Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Петрова: Ако има период, който да е структуроопределящ целия човешки живот по-нататък, това са първите 1000 дни

Пламена Николова: Инвестициите в ранното детство се отплащат многократно

Според нея не се гледа достатъчно комплексно на ранното детство – периодът, в който се пресичат здравната, социалната и образователната система

| Интервю
Снимка: БНР

"Ранното детското развитие е нова тема. Тя започна да се разпознава като нещо изключително важно". Това каза пред БНР Пламена Николова от Фондация за децата в риск по света и автор в мониторинговия доклад "Бележник 2025" на Националната мрежа за децата. Оценката, дадена за политиката в сферата на ранното детско развитие за миналата година в бележника, е била "Среден 3.44".

Според Пламена Николова инвестициите в ранното детство, в годините от 0 до 7 г., се отплащат многократно на държавите. Ако те започнат да мислят за образованието и развитието на детето и семейството, едва когато то попадне в училище, вече е късно и държавите трябва да наваксват по начин, който не винаги е достатъчно успешен и който не дава достатъчно добър старт на децата в техния живот, предупреди тя.

По думите ѝ липсата на качествена подкрепа в ранното детство може да означава, че когато детето попадне в училище, то за няколко години ще отпадне от образователната система.

Според нея дефицитите в тази сфера са сериозни. За нея не се гледа достатъчно комплексно на ранното детство – периодът, в който се пресичат здравната, социалната и образователната система. Николова изказа мнение, че децата до 5 години трябва да се насърчават да развиват умения и знания чрез игра. В тази връзка тя отбеляза и липсата на места в детските градини в големите градове, както и липсата изобщо на градини в малките населени места.

Системата се сеща за децата, когато те са в задължителното образование – 1 клас, изтъкна Пламена Николова в предаването "Хоризонт до обед".  

"Досега на ранното учене не се обръщаше сериозно внимание, надяваме се това да се промени в следващите години".

Пламена Николова и Росица Петрова; Снимка: Валерия Николова

Ранната интервенция е деликатна тема в нашето общество, допълни Росица Петрова – директор на Фондация за децата в риск по света.

"Много от семействата нямат възможност да наблюдават достатъчно добре децата си, за да установят дали има такива дефицити, както и нямаме добре изградена система, която да обхваща децата от момента на раждане, че дори и преди това. Ранното детско развитие започва много преди детето да се роди. Някои от тези дефицити могат да бъдат открити още пренатално и когато детето се роди, нещата да бъдат поети веднага, а не да се изчаква време. Ако има период в човешкия живот, който да е структуроопределящ целия човешки живот по-нататък, това са първите 1000 дни. Ако ние ги изпуснем, по-нататък тяхното компенсиране става или много трудно, а понякога и невъзможно", коментира тя.

Според нея трябва да се работи усилено в тази посока – "да не се притесняваме да споделяме трудностите на детето, така че да му бъде помогнато, а не то да бъде етикетирано". По думите ѝ детето и неговият интерес трябва да са в центъра.

Събеседничките отбелязаха, че към момента няма специалности по ранно детско развитие. Петрова подчерта, че трябва да се направи оценка на това колко са децата и какви са нуждите им.

Те посочиха и липсата на единни стандарти за услугите по ранна детска интервенция. Според тях е необходима връзка и проследяване на децата от страна на педиатъра и социалната система. По думите на Росица Петрова все повече семейства се нуждаят от подкрепа.

Цялото интервю на Валерия Николова с Пламена Николова и Росица Петрова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30