В България санкциите срещу руски медии не действат.
Това каза пред БНР Тодор Галев, директор по научната дейност в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) с фокус чуждестранно икономическо и политическо влияние; завладяване на медиите, дезинформация и пропаганда; завладяване на държавата и борба с корупцията.
"Първият санкционен пакет за медиите, в който беше забранено излъчването на определени медии за целия ЕС, по силата на регламент, който е директно приложим във всички държави - членки, се случи през 2019 г. В България няма задължително решение на КРС, а има едно силно препоръчително писмо до операторите, в което препоръчват спазване на този регламент и операторите трябваше сами да решават дали да спрат достъпа, или - не. Някои го спряха, но други - не и в момента тези канали са достъпни в мрежата на доста оператори. Тревожното е, че някои оператори, които бяха спрели достъпа до тези канали, започват да ги пускат отново".
Експертът обясни, че в ЕС този регламент продължава да действа и преди седмица бяха приети нови мерки, включително срещу нови медии:
"Една голяма част от тези медии са чисто пропагандни медии. Винаги давам за пример РЕН ТВ, произвеждаща филми, претендиращи да са документални, където има откровено неистинни факти. Да, ние сме във война, тя се води в Европа, Русия е агресорът, нападнал суверенна държава. Във всяка една война всяка от страните се опитва да ограничи пропагандата и информационната мощ на врага. По същия начин западни медии не могат да бъдат гледани и слушани в Русия".
Наблюдава се промяна в динамиката на дезинформацията в България, подчерта Тодор Галев.
"Постепенно профилът на дезинформацията се промени и от неистинни и фабрикувани факти през последната година се наблюдава вече дезинформация, която е най-вече чрез изваждане на някакви твърдения от контекста. Основно става дума за заглавие и първите два реда на статията. А хората дори не четата цялата статия и казват: "Ето това е".
Интервюто на Стефан Кунчев с Тодор Галев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..