Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключението на един роял - пътуване с красива кауза

Концертният инструмент пристигна от Норвегия, за да бъде дарен у нас

| Интервю
piano

На 25 февруари в Мирково за първи път звуча концерт с класическа музика, за който в селото беше докаран концертен роял.

Историята започва от желанието на музиканта Тодор Цачев - секретар на НЧ "Културен подем - 2020" в село Мирково - да направи уникален пробив: според неговите проучвания никога досега в Средногорието - между София и Карлово - не се е появявал на сцена подобен голям концертен инструмент. 

Същевременно българският пианист Кирил Кутин, който живее и работи в Норвегия и организира единствения клавирен фестивал в град Ставангер, решава да осъществи проект под мотото "Приключенията на един роял". Пианото тръгва от далечния север, преминава за концерт с негово участие в Мирково и завършва пътя си в село Дъждовница, където има арт-център. Там роялът е дарен за нуждите на културната програма.

И Тодор Цачев, и Кирил Кутин са музиканти с големи мечти, които осъществяват за радост на широката общественост. Цачев се надява, че един ден с. Мирково ще има собствен роял и така не само ще могат да гостуват утвърдени изпълнители, но и ще се изявяват учениците на неговата съпруга от „Ивайла Цачева пиано академия“.

Кирил Кутин подкрепя каузата на семейство Цачеви. В края на месец март ще се проведе третото издание на неговия Международен клавирен фестивал в Ставангер, в който, наред със звездите Елена Башкирова и Питър Бенс, ще се изяви и Ивайла Цачева.

Повече за "Приключенията на един роял" и осъществяването на проекта Тодор Цачев и Кирил Кутин разказаха в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21