"Ранното детското развитие е нова тема. Тя започна да се разпознава като нещо изключително важно". Това каза пред БНР Пламена Николова от Фондация за децата в риск по света и автор в мониторинговия доклад "Бележник 2025" на Националната мрежа за децата. Оценката, дадена за политиката в сферата на ранното детско развитие за миналата година в бележника, е била "Среден 3.44".
Според Пламена Николова инвестициите в ранното детство, в годините от 0 до 7 г., се отплащат многократно на държавите. Ако те започнат да мислят за образованието и развитието на детето и семейството, едва когато то попадне в училище, вече е късно и държавите трябва да наваксват по начин, който не винаги е достатъчно успешен и който не дава достатъчно добър старт на децата в техния живот, предупреди тя.
По думите ѝ липсата на качествена подкрепа в ранното детство може да означава, че когато детето попадне в училище, то за няколко години ще отпадне от образователната система.
Според нея дефицитите в тази сфера са сериозни. За нея не се гледа достатъчно комплексно на ранното детство – периодът, в който се пресичат здравната, социалната и образователната система. Николова изказа мнение, че децата до 5 години трябва да се насърчават да развиват умения и знания чрез игра. В тази връзка тя отбеляза и липсата на места в детските градини в големите градове, както и липсата изобщо на градини в малките населени места.
Системата се сеща за децата, когато те са в задължителното образование – 1 клас, изтъкна Пламена Николова в предаването "Хоризонт до обед".
"Досега на ранното учене не се обръщаше сериозно внимание, надяваме се това да се промени в следващите години".
Ранната интервенция е деликатна тема в нашето общество, допълни Росица Петрова – директор на Фондация за децата в риск по света.
"Много от семействата нямат възможност да наблюдават достатъчно добре децата си, за да установят дали има такива дефицити, както и нямаме добре изградена система, която да обхваща децата от момента на раждане, че дори и преди това. Ранното детско развитие започва много преди детето да се роди. Някои от тези дефицити могат да бъдат открити още пренатално и когато детето се роди, нещата да бъдат поети веднага, а не да се изчаква време. Ако има период в човешкия живот, който да е структуроопределящ целия човешки живот по-нататък, това са първите 1000 дни. Ако ние ги изпуснем, по-нататък тяхното компенсиране става или много трудно, а понякога и невъзможно", коментира тя.
Според нея трябва да се работи усилено в тази посока – "да не се притесняваме да споделяме трудностите на детето, така че да му бъде помогнато, а не то да бъде етикетирано". По думите ѝ детето и неговият интерес трябва да са в центъра.
Събеседничките отбелязаха, че към момента няма специалности по ранно детско развитие. Петрова подчерта, че трябва да се направи оценка на това колко са децата и какви са нуждите им.
Те посочиха и липсата на единни стандарти за услугите по ранна детска интервенция. Според тях е необходима връзка и проследяване на децата от страна на педиатъра и социалната система. По думите на Росица Петрова все повече семейства се нуждаят от подкрепа.
Цялото интервю на Валерия Николова с Пламена Николова и Росица Петрова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..
"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил. Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..
Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..
Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..
С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..
Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност. "..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..