Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България санкциите срещу руски медии не действат

Тодор Галев: Дезинформацията вече е чрез изваждане на твърдения от контекста

"Наблюдава се промяна в динамиката на дезинформацията у нас"

| Интервю
Тодор Галев
Снимка: Стефан Кунчев

В България санкциите срещу руски медии не действат.

Това каза пред БНР Тодор Галев, директор по научната дейност в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) с фокус чуждестранно икономическо и политическо влияние; завладяване на медиите, дезинформация и пропаганда; завладяване на държавата и борба с корупцията.

"Първият санкционен пакет за медиите, в който беше забранено излъчването на определени медии за целия ЕС, по силата на регламент, който е директно приложим във всички държави - членки, се случи през 2019 г. В България няма задължително решение на КРС, а има едно силно препоръчително писмо до операторите, в което препоръчват спазване на този регламент и операторите трябваше сами да решават дали да спрат достъпа, или - не. Някои го спряха, но други - не и в момента тези канали са достъпни в мрежата на доста оператори. Тревожното е, че някои оператори, които бяха спрели достъпа до тези канали, започват да ги пускат отново".

Експертът обясни, че в ЕС този регламент продължава да действа и преди седмица бяха приети нови мерки, включително срещу нови медии:

"Една голяма част от тези медии са чисто пропагандни медии. Винаги давам за пример РЕН ТВ, произвеждаща филми, претендиращи да са документални, където има откровено неистинни факти. Да, ние сме във война, тя се води в Европа, Русия е агресорът, нападнал суверенна държава. Във всяка една война всяка от страните се опитва да ограничи пропагандата и информационната мощ на врага. По същия начин западни медии не могат да бъдат гледани и слушани в Русия".

Наблюдава се промяна в динамиката на дезинформацията в България, подчерта Тодор Галев.

"Постепенно профилът на дезинформацията се промени и от неистинни и фабрикувани факти през последната година се наблюдава вече дезинформация, която е най-вече чрез изваждане на някакви твърдения от контекста. Основно става дума за заглавие и първите два реда на статията. А хората дори не четата цялата статия и казват: "Ето това е".

Интервюто на Стефан Кунчев с Тодор Галев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15