, това сме го писали много историци. ... Тогава много помага един фактор - общественото мнение. От 30-те години на 19-и век до Освобождението настъпва коренен прелом в медиите. ... Тъй като хората стават по-грамотни, през 70-те години вече много хора четат вестници и се формира обществено мнение. Това обществено мнение във Великобритания, която винаги е била противник на Русия в Източния въпрос до този момент, започва масова кампания в полза на българите и на сърбите, която се знае под името "Българските ужаси". ... Те публикуват сведенията, които им предоставя Българската екзархия, т.е. пак заостряме вниманието на някои неща, без да обръщаме внимание какво е довело до тях". 

Проф. Илчев подчерта, че българското опълчение е 7000 души, но руснаците не са искали да има много българи в армията, не ги въоръжават:

"Участват много по-малко от тези, които биха могли да участват. Руснаците не искат други самостоятелни фактори във войната, предпочитат да са те". 

 Според историка няма никакво съмнение, че 3-ти март е в съзнанието на българина междата между свобода и несвобода. 

"Робство - в юридическия смисъл на думата - не е имало. Българите са били много по-свободни от крепостните селяни в Русия, примерно. Може би правилната дума е османска власт, османско владичество. Действително системата е наложена насилствено. Тя в никакъв случай не дава равноправие на българите, но същевременно българите имат известни възможности да се развиват. Погледнете Рилския манастир. Такъв манастир от роби прави ли се? И то от роби, които са от религия, враждебна на тази на господарите. Друг пример - търговските кантори. Нашите търговци 19-и век вече имат кантори във Виена, в Будапеща, в Манчестър, че дори и в Калкута, Индия. Българинът е пътувал не малко тогава - от 30-те години на 19-и век насетне, когато в Османската империя започват да се копира западното законодателство. Тогава и българинът вече има възможност да се замогва. Ако погледнете църквите в България, огромен брой от тях са строени през 30-те г. на 19-и век, това е след Руско-турската война от 1828-29 г., когато на българите се дава право да издигат църкви и те издигат тогава. Има българи, които са заместник-управители на вилаети, има българи, които са членове на Държавния съвет, има българи, които са професори в Медицинската академия в Истанбул. Въпросът е, че тази глътка свобода не е била достатъчна. Този, който се е замогнал, се надига, когато властта му пречи да се замогне повече. Това се случва и при Френската революция, и при американската революция, това се случва и при нас. Като правило е, че бедните, които няма какво да ядат, много рядко се надигат. За тях важно е да осигурят залък за утрешния ден", обясни историкът.

Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Иван Илчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Минималната заплата през 2026 г. ще бъде около 1200 лв.

Минималната работна заплата догодина ще бъде около 1200 лева, вместо сегашните 1077 лева, ако продължи да действа записаният в Кодекса на труда механизъм за определянето ѝ като 50 процента от средната заплата за страната за период от 12 месеца - това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Ако се спаси това правило..

публикувано на 03.07.25 в 12:44
Никола Барбутов

С искане за отвод на съдии започна заседанието по делото срещу Барбутов

С искане на отвод на част от съдебния състав започна съдебното заседание, на което ще се решава дали бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов ще остане в ареста, или ще излезе на свобода. Адвокатът му Ина Лулчева поиска отвод на две от трите апелативни съдийки, за да се гарантира правото на клиента ѝ на безпристрастен съд. Става..

публикувано на 03.07.25 в 12:38
Снимката е илюстративна, архив.

Българин за пожарите на Крит: Проблемът е във вятъра. Хората едва стоят прави!

"Пожарите бушуват повече от 12 часа. Проблемът е във вятъра. Той е като тайфун. Духа във всички посоки. Хората едва стоят прави. Има и много суха трева".  Това разказа пред БНР Петър Анастасов, председател на Сдружението на българите на остров Крит, където огнената стихия все още не е стихнала.  Пожарникари заминаха от Благоевград за..

публикувано на 03.07.25 в 12:35
Ивелин Михайлов

"Величие" внесе нов вот на недоверие – за "несправяне с екологичната катастрофа"

От "Величие" съобщиха, че са внесли в деловодството на НС нов вот на недоверие. Той е за "несправяне с екологичната катастрофа на България". Това обяви лидерът на парламентарната група Ивелин Михайлов. Под искането за четвъртия поред вот на недоверие са се подписали от  "Възраждане" и МЕЧ. Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов обясни защо не..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

60% от колите втора употреба – с фалшив километраж: Идва ли краят на порочната практика?

Инж. Емил Панчев от Съюза на българските автомобилисти смята, че 90% от старите автомобили, които се внасят от чужбина, са пренавити.  Пренавиването става със съответния софтуер, обясни той.  Панчев посъветва при покупка на автомобил да се потърси сервизната му книжка.  "Ако няма, може би има нещо проблемно". Много често, когато една..

публикувано на 03.07.25 в 12:05

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие на правителството на Росен Желязков за провал на фискалната политика.  Пленарната зала отказа прякото излъчване на разискванията по БНТ и БНР. Предложението за пряко предаване беше направено от Петър Петров от "Възраждане" и беше отхвърлено след прегласуване с 59 гласа "за", 64..

публикувано на 03.07.25 в 12:05
Андрей Ковачев

Три политически групи в ЕП са "за" отпадане на "македонска идентичност" от доклада за РСМ

Групите на Европейската народна партия, социалистите и демократите (S&D) и "Обнови Европа" в Европейския парламент се споразумяха за отпадането на всички споменавания за "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Това съобщава на страницата си във Фейсбук евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев...

публикувано на 03.07.25 в 11:32