"Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е абсолютно невъзможна реализацията и трябва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО да се премести в Париж".
Това заяви пред БНР депутатът Манол Пейков.
България бе избрана за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г. с решение в рамките на 46-ата сесия на организацията в Делхи. Тя трябва да се проведе от 6 до 16 юли 2025 г. Очаква се през лятото в България да дойдат около 4 000 представители на ЮНЕСКО от 193 държави.
Кабинетът "Желязков" отпусна в сряда 1.89 млн. лв., за да финансира Министерство на културата за организацията.
За последно страната ни е била домакин на форум от този калибър през 1985 година, напомни Пейков в предаването "Нещо повече".
Работата, свършена от предишния състав на министерството, е впечатляваща по обем, посочи още депутатът.
"Но моята информация е, че е от външно министерство е била най-тежката съпротива.
Като причина Пейков посочи факта, че работата за ведомството би се покачила десетократно в този период от време.
"Или просто не им се работи на педал, или има нещо, което не знаем.
От два дни имам информация, че представители на външно министерство вече правят совалки в Париж, за да уговарят прехвърлянето. Това за нас ще бъде грандиозно фиаско! Първо-репутационно, второ – ще ни лиши от възможности за реклама на страната. Ние пак ще си платим между един и два милиона евро".
Пейков коментира ситуацията в Несебър и опасността той да бъде изваден от списъка на световното културно наследство.
"Почти всички обекти на ЮНЕСКО в България са на ръба. Поддръжката, която осигуряваме, не е по стандарти.
Една такава среща би затвърдила нашия ангажимент към ЮНЕСКО. Второ – делегатите могат да видят от първо лице какво представлява".
Възможно е в България да има хора, които имат интерес Несебър да излезе от Списъка на световното културно наследство, допусна той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..
Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката на момичето. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички..
В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..
Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня. В града остава частичното бедствено положение. Черният дим..
Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия. Продължават разговорите с представители..
Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас. Изпълнението на тази програма..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...