Атанасов е автор на седемнадесет книги, в които историята, човешката същност и дълбоките философски размишления се срещат, за да изградят една уникална вселена от думи и образи.
Поезията му носи националната награда "В полите на Витоша", а последните му четири книги, завършващи с предстоящата "Приказки от езерото, преди да стане море“, са част от своеобразна творческа линия, която той изгражда през годините.
"Отвъд пътя", "Преди пътя" и "Зелената пътека" формират неговата поетична трилогия, която води към новата му прозаична книга – едно дълго пътуване през времето, през въображението и през търсенето на истини.
Разказваме за думите, които остават, за армията като школа, не само за дисциплина, но и за мисълта, за срещите, които променят творческия път, и за силата на паметта в литературата.
Ще чуете негови стихове, търсим заедно онова "нататък", което се крие зад страниците на неговите книги, и да усетим философията на писането, която той следва – дълбока, търсеща и изпълнена с мъдрост.
"Човек е невъзможно да направи каквото и да е било във вреда на планетата, защото той е тук на тази Земя, за да я направи по-хубава и по-добра...Така че всичко се движи на цикли, всичко това е нормално", допълни Атанасов, който се вълнува и от бъдещото на планетата ни.
А пътят за него е многолик, той го интересува с неговото начало най-вече, но то е само наше начало, иначе всичко е в безкрая, добави писателят.
А новата му книга - "Приказки от езерото, преди да стане море" звучи като порастване и израстване:
"С това заглавие включително насочвам читателя към едно конкретно място, където се случват нещата, но това е белетристика, това са приказки за пораснали хора, които влизат в дълбочината на написаното, а не чакат да видят дали Вълка ще изяде Червената шапчица..., сподели още авторът.
Георги Атанасов е роден през 1951 г. в Лом, той избира пътя на офицер и преминава през гарнизоните на Кърджали и Момчилград, но въпреки строгата военна дисциплина, словото остава неговият верен спътник. Завършил Висше народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) в Шумен и „Редакционно-издателска дейност“ в Софийския университет. Той се посвещава не само на литературата, но и на мисията да разпространява знанието и културата в българската армия. Дълги години е редактор и главен редактор във Военното издателство, работил е в списание „Български воин“ и вестник „Българска армия“, а като началник сектор „Културни дейности в армията“ и управител на Централния военен клуб е подпомагал утвърждаването на културния живот в тази институция.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Георги Атанасов в "Нощен Хоризонт".
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..