Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Петрова: Ако има период, който да е структуроопределящ целия човешки живот по-нататък, това са първите 1000 дни

Пламена Николова: Инвестициите в ранното детство се отплащат многократно

Според нея не се гледа достатъчно комплексно на ранното детство – периодът, в който се пресичат здравната, социалната и образователната система

| Интервю
Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:

"Ранното детското развитие е нова тема. Тя започна да се разпознава като нещо изключително важно". Това каза пред БНР Пламена Николова от Фондация за децата в риск по света и автор в мониторинговия доклад "Бележник 2025" на Националната мрежа за децата. Оценката, дадена за политиката в сферата на ранното детско развитие за миналата година в бележника, е била "Среден 3.44".

Според Пламена Николова инвестициите в ранното детство, в годините от 0 до 7 г., се отплащат многократно на държавите. Ако те започнат да мислят за образованието и развитието на детето и семейството, едва когато то попадне в училище, вече е късно и държавите трябва да наваксват по начин, който не винаги е достатъчно успешен и който не дава достатъчно добър старт на децата в техния живот, предупреди тя.

По думите ѝ липсата на качествена подкрепа в ранното детство може да означава, че когато детето попадне в училище, то за няколко години ще отпадне от образователната система.

Според нея дефицитите в тази сфера са сериозни. За нея не се гледа достатъчно комплексно на ранното детство – периодът, в който се пресичат здравната, социалната и образователната система. Николова изказа мнение, че децата до 5 години трябва да се насърчават да развиват умения и знания чрез игра. В тази връзка тя отбеляза и липсата на места в детските градини в големите градове, както и липсата изобщо на градини в малките населени места.

Системата се сеща за децата, когато те са в задължителното образование – 1 клас, изтъкна Пламена Николова в предаването "Хоризонт до обед".  

"Досега на ранното учене не се обръщаше сериозно внимание, надяваме се това да се промени в следващите години".

Пламена Николова и Росица Петрова; Снимка: Валерия Николова

Ранната интервенция е деликатна тема в нашето общество, допълни Росица Петрова – директор на Фондация за децата в риск по света.

"Много от семействата нямат възможност да наблюдават достатъчно добре децата си, за да установят дали има такива дефицити, както и нямаме добре изградена система, която да обхваща децата от момента на раждане, че дори и преди това. Ранното детско развитие започва много преди детето да се роди. Някои от тези дефицити могат да бъдат открити още пренатално и когато детето се роди, нещата да бъдат поети веднага, а не да се изчаква време. Ако има период в човешкия живот, който да е структуроопределящ целия човешки живот по-нататък, това са първите 1000 дни. Ако ние ги изпуснем, по-нататък тяхното компенсиране става или много трудно, а понякога и невъзможно", коментира тя.

Според нея трябва да се работи усилено в тази посока – "да не се притесняваме да споделяме трудностите на детето, така че да му бъде помогнато, а не то да бъде етикетирано". По думите ѝ детето и неговият интерес трябва да са в центъра.

Събеседничките отбелязаха, че към момента няма специалности по ранно детско развитие. Петрова подчерта, че трябва да се направи оценка на това колко са децата и какви са нуждите им.

Те посочиха и липсата на единни стандарти за услугите по ранна детска интервенция. Според тях е необходима връзка и проследяване на децата от страна на педиатъра и социалната система. По думите на Росица Петрова все повече семейства се нуждаят от подкрепа.

Цялото интервю на Валерия Николова с Пламена Николова и Росица Петрова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12