"Ранното детското развитие е нова тема. Тя започна да се разпознава като нещо изключително важно". Това каза пред БНР Пламена Николова от Фондация за децата в риск по света и автор в мониторинговия доклад "Бележник 2025" на Националната мрежа за децата. Оценката, дадена за политиката в сферата на ранното детско развитие за миналата година в бележника, е била "Среден 3.44".
Според Пламена Николова инвестициите в ранното детство, в годините от 0 до 7 г., се отплащат многократно на държавите. Ако те започнат да мислят за образованието и развитието на детето и семейството, едва когато то попадне в училище, вече е късно и държавите трябва да наваксват по начин, който не винаги е достатъчно успешен и който не дава достатъчно добър старт на децата в техния живот, предупреди тя.
По думите ѝ липсата на качествена подкрепа в ранното детство може да означава, че когато детето попадне в училище, то за няколко години ще отпадне от образователната система.
Според нея дефицитите в тази сфера са сериозни. За нея не се гледа достатъчно комплексно на ранното детство – периодът, в който се пресичат здравната, социалната и образователната система. Николова изказа мнение, че децата до 5 години трябва да се насърчават да развиват умения и знания чрез игра. В тази връзка тя отбеляза и липсата на места в детските градини в големите градове, както и липсата изобщо на градини в малките населени места.
Системата се сеща за децата, когато те са в задължителното образование – 1 клас, изтъкна Пламена Николова в предаването "Хоризонт до обед".
"Досега на ранното учене не се обръщаше сериозно внимание, надяваме се това да се промени в следващите години".
Ранната интервенция е деликатна тема в нашето общество, допълни Росица Петрова – директор на Фондация за децата в риск по света.
"Много от семействата нямат възможност да наблюдават достатъчно добре децата си, за да установят дали има такива дефицити, както и нямаме добре изградена система, която да обхваща децата от момента на раждане, че дори и преди това. Ранното детско развитие започва много преди детето да се роди. Някои от тези дефицити могат да бъдат открити още пренатално и когато детето се роди, нещата да бъдат поети веднага, а не да се изчаква време. Ако има период в човешкия живот, който да е структуроопределящ целия човешки живот по-нататък, това са първите 1000 дни. Ако ние ги изпуснем, по-нататък тяхното компенсиране става или много трудно, а понякога и невъзможно", коментира тя.
Според нея трябва да се работи усилено в тази посока – "да не се притесняваме да споделяме трудностите на детето, така че да му бъде помогнато, а не то да бъде етикетирано". По думите ѝ детето и неговият интерес трябва да са в центъра.
Събеседничките отбелязаха, че към момента няма специалности по ранно детско развитие. Петрова подчерта, че трябва да се направи оценка на това колко са децата и какви са нуждите им.
Те посочиха и липсата на единни стандарти за услугите по ранна детска интервенция. Според тях е необходима връзка и проследяване на децата от страна на педиатъра и социалната система. По думите на Росица Петрова все повече семейства се нуждаят от подкрепа.
Цялото интервю на Валерия Николова с Пламена Николова и Росица Петрова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..