Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За да има истински разговор за мир, трябва да присъстват и двамата участници във войната"

Сергей Петров: Украйна ще остане отворена рана, периодично ще кърви

Зеленски не е подходящ. Трябва да бъде излъчен друг човек за преговори, смята политическият анализатор

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За да има истински разговор за мир, трябва да присъстват и двамата участници във войната. Към момента и двете страни имат нереалистични цели, които много трудно биха постигнали.

Това мнение изрази в интервю за БНР Сергей Петров, политически анализатор от украински произход.

Към момента можем да си представим компромисите от украинска страна – прекратяване на огъня и кой каквото взел - взел, но не виждаме какви биха били компромисите от страна на Русия – ако приемем за компромис това тя да не продължи да окупира други области, смята той.

"След 2022-ра много трудно можем да говорим за някакъв край. Може да говорим за някакво примирие, за смяна на власт в Украйна, но в дългосрочен план това ще бъде отворена рана, която периодично ще кърви, и то в Европа."

Срещата между Зеленски и Тръмп беше злополучна по една проста причина – те искаха да говорят за различни нещаНедолюбването на Зеленски и Тръмп и американската администрация датира от 2019 г. – първият импийчмънт срещу Тръмп се случи заради скандал, в който беше замесен Зеленски. Той не си даваше сметка къде точно отива, свикнал на комфорта в европейски формат – "с аплодисменти, поклони и т.н.", отчита Петров.

Според него конфликтът, до който се стигна в Овалния кабинет на Белия дом, не е бил планиран.

"На няколко пъти Зеленски, с поведението, с което е свикнал на европейската сцена – добавяне на отговор след президента на САЩ, позволяването на това да даде отговори, които съдържат неща, които се противопоставят на казаното преди него: това не се прави в такъв формат и пред световните медии. А Доналд Тръмп и Ванс се държаха, сякаш предизборната кампания още кипи."

Володимир Зеленски  Снимка: БТА

Остават много въпроси как биха изглеждали избори в държава, в която се води война и границите ѝ се прекрояват постоянно. Със сигурност обаче трябва да бъде излъчен друг човек за преговори, заяви Сергей Петров в предаването "Преди всички".

"Независимо с коя от двете страни се сяда на масата (Русия или САЩ – бел .ред.), Зеленски не е подходящ човек да води тези преговори!"

Още в първия си мандат Тръмп обясняваше на европейските лидери да обърнат внимание на собствените си отбранителни способности. Ходът с отслабването и дори тоталното премахване на помощта за Украйна е предвидим. Европейските лидери изчакваха до последно какво ще се случи на изборите в САЩ, за да започнат да преосмислят нашата отбранителна политика, коментира Сергей Петров.

Според него превъоръжаването не е процес от днес за утре и ще отнеме години, като остават много въпроси без отговори – например какво би означавала общата европейска армия, докато повечето страни са членки и на НАТО.

"Виждам събуждане, но го виждам като много закъсняло. Не знам доколко е възможно Европа да се превърне наистина в съюз с добри отбранителни способности."

Политическата култура в България е такава, че търсим силната личност, отбеляза анализаторът във връзка с одобрението на българите към Румен Радев, Доналд Тръмп и Владимир Путин, регистрирано в последните социологически проучвания.

"Тези лидери в момента – и Тръмп, и Путин, са с такъв маниер, който до известна степен на българското население се нрави."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26
Плаж в Каратона, Пелопонес, Гърция, 14 май 2021 г.

Гърция - отново предпочитана за почивка от българите

Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя.  По..

публикувано на 01.07.25 в 11:38

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30