Туристическият бранш провежда символичен протест на националния ни щанд по време на най-голямото международно туристическо изложение в света в Берлин. Недоволството е срещу решението на Министерството на културата – домакинството на 47-ата сесия на ЮНЕСКО да не се проведе в България, а в Париж. Вчера беше обявено официално окончателното решение на България да се откаже от това домакинство. Страната ни обаче ще трябва да плати за организацията на сесията във френската столица.
"Нашият протест е символичен. Считаме, че решението на държавата е една щета, която е и репутационна, и материална за българската култура и българския туризъм", обясни пред БНР от Берлин Даниела Стоева – управител на фирма, която води туристи за културно-исторически турове, и член на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.
По думите ѝ всички компании и общини на изложението са възмутени от "безотговорното отношение на институциите". В предаването "12+3" тя подчерта, че това е голям удар върху културния туризъм на страната ни. Освен това сигналът, който даваме, е за партньор, на който не може да се има доверие.
Според нея мащабът на събитието не е бил толкова голям и организацията е била напълно изпълнима както от страна на бизнеса, така и от страна на институциите.
Изпълнителният директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели Георги Дучев определи ситуацията така: "Срам, позор и чиновническо безсилие, граничещо с национално предателство, на Министерство на културата и специално на министър Бачев".
По думите му преките загуби от неорганизирането на срещата на ЮНЕСКО са в размер на минимум 4 млн. евро, които заедно с косвените загуби възлизат на около 7-10 млн. евро. Това обаче е само материалната част от въпроса, подчерта Дучев и уточни:
"Ако говорим за потенциални загуби като пропуснат положителен имидж за България – там вече трудно могат да се изчислят нещата. Такъв форум в такъв мащаб води със себе си стотици положителни публикации за дестинацията. Това трудно може да бъде изчислено като загуба".
Зам.-председателят на Българското конгресно бюро Ивайло Иванов също изрази възмущение. Той посочи, че техните експерти не са били потърсени от Министерството на културата за становище.
"Несериозно е едно ведомство да организира такова събитие", каза той и уточни, че в цял свят се използват професионалистите в бранша за тези услуги. Според него ако българските професионалисти са били потърсени, са имали капацитета за такава организация.
Цялото интервю на Снежана Иванова и Мила Младенова с Даниела Стоева и Георги Дучевв предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..
Депутатите удължиха времето за законодателна дейност до приключване на точка 1 от дневния им ред - избор на председател, заместник-председател и членове на КЗК. След това ще се състои и парламентарният контрол. Според депутата от "Възраждане" Петър Петров , изборът на председател е предрешен, тъй като абсолютно всички регулатори до момента се..
Много е важно кой ще участва в промените на учебните програми. Това заяви пред БНР Петър Велков, учител и образователен експерт. Министърът на образованието обяви, че има вече подготвен вариант за промени, който вероятно ще бъде представен за обществено обсъждане следващия месец. Велков отбеляза, че много от експертите, които работят върху..
Започна аудиенцията на министър-председателя Росен Желязков при папа Лъв XIV. Негово Светейшество прие премиера в Апостолическия дворец във Ватикана. Премиерът води българската делегация на традиционната визита в навечерието на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..
Служебен ангажимент на председателя на Народното събрания Наталия Киселова отложи разпоредителното заседание по делото за плагиатство срещу адвокат Петър Илиев. Разследването срещу него започна месеци след като беше номиниран за министър на правосъдието, на вътрешните работи и за вицепремиер при неуспешните опити на "Има такъв народ" да състави..
С наближаването на лятото се засилва тенденцията за намаляване на теглото и промяна във визията. Социалните медии и натискът от връстници са сред факторите за хранителни разстройства . Така се насърчава спазването на диети и злоупотребата с тренировки и физически натоварвания , което се отразява сериозно върху здравето, прави равносметка..
Българската търговско-промишлена палата открива днес тазгодишното търговско изложение "Доверете се на българското". Форумът на българските стоки ще бъде до 1 юни в парка пред НДК. Пролетното издание на изложението на родни стоки и продукти ще срещнем потребителите с по-големи и с по-малки производители, част от които нямат търговски..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..